Uwaga na bakterie i grzyby!
Największym zagrożeniem dla prawidłowej pracy układów klimatyzacyjnych są gromadzące się w nich pleśnie oraz bakterie, które mogą doprowadzić nawet do różnego rodzaju chorób pasażerów samochodu, ponieważ rozdmuchiwane są po jego wnętrzu przez nawiewniki. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest parownik, w którym znajduje się za dużo wilgoci. W połączeniu z zanieczyszczeniami znajdującymi się w układzie klimatyzacyjnym powstaje pleśń osadzająca się na parowniku.
Aby temu zapobiegać, konieczne jest zadbanie o filtr kabinowy, który jest jedyną ochroną parownika przed zanieczyszczeniami z brudnego powietrza. Do dyspozycji jest kilka typów filtrów kabinowych, ale zasadniczo najlepszy z nich to ten z aktywnym węglem, ponieważ jest znacznie bardziej skuteczny w wyłapywaniu szkodliwych substancji.
Kiedy najlepiej serwisować klimatyzację?
W związku z tym, że w lecie oraz w okresie jesiennym w układzie klimatyzacyjnym gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, najlepiej wykonać wymianę filtrów kabinowych w okresie wiosennym – przynajmniej raz na rok, a nawet częściej, gdy układu często czuć nieprzyjemny zapach, ponieważ to właśnie on świadczy o tym, że parownik jest zagrzybiony. W takiej sytuacji najlepiej od razu udać się do serwisu i zlecić odpowiednie prace, aby nie korzystać z zanieczyszczonej klimatyzacji.
Jeżeli również ważna jest dla ciebie czysta warto udać się do autoryzowanego serwisu samochodowego, np. w celu naprawy klimatyzacji. Sporo serwisów Hondy można znaleźć w Warszawie. Twoim samochodem zajmą się specjaliści w tym zakresie – sprawdź ofertę już teraz i umów się na dogodną godzinę serwisu przez Internet.
Napisz komentarz
Komentarze