CZWARTEK, 28 listopada 2024
Imieniny obchodzą: Berta, Eustachy, Feliks, Ginter, Gościrad, Grzegorz, Guncerz, Gunter, Jakub, Krescenty (Krescencjusz, Krescens), Kwieta, Lesław, Lesława, Manswet, Radowit, Rufus, Sostenes, Stefan, Teodora, Tristan, Urban, Walerian, Zdziesław i Zdzisław.
Dziś jest Dzień Pocałunku
28 listopada obchodzimy Dzień Pocałunku. Całowanie ma różne znaczenia. Pocałunek w czoło może oznaczać troskę o drugiego człowieka, w policzek wyrażać sympatię, a pocałowanie dłoni szacunek. Tak czy inaczej, to jeden z najstarszych gestów ludzkości, nawet zwierzęta go praktykują. Według historycznych źródeł pocałunki znane już były w czasach przed naszą erą, najwcześniejsze wzmianki pochodzą z Indii (1500 p.n.e.).
Dziś jest Dzień PodłościKto wymyśla takie święta? Pewnie jacyś podli ludzie. Nie da się ukryć, że Dzień Podłości stoi w opozycji do obchodzonego tydzień wcześniej Dnia Życzliwości. Ale mimo wszystko ma on sens, bowiem chodzi o to, że w ten jedyny dzień w roku można pozwolić sobie na złośliwości. Za to we wszystkie pozostałe należy być miłym.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 7:07
- Zachód słońca: 15:39
- to 333 dzień roku, do końca pozostało 33 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (28 listopada):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 11.45 – List do Świętego Mikołaja
- godz. 13.30 – Paddington w Peru
- godz. 15.15 – Vaiana 2
- godz. 17 – U Pana Boga w Królowym Moście
- godz. 19.15 – Simona Kossak
- godz. 21 – Listy do M. Pożegnania i powroty
- nieczynne
- Miłość jak miód - Kultura Dostępna – 18
- Vaiana 2 – 12, 14.15, 17
- Simona Kossak – 13.10, 18.45
- Heretic – 14.30, 19.45, 21.15
- Listy do M. Pożegnania i powroty - Kino Kobiet – 11, 15, 19.45, 21
- Gladiator 2 – 11.30, 15.30, 17.45, 20.15
- Paddington w Peru – 12.30, 15.30, 17.15
- Czerwona Jedynka – 12.15
- Lars jest LOL - KNT – 10
Gorlice. Wystawy
I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach oraz Miasto Gorlice zapraszają na wystawę prac uczniów I LO oraz SPS Poprad, w ramach międzynarodowego projektu „Dušan Jurkovič”. Wystawę obrazów i fotografii architektury Jurkoviča w czeskich Morawach, na Słowacji oraz w powiecie gorlickim, będzie można obejrzeć w Pawilonie Historii Miasta Gorlice, od 7 do 29 listopada br.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wystawę „Stanisław Tabisz. In Memoriam”.
Nowa wystawa czasowa przygotowanej w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach.
Wystawa zaprezentuje zbiór bieckich judaiców zgromadzonych w Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz z siedzibą w Libuszy.
Wernisaż zbiegnie się ze świętem Rosz ha-Szana – żydowskim nowym rokiem, obecnie 5785.
W ekspozycji znajdzie się wiele cennych dokumentów obrazujących przedwojenną działalność gospodarczo-społeczną Żydów Biecza. Na szczególną uwagę zasługują życzenia noworoczne z 5699 roku (1939), zeszyty uczniów żydowskich oraz m. in dokumenty bieckich banków.
Wyjątkowe znaczenie wśród eksponatów zajmie także tałes (szata modlitewna), który ukryty w ziemi na terenie cegielni, przetrwał zawieruchę wojenną i po 70-letnim pobycie w Izraelu wrócił niedawno do Biecza.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wystawę „W LABIRYNCIE ZDARZEŃ”.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach serdecznie zaprasza wystawę rzeźby „Echa ciszy: eksploracja nicości” w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku.
Uczestnicy wystawy: Sylwia Biernacik, Zofia Kubicka, Urszula Święcicka, Małgorzata Majerczyk-Sieczka, Urszula Święcicka, Zuzanna Sierocińska, Ewa Zajler-Płatek, Stanisław Cukier, Filip Czaja, Jan Mitaś Kubicki, Maciej Majewski, Marek Paluch, Radosław Parol, Narcyz Piórecki, Karol Szostak, Marcin Bogusławski, Radosław Kostyra.
Biecz. Wydarzenia
- godz. 17 | Mini wykład „Rodzinna tradycja – o farmacji słów kilka...” | zapowiedzi imprez – halogorlice.info
Fusek to nazwisko znane przez wszystkich mieszkańców Biecza, niezależnie od ich wieku i zainteresowań. Rodzina farmaceutów zostawiła po sobie spuściznę, której lwia część jest jest prezentowana na naszych wystawach.
Dzięki pozyskaniu środków z programu Rozbudowa zbiorów muzealnych - program własny Narodowego Instytutu Muzeów - 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Ziemi Bieckiej powiększyło swoją kolekcję o akwarele i archiwalia. Zanim zaprezentuje je w ramach wystawy czasowej, chce podzielić się ciekawostkami i anegdotami z życia Wilhelma, Witolda i Wiesława Fusków.
Biecz. Wystawy
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Krystyna Ołpińska zapraszają na wystawę rękodzieła w bieckiej bibliotece.
Nowy Sącz. Wydarzenia
Spotkanie z podróżnikiem, autorem książki oraz jedynym na świecie człowiekiem z niepełnosprawnościami, który zdobył dwa bieguny ziemskie.
Udowodnił, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń. Na kanwie jego przeżyć w 2013 r. powstał film biograficzny “Mój biegun” .
Podczas tego wydarzenia ogłosimy także zwycięzców konkursu fotograficznego „Książka w podróży” i wręczymy nagrody jego laureatom.
Napisz komentarz
Komentarze