W naszym oku wytwarzana jest ciecz, zwana cieczą wodnistą, która wypełnia jego przednią część. Jeśli zablokowany jest jej odpływ, lub jest produkowana w nadmiarze, wzrasta ciśnienie w gałce ocznej. Rezultatem jest powolne zanikanie nerwu wzrokowego, który odpowiedzialny jest za odbieranie obrazów w oku i przekazywanie ich do mózgu.
Zazwyczaj pierwszym objawem jaskry jest pojawianie się kół tęczowych w polu widzenia oraz stopniowa utrata ostrości widzenia. Charakterystyczne jest to, że początkowo problemy z widzeniem pojawiają się o zmierzchu. Objawy te mogą pojawiać się i zanikać, gdyż ciśnienie wewnątrzgałkowe może się zmieniać. Po jakimś czasie ciśnienie to już nie wraca do normy i następuje zanikanie nerwu wzrokowego. Na tym etapie zaburzenia widzenia już są nieodwracalne.
Czasami pierwszym objawem jest ostry atak jaskry, który spowodowany jest zablokowaniem odpływu cieczy wodnistej, co powoduje nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Skutkuje to serią bardzo przykrych dolegliwości, czyli silny ból oka z towarzyszącym bólem głowy. Nagle spada ostrość wzroku, pojawiają się koła tęczowe w polu widzenia. Źrenica rozszerza się i jest kształtu pionowo-owalnego. Atakowi jaskry towarzyszyły będą również objawy pozornie niezwiązane z okiem, czyli poty, ból brzucha a nawet wymioty. Może również zrobić się słabo, ponieważ dochodzi do znacznego zwolnienia pracy serca.
Tak więc aby uchronić się przed utratą ostrości widzenia czy przed atakami jaskry, podstawową sprawą jest częste badania u okulisty, podczas którego lekarz ocenia ciśnienie wewnątrzgałkowe. Warto zapytać, ile ono u nas wynosi. Jeśli lekarz uzna, że jest za wysokie, przepisze leki, których zadaniem jest obniżenie tego ciśnienia. Niestety leki nie zawsze są skuteczne, lub ciśnienie jest tak wysokie, że leczenie farmakologiczne nie wystarcza. Wtedy konieczne jest wykonanie operacji. Więcej informacji o leczeniu i konsultacje online odnośnie jaskry - można znaleźć na stronie " Ocho - Okulista Nowy Sącz" będąca stroną internetową ośrodków chirurgii oka profesora Zagórskiego, polskiego autorytetu w leczeniu okulistycznym.
Napisz komentarz
Komentarze