Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

AlkoLook we wszystkich samochodach? Szukamy skutecznego „bata” na pijanych kierujących [ANKIETA]

Podziel się
Oceń

W 2024 roku na polskich drogach zginęło 1881 osób. Wśród nich aż 154 ofiary to skutki wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Problem pijanych kierowców wciąż pozostaje jednym z największych wyzwań w dążeniu do realizacji Wizji Zero, czyli strategii eliminacji śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Czy blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc rozwiązać ten problem?
zdjęcie przedstawia kobietę dmuchającą w alkomat w samochodzie
W samochodach mają być montowane urządzenia wykrywające alkohol u kierującego

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Wciąż za dużo pijanych kierowców na drogach

Dane Komendy Głównej Policji nie pozostawiają złudzeń – w 2024 roku zatrzymano ponad 92 tysiące kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Choć liczba ta stopniowo spada, problem wciąż jest palący. Nietrzeźwi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku 1200 wypadków, w których śmierć poniosły 154 osoby. 

W 2023 roku liczby te były jeszcze wyższe – 1 330 wypadków i 212 ofiar śmiertelnych. Statystyki wskazują również, że największa grupa sprawców to osoby w wieku 25–39 lat.

Unijna strategia walki z nietrzeźwymi kierowcami

Unia Europejska konsekwentnie dąży do ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych. Już w 2001 roku zalecano wprowadzenie maksymalnego stężenia alkoholu we krwi na poziomie 0,5 g/l. W Polsce limit ten jest jeszcze surowszy i wynosi 0,2 g/l. Jednak zdaniem ekspertów same ograniczenia prawne nie wystarczą – konieczne są dodatkowe środki techniczne. Jednym z nich są blokady alkoholowe w samochodach.

Od lipca 2024 roku zgodnie z unijnymi przepisami wszystkie nowo produkowane pojazdy muszą być fabrycznie przystosowane do instalacji blokady alkoholowej. Takie urządzenie wymaga od kierowcy dmuchnięcia przed uruchomieniem silnika. Jeśli wykryty poziom alkoholu przekracza dopuszczalną normę, pojazd nie odpali.

Czy obowiązkowe blokady są realnym rozwiązaniem?

Unia Europejska nie wprowadziła jeszcze powszechnego obowiązku montowania blokad we wszystkich samochodach. Jednak niektóre państwa już stosują to rozwiązanie w odniesieniu do recydywistów i zawodowych kierowców. Dyrektor Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, Antonio Avenoso, podkreśla, że kraje członkowskie powinny samodzielnie wdrażać przepisy dotyczące stosowania blokad alkoholowych u kierowców skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu.

Eksperci wskazują, że instalacja blokad alkoholowych powinna stać się standardem w pojazdach służbowych, a w przyszłości być może również w samochodach prywatnych. Wielu kierowców wciąż lekceważy przepisy, a część z nich pomimo wcześniejszych zatrzymań nadal siada za kółkiem po alkoholu.

Prędkość kolejnym zagrożeniem

Oprócz jazdy pod wpływem alkoholu, nadmierna prędkość to kolejny kluczowy czynnik wpływający na liczbę śmiertelnych wypadków. Dane Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wskazują, że wypadek przy prędkości 50 km/h ma 90% szans zakończenia się śmiercią pieszego. 

Przy prędkości 30 km/h ryzyko to spada do kilku procent. Z tego powodu wiele miast w Europie decyduje się na ograniczenie prędkości do 30 km/h, co przynosi wyraźne efekty – w Bolonii wprowadzenie takiego ograniczenia w 2024 roku zmniejszyło liczbę wypadków o 13%, a liczbę ofiar śmiertelnych aż o 50%.

Czas na zmiany

Czy blokady alkoholowe powinny stać się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu? Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że mogłoby to znacząco ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Krytycy wskazują jednak na wysokie koszty oraz możliwość obejścia blokady przez osoby nieodpowiedzialne.

Jedno jest pewne – problem pijanych kierowców wciąż stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Dlatego konieczne są dalsze działania, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym, by skutecznie eliminować nietrzeźwych kierowców i zwiększać bezpieczeństwo na drogach.

Źródło info: Newseria

 

Ankieta: Czy jesteś za wprowadzeniem urządzeń AlcoLook w samochodach?

Wypowiedz się w kwestii montowania urządzeń AlcoLook w samochodach

zdecydowanie TAK
20%   (9 głosów)
TAK, ale uważam, że nic to nie zmieni
24%   (11 głosów)
NIE
40%   (18 głosów)
NIE MAM ZDANIA
2%   (1 głos)
JESTEM ZA INNYM ROZWIĄZANIEM
13%   (6 głosów)

Napisz komentarz

Komentarze

X-ter. 12.02.2025 12:54
Ryba psuje się od głowy - jeśli politycy, sportowcy, celebryci będą surowo karani za jazdę na gazie i powodowanie wypadków, to może coś to zmieni. A tak, powodują wypadki i jak nie immunitet, to znajomości, ucieczka z kraju. Sebastiana M. do dzis nie potrafią ściągnąć z ZEA, ale policja potrafi "w sekundę" aresztować staruszkę która powiedziała coś złego na Owsiaka.

Ariel 12.02.2025 10:30
Każdy sposób by ograniczyć wypadki spowodowane przez pijanych kierowców uważam za priorytetowe działanie państwa i odpowiedzialnych za to służb. Zupełnie mnie nie interesuje ględzenie, że takie sposoby zmierzają w kierunku działań opresyjnych. Zalecałbym taką argumentację przedstawić rodzinom, które potraciły bliskich w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. Natomiast sam pomysł z alkolookiem uważam za... taki sobie;) Oczyma wyobraźni widzę dyskotekę w remizie i bawiących się nastolatków podjeżdżających podrasowanymi brykami a po imprezie wsiadających za kierownicę. I szybkie poszukiwania... "Stasek chono dmuchnij boś nie pił" ;) Jeśli kogoś to dotknęło, to przepraszam. Ale na własną wyobraźnię wpływ mam niewielki;))

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama