Gorlicki Klub Krótkofalowców powstał w grudniu 1959 roku. Mimo trudnych początków, przez ten cały czas stara się na miarę swoich możliwości rozsławiać miasto, powiat i kraj. Dowodem tych działań była wystawa kartek potwierdzających łączności z całym światem zorganizowana przez Klub w Dworze Karwacjanów w 2020 roku, dzięki uprzejmości i pomocy dyrekcji i pracowników Galerii. Nie ma chyba miejsca na globie, do którego by nie dotarły sygnały wysyłane z ziemi gorlickiej przez członków klubu SP9PEE.
Na czym polegają zawody krótkofalarskie?
Większość zawodów rozgrywanych na falach eteru polega na nawiązywaniu łączności pomiędzy krótkofalowcami przy pomocy ich stacji nadawczo – odbiorczych w ściśle określonym przedziale czasu. Wygrywa ten, kto nawiąże najwięcej unikalnych i prawidłowych łączności. Unikalnych – to znaczy, że każdą łączność przeprowadza się z kimś innym, a prawidłowych – bo dobrze „dogadanych”, trochę jak w zabawie w głuchy telefon. Wydawać by się mogło, że to nietrudne, jednak nic bardziej mylnego! Na niewielkim skrawku pasma częstotliwości radiowych, które regulaminy zwykle dopuszczają, mieści się normalnie, tzn. poza zawodami, kilkanaście stacji radioamatorskich. W zawodach startuje ich kilkadziesiąt, a w dużych międzynarodowych rozgrywkach nawet kilkaset. Wrzawa jest niesamowita! W wielkich zawodach niekiedy od radia nie odchodzi się nawet przez 2-3 dni.
28 września br. w Skansenie Przemysłu Naftowego w Bóbrce odbyło się podsumowanie jubileuszowych XL Zawodów o Replikę Lampy Ignacego Łukasiewicza, podczas którego wieloletni członek gorlickiego klubu, Piotr SQ9JYK, otrzymał nagrodę za największą zgłoszoną liczbę łączności pośród stacji Podkarpackiego Oddziału Terenowego w Krośnie, będącego zarazem wieloletnim organizatorem tych zawodów. Mimo że nie zajął on miejsca na podium, to należą mu się wyrazy uznania za bycie najaktywniejszą stacją w Oddziale w kategorii stacji organizatora nadających fonią. Oddział Podkarpacki obejmuje zasięgiem działania kluby od Gorlic po Ustrzyki Dolne.
Źródło info: UM Gorlice
Źródło foto: Piotr Dudka/UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze