Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Konferencja naukowa upamiętniająca ofiary pierwszego obozu internowania w Europie [FOTO]

Podziel się
Oceń

W piątek (6 grudnia) w Kasztelu w Szymbarku odbyła się konferencja naukowa „Talerhof. Pierwszy obóz internowania w Europie”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach oraz lokalne muzea. Wydarzenie miało na celu przypomnienie o tragicznych losach galicyjskich Rusinów oraz innych narodowości przetrzymywanych w obozie. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać prelekcji ekspertów z różnych dziedzin, które przybliżyły zarówno genezę obozu, jak i jego miejsce w historii i kulturze.
Konferencja w Kasztelu w Szymbarku
Konferencja „Talerhof. Pierwszy obóz internowania w Europie”

Autor: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

W Kasztelu w Szymbarku odbyła się konferencja naukowa „Talerhof. Pierwszy obóz internowania w Europie”. Wydarzenie, którego organizatorem było Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Muzeum Ziemi Bieckiej, objęte zostało patronatem Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli.

Wydarzenie poprowadziła Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Ruska Bursa w Gorlicach Natalia Małecka-Nowak. Na konferencji burmistrza Gorlic reprezentował Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach Wojciech Zapłata.

Obóz w Talerhofie, założony w 1914 roku przez władze Austro-Węgier, był jednym z pierwszych obozów internowania w najnowszej historii. Stał się miejscem cierpienia tysięcy galicyjskich Rusinów, w tym Łemków, którzy zostali uznani za „niepewnych politycznie” obywateli cesarstwa. W warunkach niemal zupełnego braku infrastruktury, odpowiedniego zaopatrzenia, a nawet podstawowych środków higieny, przetrzymywano tam ludzi podejrzanych o sympatyzowanie z carską Rosją. Wystarczyło wskazanie sąsiada bądź posiadanie w domu literatury w zapisie cyrylicznym, żeby być aresztowanym, a następnie skierowanym do obozu.

Był to obóz o wieloetnicznym charakterze. Przetrzymywano w nim nie tylko Rusinów, ale też Polaków, Rumunów, Słowaków, Żydów, Ukraińców, Romów i Rosjan. Wielu z nich przypłaciło internowanie zdrowiem, a w wielu przypadkach również życiem. Obóz funkcjonował do 1917 roku.

Konferencja w Szymbarku miała na celu nie tylko upamiętnienie ofiar, ale również pogłębioną analizę historycznych procesów, które doprowadziły do tych tragicznych wydarzeń. W ramach spotkania odbyły się trzy panele tematyczne:

Panel I poświęcono genezie obozu na tle polityki narodowościowej Monarchii Austro-Węgierskiej. Prelegenci, m.in. dr hab. Andrzej Zięba (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr hab. Andrzej Olejko (PANS w Jarosławiu), omówili przyczyny represji oraz ich konsekwencje dla społeczności łemkowskiej. Kwestie dotyczace duchownych grekotatolickiej diecezji przemyskiej w obozie Talerhof w swoim wystąpieniu przedstawił dr Adam Szczupak.

Panel II skupił się na porównaniach Talerhofu z późniejszymi polskimi obozami jenieckimi z lat 1918-1919. Wystąpienia takie jak „Dąbie – to polski Talerhof” dr. Wiktora Węglewicza zwróciły uwagę na ciągłość mechanizmów wykluczenia i represji. Z kolei Damian Nowak z Muzeum Ziemi Bieckiej przedstawił działalność Centralnego Komitetu Talerhofskiego w okresie międzywojennym. Uczestnicy wydarzenia wysłuchli także wystąpienia pt. „Ruska Krajna” jako dwustronny wysiłek na rzecz integralności Węgier (1918-1919), który wygłosił prof. dr hab. Peter Švorc z Uniwersytetu Preszowskiego.

Panel III dotyczył form upamiętnienia Talerhofu oraz jego obecności w kulturze i literaturze. Ks. dr Roman Dubec przybliżył międzywojenne obchody talerhofskie w Czarnem, a dr hab. Helena Duć-Fajfer (UJ) omówiła wpływ tych wydarzeń na świadomość łemkowskiej inteligencji. Piotr Trochanowski odniósł się do obecności Talerhofu w rusińskich tekstach kultury.

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 

 

O wydarzeniu informowaliśmy w zakładce Imprezy:

 

 

Źródło info: UM Gorlice
Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12