Cieszymy się, że nadal mogliśmy rozwijać u chętnych beneficjentów umiejętności tworzenia unikatowej koronki klockowej. Był to też świetny sposób na promocję tego kunsztownego rzemiosła i na promocję Sędziszowej – naszej Małej Ojczyzny naszego stowarzyszenia, gminy Bobowa, Ziemi Gorlickiej, Małopolski, Warsztaty koronkarskie prowadzone przez panią Jadwigę Śliwa - Mistrza Rzemiosła,
to były działania mające aspekty niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu. Jego promocji i ciągłości.
Przez te działania projektowe osiągnięto cel główny projektu - przekaz unikatowej wiedzy i umiejętności z zakresu koronki klockowej charakterystycznej dla regionu Bobowej i okolic, zagrożonej zanikiem.
Warsztaty koronki klockowej trwały przez siedem miesięcy. Było 142 godziny zajęć. W projekcie uczestniczyły cztery osoby posiadające już pewne umiejętności warsztatowe, reprezentujące różne grupy wiekowe. Udział w warsztatach był nieodpłatny, w planie są także spotkania z koronkarkami i wystawa prac na Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej.
Oprócz tego prowadząca warsztaty, Mistrz Tradycji – pani Jadwiga Śliwa i beneficjenci promowali koronkę klockową na XXV Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej (wrzesień 2024 r.). Prezentowali swoje prace i prowadzili pokaz jej wytwarzania – miniwarsztaty.
Głównym celem projektu było kontynuowanie przekazu unikatowej wiedzy i utrwalanie umiejętności z zakresu bobowskiej koronki klockowej, tak ważnej wizytówki rękodzieła artystycznego dla naszej gminy i powiatu gorlickiego. Poznanie unikatowych wzorów bobowskiej koronki klockowej w tradycyjnej formie i przekazane ich sposobów tworzenia i ich historii beneficjentom to był główny cel warsztatów. Został on w całości osiągnięty.
Realizowany projekt wzmacniał u beneficjentów postawy, oparte na świadomości własnej tożsamości kulturowej i uczył szacunku i tolerancji dla kultury i tradycji Bobowej i okolic. Zarówno czynnie jak i biernie, poprzez promowanie działań projektowych w internecie, przybliżanie rękodzieła – koronki klockowej szerszemu gronu odbiorców.
W ramach projektu mistrz tradycji - pani Jadwiga Śliwa, dyplomowana mistrzyni koronki klockowej, przekazywała w sposób bezpośredni i tradycyjny swoją wiedzę i umiejętności czterem osobom szczególnie zainteresowanym koronką klockową.
Realizowane zadanie świetnie wpisywało się w zakres działań zgodnych z założeniami Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przekazywanie wiedzy i sposobu wytwarzania koronki, beneficjentom, to proces naturalnej „transmisji” dziedzictwa kulturowego w regionie Ziemi Gorlickiej, Małopolski.
Proces ten odbywał się w sposób tradycyjny – podczas wspólnych spotkań, w bardzo małej grupie osób, gdzie „mistrz” w sposób bezpośredni szkolił „uczniów”. Warsztaty mistrza tradycji – sprawiają, że zarówno wykonywanie koronki klockowej, jak i jej tradycyjne wzory będą szerzej propagowane, poznawane i kultywowane w naszym regionie.
Fakt ten jest tym bardziej znaczący, że tradycja wykonywania bobowskiej koronki klockowej według starych wzorów, to jeden z przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ziemi Gorlickiej. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, z prawie stuprocentową frekwencją (tylko choroba czy ważne sprawy zawodowe/rodzinne powodowały absencję). Należy nadmienić, że projekt był kontynuowany w obszarze o utrudnionym dostępie do kultury.
Popularyzacja efektów projektu oraz dokumentacja warsztatów w formie zdjęć, prezentacji multimedialnej i filmów, informacji o projekcie, prezentowana jest zarówno na stronie internetowej stowarzyszenia, jak i wysyłana do mediów internetowych naszego regionu.
Dodatkową wartością dodaną projektu jest prezentacja koronki klockowej w Brukseli Pani Jadwiga Śliwa – mistrz tradycji prezentowała unikatową bobowską koronkę, podczas Dnia Polski w Brukseli. Było to 4 maja 2024 r. Dyrektor Departamentu Marketingu i Promocji Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, pan Dawid Gleń w zaświadczeniu pisze ”Pani Jadwiga Śliwa zaprezentowała koronkę klockową - Bobowskie i Małopolskie dziedzictwo kulturowe na stoisku Małopolski podczas Polish Day w Brukseli, przedstawiła historię dziejów koronki klockowej i przeprowadziła warsztaty dla wszystkich chętnych chcących spróbować sił w tradycyjnym rzemiośle. Wykazała się najwyższym kunsztem, profesjonalizmem i starannością”.
Można powiedzieć, że pełniła rolę ambasodora bobowskiej koronki klockowej na forum europejskim. Jest to największy nowoczesny polski festiwal w tej części Europy. Trzecia edycja Polish Day in Brussels już za nami!
Materiał nadesłany
Napisz komentarz
Komentarze