— Dotrzymujemy kroku nowoczesnym trendom, które od kilku lat bardzo dynamicznie rozwijają się w polskich bibliotekach. Zależy nam na tym, by dostosować ofertę zarówno do czytelników książek w wersji tradycyjnej, jak i miłośników nowinek technologicznych — przekonuje Joanna Kalisz-Dziki, od września pełniąca obowiązki dyrektora MBP w Gorlicach.
Doskonałym przykładem indywidualnego podejścia do czytelników jest Klub Kodowania, który powstał, ponieważ zebrała się grupa młodych gorliczan zainteresowanych wspólnym, nieszablonowym podejściem do tematu nowych technologii. Najbardziej spektakularnym sukcesem jest niewątpliwie stworzenie robota edukacyjnego, który, dzięki napisanemu przez członków klubu oprogramowaniu, porusza się i widzi.
— Młodzież, która tworzy Klub Kodowania stawia nam wysokie wymagania. Pamiętam doskonale, co usłyszałem na naszym pierwszym spotkaniu od jednego z członków: „Chciałbym napisać własny system operacyjny, ale taki, który nie będzie bazował na żadnym z dostępnych”. Cóż, nie ogranicza nas żadna szkolna reguła, więc wszystko przed nami — mówi Bartłomiej Kiełtyka, który koordynuje pracę klubu.
Oczywiście w naszej bibliotece nie tylko młodzi mają okazję poznawać nowe technologie, bo przecież „nowe technologie” dla każdego oznaczają coś zupełnie innego.
— Od kilku lat organizujemy bezpłatne kursy komputerowe dla mieszkańców powyżej 50. roku życia. Przeszkoliliśmy już około tysiąca osób i nadal są chętni na zajęcia, pomimo tego, że niektórzy wróżyli wyczerpanie schematu — podkreśla Joanna Kalisz-Dziki.
Rzec można — dla każdego coś dobrego. A najmłodsi czytelnicy? Dla nich również biblioteka zawsze stoi otworem. Najbliższa okazja na wspólną zabawę już 21 października podczas premiery książki „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Początek nocnej imprezy o godzinie 23. W programie między innymi konkurs na najlepsze przebranie inspirowane serią książek o Harrym Potterze.
— Myślę, że to będzie niezła gratka nie tylko dla najmłodszych czytelników, lecz także dla tych nieco starszych, którzy zawsze z niecierpliwością czekali na kolejne tomy przygód Harry’ego Pottera. To ogólnopolska premiera, dlatego książkę będzie można nabyć tuż po północy. Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów serii o młodym czarodzieju bez względu na wiek — mówi p.o. dyrektora MBP.
A żeby dorośli czytelnicy nie czuli się „poszkodowani”, kilka dni później (24 października) na spotkanie z czytelnikami przyjedzie Anita Demianowicz, autorka książki „Końca świata nie było”.
— Spotkania autorskie odbywają się u nas zazwyczaj w czwartkowe popołudnia, ale tym razem musieliśmy się dostosować do kalendarza pisarki i wybrać poniedziałek (pani Anita przyjeżdża bowiem do nas z drugiego końca Polski). Opowie o książce, swoich podróżach, pracy reportera i fotografa, a każdemu, kto nie jest zdecydowany, czy przyjść na spotkanie, polecam poczytać o Festiwalu Podróżujących Kobiet Trampki, którego Anita Demianowicz jest organizatorką — mówi Joanna Kalisz-Dziki.
O wszystkich wydarzeniach, które odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach można poczytać na naszej stronie, w zakładce ZWIASTUNY lub na stronie www.mbpgorlice.info.
Joanna Kalisz-Dziki - absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach: informacja naukowa i bibliotekoznawstwo (studia dwustopniowe) i zarządzania kulturą – studia podyplomowe. Od 2009 roku związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Gorlicach, do marca 2015 roku w dziale informacyjno-bibliograficznym, od kwietnia 2015 roku kierownik działu udostępniania zbiorów i koordynacji projektów. Od 1 września 2016 roku pełni obowiązki dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. Bibliotekarz z zamiłowania. Moderatorka spotkań autorskich. Współpracowała przy tworzeniu projektów ministerialnych. Prywatnie miłośniczka leśnych wędrówek w gronie rodzinnym i muzyki elektronicznej.
Napisz komentarz
Komentarze