W tym przewodniku przedstawiamy 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym niezwykłym mieście, które łączy historię z nowoczesnością.
Jeśli przyleciałeś do Krakowa samolotem, na przykład z Gdańska, wygodną opcją jest możliwość wypożyczenia samochodu bezpośrednio na lotnisku w Krakowie: https://carfree.pl/pl/wypozyczalnia-samochodow-krakow-balice.
Rynek Główny – serce Krakowa
Rynek Główny to serce Krakowa i największy średniowieczny rynek Europy. Otaczają go zabytkowe kamienice z restauracjami, kawiarniami i sklepami. Na środku stoją Sukiennice – niegdyś hala targowa, dziś galeria sztuki – oddział Muzeum Narodowego i miejsce z pamiątkami. Koniecznie trzeba odwiedzić kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza i usłyszeć hejnał. Podziemia Rynku Głównego to nowoczesne muzeum, które pozwala cofnąć się w czasie do średniowiecznego Krakowa. Na krakowskim rynku znajdują się też Wieża Ratuszowa, kościół św. Wojciecha i pomnik Adama Mickiewicza.
Planty – Brama Floriańska, Barbakan, Teatr Słowackiego
Planty to park otaczający Stare Miasto, powstał na miejscu dawnych murów obronnych, których pozostałości w postaci Bramy Floriańskiej wraz z basztami, a także Barbakanu można podziwiać do dziś. W okolicy Plant znajduje się Teatr Słowackiego, a także plac Matejki z Pomnikiem Grunwaldzkim. Na Rynek Główny spod Bramy Floriańskiej dojdziemy ulicą Floriańską.
Zamek Królewski i Katedra na Wawelu
Wawel jest jednym z symboli Krakowa i najbardziej ikonicznych miejsc w całej Polsce. Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się zamek Królewski oraz Katedra, gdzie koronowani byli polscy królowie. Warto zwiedzić królewskie komnaty, skarbiec, zbrojownię i groby królów w podziemiach katedry. Z Wawelu podziwiać można widoki na Wisłę i okolice. Z Rynku Głównego na Wawel idzie się ulicą Grodzką, która wraz z ulicą Floriańską tworzą Trakt Królewski.
Urokliwe zakątki Starego Miasta
Na krakowskim Starym Mieście jest wiele pięknych kościołów i zakątków. Przy ulicy Grodzkiej znajdują się barokowy kościół św. Piotra i Pawła oraz romański św. Andrzeja, a niedaleko urocza ulica Kanonicza. Nieopodal placu Wszystkich Świętych można odwiedzić gotyckie kościoły: Franciszkanów i Dominikanów. Warto zajrzeć na plac Szczepański, przy którym znajduje się Teatr Stary. Ukryte skarby Starego Miasta to kościoły: św. Jana, św. Marka, św. Krzyża, św. Barbary, św. Idziego, św. Anny, św. Józefa, Pijarów, Reformatów czy Matki Boskiej Śnieżnej na Gródku. Nie można pominąć Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Muzeum Czartoryskich, w którego zbiorach jest słynna „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci.
Kazimierz – dawna dzielnica żydowska
Kazimierz, pełen klimatycznych uliczek, galerii sztuki, antykwariatów i kawiarni, jest miejscem o wyjątkowej atmosferze. Przez wieki kwitła tu kultura żydowska. Warto odwiedzić synagogi – szczególnie Starą Synagogę i synagogę Remuh wraz z żydowskim cmentarzem. Kazimierz jest także znany z bogatej oferty kulinarnej. Warto odwiedzić Plac Wolnica i zajrzeć do malowniczych zakątków Kazimierza. Ważnym zabytkiem jest też kościół Paulinów na Skałce.
Błonia i Muzeum Narodowe w Krakowie
Główna siedziba Muzeum Narodowego mieści się w modernistycznym budynku i posiada jedną z najbogatszych kolekcji sztuki w Polsce. Muzeum oferuje również liczne wystawy czasowe. Majestatyczny gmach główny muzeum znajduje się nieopodal Błoni – ogromnej łąki w centrum miasta – to unikat na skalę światową.
Muzeum Fabryka Schindlera
Muzeum powstało w dawnej fabryce Oscara Schindlera, który uratował wielu żydowskich pracowników podczas II wojny światowej. Wystawa dokumentuje życie w okupowanym Krakowie oraz historię samego Schindlera. Ekspozycja jest bardzo poruszająca, stanowiąc niezwykłą lekcję historii.
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki to jedna z czterech tego typu konstrukcji w Krakowie. Rozciąga się stąd panoramiczny widok na całe miasto, a przy sprzyjających warunkach pogodowych nawet na Tatry. Kopiec został usypany na cześć Tadeusza Kościuszki, to popularne miejsce na spacery, zwłaszcza o zachodzie słońca.
Stare Pogórze i Kopiec Krakusa
Stare Pogórze jest jedną z najbardziej klimatycznych części Krakowa, pełne zabytkowych kamienic i malowniczych zaułków. Z Kazimierza prowadzą tu malownicze mosty nad Wisłą. Na wzgórzu, nieco ponad Starym Pogórzem, znajduje się Kopiec Krakusa – prawdopodobnie najstarsza budowla na terenie miasta. Roztacza się stąd najpiękniejszy widok na Kraków – tak twierdzą mieszkańcy.
Nowa Huta – pomnik socrealizmu
Nowa Huta to dzielnica, zaprojektowana jako socjalistyczne miasto idealne. Budowana w latach 50. XX wieku dla pracowników pobliskiego kombinatu, jest pełna surowej architektury socrealistycznej. Jadąc do Nowej Huty można podziwiać współczesną zabudowę Krakowa – pełną biurowców i nowoczesnych osiedli.
Aby zajrzeć do wszystkich ciekawych miejsc w dawnej stolicy Polski, najlepszym rozwiązaniem jest wynajem samochodów w Krakowie. To jedno z największych miast w naszym kraju, a wiele atrakcji znajduje się w oddalonych od siebie miejscach.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze