Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Cerkiew odkrywana na nowo

Podziel się
Oceń

Od 26. lipca do 3 października w cerkwi w Bartnem można oglądać niezwykłą wystawę, której punktem centralnym jest cerkiew i związana z nią kolorystyka. Specyfika miejsca, w którym prezentowana jest wystawa powoduje, że ikony i całe wnętrze budynku sakralnego do dziś inspiruje.

Odwiedzanie takich szczególnych miejsc jak cerkiew wiąże się często z szeregiem doznań: duchowych, estetycznych, ale także zmysłowych. Ktokolwiek odwiedzał nasz region z pewnością zwrócił uwagę na to, że tradycyjne budowle cerkiewne to nie tylko miejsca skupienia, rozmowy z Bogiem, ale także świątynie sztuki, którym uroku dodaje rozproszone światło, niezwykle układające się cienie i zapach drewna, który przenika całą przestrzeń. W zgiełku miejskiego życia, takie doznania są nieosiągalne - u nas - na wyciągnięcie ręki.

Z tego też powodu bardzo gorąco zachęcamy, by jedno wakacyjne popołudnie spędzić na wizycie w Bartnem, gdzie właśnie otwarta została wystawa "Kolorowa cerkiew".
Jest to próba przywrócenia barw miejscu, które przez lata traciło kolejne elementy swojego wyposażenia, kolory na ścianach płowiały, a ludzie opiekujący się obiektem zmieniali się, znikali.

Opowieść o przemijaniu opowiedziana za pośrednictwem ikon cerkiewnych jest niezwykła - przypomina kolorowanie na nowo starych, czarno-białych zdjęć, które wprawdzie oddawały detale przestrzeni, ale kolory stapiały w rozmaite odcienie szarości. Dziś, cerkiew na nowo tętni barwami zamkniętymi w ikonach. Trzy powiązane ze sobą ekspozycje opowiadają o architekturze, symbolice i zabytkowej wartości różnych elementów tradycji cerkiewnej.

Zapraszamy do odwiedzania wystawy i przekonania się na własnej skórze o tym, że istnieją emocje i urok, których nie sposób przekazać ani słowem ani obrazem. Wystawę można oglądać do 3 października 2015 roku.

 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego