Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Hucisko i Zapadka, czyli rzecz o osuwiskach w Bielance

Podziel się
Oceń

W województwie małopolskim, wg badań przeprowadzonych w ciągu kilku ostatnich lat, istnieje ponad 1300 czynnych osuwisk. To bardzo dużo. Wiele z nich znajduje się w naszej najbliższej okolicy i niejednokrotnie stanowią zagrożenie dla mieszkańców i infrastruktury drogowej. W tym artykule poruszymy temat osuwisk w m. Bielanka, skąd płyną niepokojące głosy mieszkańców.

W ostatnich dniach dotarł do nas mail od jednej z mieszkanek okolicznych miejscowości. Cytujemy:

Jestem mieszkanką (...) koło Gorlic, piszę do Was z prośbą o interwencję w sprawie osuniętej ziemi na drodze Szymbark-Bielanka (własciwie jest to jeszce Szymbark, przed tablicą Bielanka). Chodzi o to miejsce jak w fotografii. Ziemia zagraża bezpieczeństwu przejeżdżających samochodów, sama byłam zepchnięta na pobocze w tym miejscu. Najgorzej będzie jak spadnie śnieg, zrobią się koleiny i ruch będzie jeszcze bardziej utrudniony. Czy możnaby tam zamówić koparkę i tą ziemie z asfaltu usunąć? Sprawa ciągnie się od 16 maja ubiegłego roku (!!!) , gdy właśnie wtedy ziemia się obsunęła. Proszę o interwencję w tej sprawie.

O komentarz i interwencję poprosiliśmy przedstawiciela Powiatowego Zarządu Drogowego w Gorlicach, administratora drogi powiatowej z Szymbarku przez Bielankę do Uścia Gorlickiego.

Instytut Geologiczny w Krakowie prowadzi badania i monitoring osuwisk Hucisko i Zapadka w miejscowości Bielanka leżące na przeciwległych stokach, powodujące zaciskanie dna doliny Bielanka. Osuwisko było monitorowane powierzchniowo w latach 1970, 1990 i 2001-2006, monitorowane dendrogeomorfologicznie w latach 2004-2006, monitorowane wgłębnie ( 2 inklinometry) i powierzchniowo (odbiorniki GPS). Od roku 2013 prowadzony jest monitoring skanerem laserowym. Z wykonanej karty dokumentacyjnej osuwiska wynika, że stabilizacja osuwiska oraz zabezpieczenie koryta potoku Bielanka nie jest możliwa ze względów ekonomicznych i geotechnicznych oraz ze względu na charakter, typ i wielkość osuwiska.

Zarząd Powiatu wystąpił do zarządcy cieku, czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie o odbudowę zdegradowanego dna potoku co pozwoliłoby na remont uszkodzonego korpusu drogi i nawierzchni. Prace zostaną wykonane w roku 2016 pod warunkiem otrzymania przez RZGW w Krakowie środków z budżetu państwa.

Co do wspomnianego osuwiska w lesie, to jest obszarowo małe i nadaje się do stabilizacji przy dobrych warunkach atmosferycznych. Na dzień dzisiejszy nie ma zagrożenia utraty przejezdności drogi.

Wyjaśnienia fachowców, poparte badaniami Instytutu Geologi w Krakowie, wydają się być uspokajające, czy na tyle by zadowolić mieszkańców? Niestety siły natury są na tyle nieprzewidywalne, że wobec tak dynamicznej sytuacji zmieniającego się klimatu i jego wpływu na geologię terenu, nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich scenariuszy mogących mieć przebieg w tym drażliwym miejscu.

Będziemy przyglądać się tej sprawie.

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Anda 30.11.2015 11:46
A ja chciałabym zwócić uwagę na zwisające drzewa przy wjeżdzie na droge do Bielanki rosnące na brzegu koło drogi,kóre sa tak pochylone , ,że aż korzenie drzew widoczne są i tylko czekac , kiedy zwalą się na drogę i spowodują jakieś niebezpieczeństwo,a tyle się w mediach pisze o wypadkach związnaych z powalonymi drzewami, a zwłaszcza gdy zapowiadane są mocne wiatry.Drugim przypadkiem jest suchy konar drzewa nad poboczem , pod którym niekiedy nieświadomi kierowcy parkują samochody.Gdzie są odpowiednie służby, odpowiedzialne za taki stan .Trzecia sprawa brak zabezpieczeń przy drewnianym moście, a tyle już było wypadków na tym niebezpiecznym moście.Konieczne byłoby zamontowanie barier ochronnych.

Szczery 28.11.2015 20:18
Mieszkańcu jak umiesz liczyć to licz sam na siebie bo zostaniesz wykiwany.

Adam 28.11.2015 19:55
Ja myślę, że jak by jakiś Gienek, wziął swoją koparkę ze spychem, poprosił sąsiada Heńka o pomoc to w jeden wieczór poradzili by sobie z tym osuwiskiem w lesie. przynajmniej na jakiś czas. Trzeba by było operację powtarzać zapewne.

Wójt 28.11.2015 18:58
Bielanka zyskuje na tym że są pod gminą Gorlice. A nie tak jak Siary które są pod gminą Sękową, lub Kryg który jest pod gminą Lipinki. Ale każdy powinien należeć tam gdzie komu wygodniej i od tego jest właśnie referendum by mieszkańcy się wypowiedzieli.

Zapadle 28.11.2015 13:44
Wpadło mi ostatnio w ręce jakieś opracowanie dotyczące m.in. tego osuwiska i z całą pewnością nazywa się ono "Zapadle" a nie jakaś zapadka. Potwierdzą to zresztą mieszkańcy. To tak tylko dla sprostowania :)

Oko 28.11.2015 12:36
Nie było by problemów gdy by każdy mieszkał przy drodze głównej lub troszkę dalej na terenie zabudowanym.

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama