Zegarek, zestaw ulubionych perfum, a dla dziecka pluszak. Mikołaj czasem wydaje się być bardzo mocno związany z reklamowym, sztampowym sposobem myślenia o prezentach. Pomimo ogromnej różnorodności produktów dostępnych na rynku, pakunki z upominkami z roku na rok powtarzają się, a Mikołaj często wzdycha: "no, nic w tych sklepach nie ma!"
Zagubionym i nieco już spóźnionym Mikołajom podpowiadamy zatem, jakie drobiazgi warto rozpatrzeć jako ciekawe alternatywy dla prezentów, które zwykle sugerują nam reklamy. Często okazuje się, że to nie cena prezentu, ale jego pomysłowość i dopasowanie do preferencji obdarowanego powoduje, że nawet drobiazg bardzo ucieszy.
Co może zatem stanowić ciekawą alternatywę dla prezentów z wyższej półki, które tak chętnie sugerują nam sklepy?
Gry planszowe
Chociaż w świadomości wielu osób są one reliktem przeszłości, to przy odrobinie chęci z łatwością znajdziecie wspaniałe gry planszowe, które mogą być znakomitym prezentem nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych. Szeroki zakres wieku, dla którego dopasowane są kolejne propozycje producentów powoduje, że z łatwością znajdziecie zarówno prostsze jak i bardziej kompleksowe rozgrywki planszowe. Ich główny atut? Oczywiście rewelacyjna zabawa, którą dodatkowo kojarzymy z bezpośrednim kontaktem z bliskimi nam osobami. Jest to wyjątkowy atut gier planszowych, którego gry w świecie wirtualnym są często pozbawione.
Warto zatem poszukać gry, która w czasie tych świąt ma szansę stać się ważnym elementem wspólnie spędzanego czasu. Zakorzenione poprzez nią, dobre wspomnienia, spowodują z pewnością, że do gier chętnie powrócicie.
Producenci gier proponują ogromny przekrój tematyki jak i cen gier. Często spotkamy się z grami, których zasady i ogólna koncepcja jest bardzo podobna, zaś przekrój cen będzie ogromny - każdy znajdzie więc z łatwością coś idealnego dla siebie.
Puzzle przeestrzenne
Jest to kolejna ciekawa alternatywa dla tradycyjnych prezentów. Także tutaj nie ma znaczenia wiek, czy płeć potencjalnego obdarowanego. Już za kilka złotych możemy kupić ciekawe, składane z elementów miniaturowe dzieła sztuki - dla dzieci zbudowane z pianki zwierzątka, które dziecko może złożyć z pomocą rodzica. Dla starszych wykonane z dykty miniaturki najsłynniejszych budowli na świecie lub kompleksowe puzzle, które po ułożeniu staną się trójwymiarowymi przedstawieniami zwierząt lub przedmiotów. Budowanie modeli statków czy samolotów w skali bywa ogromnym wyzwaniem, wymagającym cierpliwości i precyzji. Podobnym typem rozrywki mogą stać się właśnie puzzle przestrzenne - z założenia prostsze i nieco mniej skomplikowane ale trenujące te same cechy.
Książka?
Wielu mówi, że świat dzieli się na wielbicieli kotów i wielbicieli psów. Ta sama zasada wydaje się dotyczyć tego typu prezentu - istnieje grono osób, które za dobrą książkę gotowe są oddać wiele i takie, które także nie są w stanie zrozumieć ewenementu "książkoholizmu".
W sytuacji, w której znamy jednak choć trochę preferencje obdarowywanych, możliwe jest znalezienie fantastycznych pozycji książkowych, które zaspokoją oczekiwania każdego. Nie tylko tematyka ma znaczenie - coraz częściej książki to małe dzieła sztuki - zachwycają treścią, szatą graficzną, często konceptem a książki dla dzieci nawet materiałem, z którego są zrobione.
Także ceny pozwalają odnaleźć książki dla Mikołajów o każdej zasobności portfela.
Warto wziąć pod uwagę nie tylko nowości wydawnicze, ale przede wszystkim coraz ciekawsze wznowienia klasycznych książek. Nie myslmy tu o lekturach szkolnych, ale ksiązkach, które sprawialy nam przyjemność za młodu - możecie być zaskoczeni tym, że niektóre tytuły są naprawdę ponadczasowe.
Kosmetyki, odzież, biżuteria...
Klasyczne przedmioty, których "nigdy zbyt wiele", "skończą się", "znudzą", "zużyją", albo są "tym, czego naprawdę potrzebuje" potencjalny obdarowany. Takie wyjaśnienie kolejnego mikołajkowego t-shirtu lub tradycyjnie kupowanej buteleczki perfum może stracić na aktualności, jeśli szafa pęka w szwach, a zapas buteleczek ze słodkimi zapachami jest żywym dowodem na monotonię.
Jeśli jesteśmy pewni określonego zapotrzebowania, problem poszukiwania prezentu nie występuje. Jeśli jednak poza przyzwyczajeniem nie znajdujemy powodu, dla którego warto wykorzystać dany pomysł na prezent, spróbujmy poszukać czegoś innego. Po pewnym czasie ulubiony komplet kosmetyków może bowiem zostać opatrzony etykietką "dla osób po xx roku życia", co może wywołać mieszane uczucia w obdarowanej, zaś para wyjątkowo śmiesznych i świątecznych (a co najwazniejsze - ciepłych!) skarpet w komplecie z krawatem może zostać przyjęta z wyuczoną uprzejmością, ale bez cienia świątecznego uśmiechu.
Co w zamian za to?
Być może wymarzony lampion do korytarza, komplet ciekawych foremek na ciasteczka, unikatowa zakładka do książek, hantle lub komplet płyt DVD z ulubionym serialem.
Bardzo szczególnych, a jednocześnie wyczekiwanych po cichu prezentów jest wiele.
Przypominamy także nasz ubiegłoroczny apel, by zwyczajne słodkości zastąpić niezwykłymi owocami tropikalnymi, które zamiast tuczyć, nauczą nowych smaków i pomogą w wykształcaniu właściwych nawyków żywieniowych u najmłodszych.
Podstawową zasadą mikołajowego wręczania prezentów powinna pozostać świadomość tego, jaki jest tego cel - wywołanie radości.
Święty Mikołaj zasłynął z potajemnego wręczania drobnych sum pieniędzy osobom, o których wiedział, że są bardzo biedne lub w kłopotach. Znał więc obdarowywanych, rozumiał ich problemy, oczekiwania, marzenia. Zachęcamy zatem Mikołajów do lepszego poznania przyszłych obdarowanych, życząc jednocześnie samych trafionych prezentów!
Napisz komentarz
Komentarze