Odpowiednie nawadnianie i umiejscowienie
Pielęgnację roślin należy zawsze zaczynać od właściwego nawodnienia. W tym celu warto zapoznać się z opisami kwiatów, które zasadziliśmy w ogrodzie; każdy z nich potrzebuje prawdopodobnie innej ilości wody i wilgoci. O wiele prościej jest z krzewami, drzewami i trawą - najlepiej nawadniać je za pomocą zraszaczy lub węży ogrodowych, ale tylko w momencie, gdy od dłuższego czasu nie obserwujemy żadnych opadów atmosferycznych. W przypadku kwiatów, przy okazji nawadniania, warto od czasu do czasu użyć odpowiedniego nawozu, który wzmocni rośliny i pobudzi je do wzrostu i kwitnienia. Jeśli chcemy, by nasze rośliny odpowiednio się rozwijały, powinniśmy najpierw zastanowić się, czy miejsce, w którym się znajdują, na pewno jest dla nich najlepsze. Mowa przede wszystkim o odpowiednim nasłonecznieniu i towarzystwie innych roślin - na przykład niektóre kwiaty mogą rozwijać się tylko w słońcu i z dala od innych kwiatów. Tak jest chociażby w przypadku słoneczników, które wytwarzają jednocześnie toksyczne substancje, które uniemożliwiają swobodny wzrost innych roślin. Wiedza o tym, które kwiaty „lubią swoje towarzystwo” jest szczególnie potrzebna przy planowaniu rabat.
Odpowiednie przycinanie
Warto pamiętać, że pielęgnacja to także odpowiednie i regularne przycinanie roślin. Dotyczy to głównie krzewów; odcinamy suche, zniszczone gałęzie i usuwamy stare liście, dzięki czemu roślina zyskuje więcej przestrzeni. Przycinanie jest także istotnym elementem modelowania roślinności ogrodowej – na przykład obcinając czubki krzewów, możemy liczyć na to, że staną się one gęstsze.
Ochrona przed szkodnikami
Skuteczna pielęgnacja jest możliwa tylko wtedy, jeśli jednocześnie zadbamy o odpowiednią ochronę przed szkodnikami. Jeśli chodzi o działania profilaktyczne i zabezpieczające, warto zapoznać się z nieinwazyjnymi metodami zmniejszania ryzyka pojawienia się szkodników; mowa o sadzeniu jak najbardziej różnorodnych roślin czy przyciąganiu ptaków (można karmić je ziarnem), które zjadają lub odpędzają robactwo. Ochrona roślin może też wymagać nieraz zastosowania specjalnych preparatów ochronnych o działaniu profilaktycznym. Co jednak zrobić w przypadku, gdy odkryjemy, że w naszym ogrodzie zadomowił się przędziorek, larwy lub innego rodzaju szkodniki? Środek należy wybrać w zależności od stadium zaawansowania infekcji. Jeśli niepokojące nas objawy można rozpoznać u znacznej części roślin, należy jak najszybciej opryskać je odpowiednim preparatem chemicznym. Innym problemem, z którym często należy się zmierzyć, jest uporczywe pojawianie się chwastów. W takim przypadku, oprócz ręcznego pielenia i usuwania korzeni, warto zastosować herbicyd, który na trwałe wyeliminuje problem.
Na pielęgnację roślin ogrodowych składa się wiele elementów - takich jak m.in. podlewanie, nawożenie, przycinanie, a także ochrona przed szkodnikami. Warto również na bieżąco oglądać rośliny i sprawdzać, czy nie dzieje się nic niepokojącego.
Napisz komentarz
Komentarze