Chociaż samo zarejestrowanie działalności gospodarczej nie wymaga posiadania właściwie żadnego kapitału, tak jej rozpoczęcie już tak. Trzeba bowiem znaleźć odpowiedni lokal i zaadaptować go, wyposażyć, a także pokryć koszty działań marketingowych. Teoretycznie można zaciągnąć kredyt, ale nieliczne banki decydują się udzielić go firmom dopiero co powstałym. Dlatego dotacje unijne wydają się być najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Krok 1. Pomysł na firmę
Na wsparcie unijne w zakresie funduszy może liczyć każdy. Warunek jest tylko jeden - oferowany produkt / oferowana usługa w ramach prowadzonej działalności musi wnieść coś nowego na rynek. Im ciekawszy i bardziej innowacyjny pomysł, tym większe szanse na uzyskanie środków unijnych na rozpoczęcie działalności.
Krok 2. Zapoznanie się z programami dotacji unijnych
Żeby móc ubiegać się o środki z Unii Europejskiej, profil firmy musi zgadzać się z aktualnym programem dotacji. Te aktualne znajdziesz m.in. na stronie: https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm. Warto skorzystać z tego konfiguratora - odpowiadając na kilka pytań, z łatwością znajdziesz te programy, które będą odpowiadać Twojemu przedsięwzięciu.
Możesz także zapoznać się z listą aktualnych dotacji, np. na https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm. Lista obejmuje wsparcie finansowe zarówno dla istniejących już przedsiębiorstw, jak i dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą.
Krok 3. Zdecyduj się na przeprowadzenie audytu unijnego
Dotacje z funduszy europejskich otrzymują wyłącznie najlepsze przedsięwzięcia wyłonione w konkursie. Dlatego warto, by przed złożeniem wniosku spojrzał na niego ktoś fachowym okiem. W tym celu dobrze jest zdecydować się na przeprowadzenie audytu unijnego oferowanego przez doradców bankowych.
Audyt unijny daje wgląd do wszystkich szczegółowych informacji na temat dotacji unijnej. Ekspert ocenia dopasowanie konkursów do branży przedsięwzięcia, warunki udziału. Ponadto przedstawia wstępną ocenę według kryteriów naboru, a także podsumowanie z rekomendacjami. Tak uzyskany raport jest omawiany przez doradcę bankowego na spotkaniu. Dzięki temu wiesz, jak duże masz szanse na uzyskanie środków unijnych pozwalających na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Jeśli nie uda ci się uzyskać dotacji...
Każdy ma szanse na uzyskanie dotacji, jednak nie wszyscy otrzymują finansowe wsparcie. Chętnych jest bowiem znacznie więcej niż przysługujących środków. Obierając pesymistyczny scenariusz, może nie udać ci się pozyskać kapitał. Co wtedy? Jedynym rozwiązaniem może okazać się zaciągnięcie tzw. kredytu na start oferującego przez kilka banków. To kredyty w maksymalnej kwocie do 350 tysięcy złotych, które przyznawane są już od pierwszego dnia działalności.
Napisz komentarz
Komentarze