W ostatnich dniach dotarł do nas mail od jednej z mieszkanek okolicznych miejscowości. Cytujemy:
Jestem mieszkanką (...) koło Gorlic, piszę do Was z prośbą o interwencję w sprawie osuniętej ziemi na drodze Szymbark-Bielanka (własciwie jest to jeszce Szymbark, przed tablicą Bielanka). Chodzi o to miejsce jak w fotografii. Ziemia zagraża bezpieczeństwu przejeżdżających samochodów, sama byłam zepchnięta na pobocze w tym miejscu. Najgorzej będzie jak spadnie śnieg, zrobią się koleiny i ruch będzie jeszcze bardziej utrudniony. Czy możnaby tam zamówić koparkę i tą ziemie z asfaltu usunąć? Sprawa ciągnie się od 16 maja ubiegłego roku (!!!) , gdy właśnie wtedy ziemia się obsunęła. Proszę o interwencję w tej sprawie.
O komentarz i interwencję poprosiliśmy przedstawiciela Powiatowego Zarządu Drogowego w Gorlicach, administratora drogi powiatowej z Szymbarku przez Bielankę do Uścia Gorlickiego.
Instytut Geologiczny w Krakowie prowadzi badania i monitoring osuwisk Hucisko i Zapadka w miejscowości Bielanka leżące na przeciwległych stokach, powodujące zaciskanie dna doliny Bielanka. Osuwisko było monitorowane powierzchniowo w latach 1970, 1990 i 2001-2006, monitorowane dendrogeomorfologicznie w latach 2004-2006, monitorowane wgłębnie ( 2 inklinometry) i powierzchniowo (odbiorniki GPS). Od roku 2013 prowadzony jest monitoring skanerem laserowym. Z wykonanej karty dokumentacyjnej osuwiska wynika, że stabilizacja osuwiska oraz zabezpieczenie koryta potoku Bielanka nie jest możliwa ze względów ekonomicznych i geotechnicznych oraz ze względu na charakter, typ i wielkość osuwiska.
Zarząd Powiatu wystąpił do zarządcy cieku, czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie o odbudowę zdegradowanego dna potoku co pozwoliłoby na remont uszkodzonego korpusu drogi i nawierzchni. Prace zostaną wykonane w roku 2016 pod warunkiem otrzymania przez RZGW w Krakowie środków z budżetu państwa.
Co do wspomnianego osuwiska w lesie, to jest obszarowo małe i nadaje się do stabilizacji przy dobrych warunkach atmosferycznych. Na dzień dzisiejszy nie ma zagrożenia utraty przejezdności drogi.
Wyjaśnienia fachowców, poparte badaniami Instytutu Geologi w Krakowie, wydają się być uspokajające, czy na tyle by zadowolić mieszkańców? Niestety siły natury są na tyle nieprzewidywalne, że wobec tak dynamicznej sytuacji zmieniającego się klimatu i jego wpływu na geologię terenu, nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich scenariuszy mogących mieć przebieg w tym drażliwym miejscu.
Będziemy przyglądać się tej sprawie.
Napisz komentarz
Komentarze