Każdy rodzic, który chce używać chusty do noszenia dziecka, powinien koniecznie pamiętać o kilku zasadach. Zagwarantują one pełne bezpieczeństwo maluszkowi.
W którym miesiącu życia maluszka można zacząć nosić go w chuście?
Tak naprawdę chustę można już zacząć stosować od narodzenia dziecka – zalecane są one również dla wcześniaków. Chusta gwarantuje maleństwu odpowiednią pozycję ciała, a dzięki bliskości ciała rodzica dziecko w chuście łatwiej przystosowuje się do nowych warunków, w jakich się znalazło. Słyszy oddech i bicie serca mamy lub taty. Również niemowlę przyzwyczajone jest do kołysania – towarzyszyło mu ono w brzuszku matki podczas każdego kroku, a noszenie w chuście może imitować właśnie to uczucie. Na co trzeba zwrócić uwagę? Jeżeli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, wskazane jest odczekanie pewnego czasu, zanim postanowi się chustować. Najlepiej zapytać o to swojego lekarza – będzie w stanie zadecydować, który moment będzie właściwy.
Kilka zasad dotyczących chustowania.
Prawidłowo dobrana i zawiązana chusta gwarantuje bezpieczne noszenie malca. O czym należy pamiętać?
- Dziecko powinno znajdować się w odpowiedniej pozycji, tak zwanej „żabce”, czyli pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej
- Dobranie odpowiedniej chusty do noszenia zależy od wagi dziecka – nie można przekraczać limitu wagowego wskazanego w instrukcji chusty
- Wiązanie nie może być zbyt ścisłe, ani zbyt luźne, ponieważ tylko wtedy da maluszkowi bezpieczeństwo
- Po umieszczeniu malca w chuście sprawdzamy czy nosek dziecka ma przestrzeń, by móc swobodnie oddychać
- Podczas noszenia niemowlęcia należy być szczególnie ostrożnym podczas schodzenia ze schodów, na śliskich powierzchniach itp.
- Nie ubieramy malca w śliskie ubranka.
Napisz komentarz
Komentarze