Choć niedawno świętowali 10-lecie działalności artystycznej koncertem pod znamiennym tytułem „Moje serce to jest muzyk”, nie zwalniają tempa. W niedzielę, 27 kwietnia, podczas XI Konkursu Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach sięgnęli po najwyższe laury – zdobywając Grand Prix wydarzenia. A to dopiero początek ich imponującej listy sukcesów.
Święto muzyki i spotkanie pasjonatów
Konkurs Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla to wydarzenie upamiętniające postać wybitnego kompozytora, autora pieśni i hymnów, a także pioniera terapii słowno-muzycznej. Co roku do Lysek przybywają chóry z całej Polski, by wspólnie celebrować piękno muzyki chóralnej i dzielić się doświadczeniami.
W tegorocznej, jedenastej już edycji, udział wzięło sześć znakomitych zespołów:
- Zespół Chóralny Sonarte,
- Chór „Lutnia” z Pszczyny,
- Szalowski Zespół Wokalny (SZeW),
- Chór Con Passione,
- Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej,
- Chór V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Wszyscy prezentowali wysoki poziom artystyczny, jednak to SZeW zdobył serca jurorów, sięgając nie tylko po Grand Prix, ale również po nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego oraz wyróżnienie dla najlepszej dyrygentki, które otrzymała Maria Dziedzic-Król.
Repertuar, który poruszył
W konkursowym programie SZeW zaprezentował cztery starannie dobrane utwory. Każdy z nich, jak podkreśla dyrygentka, miał dla zespołu wyjątkowe znaczenie.
Jako pierwszy zaprezentowaliśmy bardzo lubiany przez nas utwór „Śpiew Ptaków” Clémenta Janequina. Następnie zaśpiewaliśmy motet Francisa Poulenca „O magnum Mysterium”. Kolejny utwór to „Z tamtej strony jeziora”, pochodzący ze zbioru Suity Warmińskiej w opracowaniu Romualda Twardowskiego. Na koniec wykonaliśmy „Jeśli nie dziś” – kompozycję patrona konkursu, Czesława Prudla. Za ten utwór otrzymaliśmy nagrodę specjalną – relacjonuje Maria Dziedzic-Król.
Muzyczna podróż i serdeczne przyjęcie
Dla członków zespołu ważny był nie tylko triumf, ale również sama atmosfera wydarzenia.
Wyjazd uważamy za udany nie tylko ze względu na zdobyte nagrody, ale przede wszystkim za możliwość zaprezentowania się w nowym miejscu, na ziemi powiatu rybnickiego. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, a po występie usłyszeliśmy wiele słów uznania – dodaje dyrygentka.
Kolejny rozdział w historii sukcesów
Szalowski Zespół Wokalny nie po raz pierwszy zachwyca publiczność i jury. W 2023 roku zdobyli Grand Prix Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki we Wrocławiu, a także triumfowali w Tarnowie, Chełmnie i Miechowie. Ich koncerty wyróżniają się techniczną precyzją i głębokim, autentycznym przekazem emocjonalnym.
Przed zespołem kolejne wyzwanie – już 17 maja wystąpią podczas Igrzysk Chóralnych w Warszawie, gdzie ponownie staną do rywalizacji o najwyższe trofea.
Serdecznie gratuluję Szalowskiemu Zespołowi Wokalnemu zdobycia Grand Prix oraz pozostałych prestiżowych nagród podczas konkursu w Lyskach. To ogromny powód do dumy dla całego naszego powiatu. Ich pasja, talent i ciężka praca są nie tylko źródłem inspiracji, ale i wspaniałą wizytówką naszej małej ojczyzny. Życzę kolejnych sukcesów i niezapomnianych muzycznych chwil – powiedział starosta gorlicki Mirosław Waląg.
Trzymamy kciuki za kolejne występy – bo gdy serce bije w rytmie muzyki, wszystko jest możliwe.


Źródło info i foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze