Skuteczność zapraw
Zaprawianie niestety jest często pomijane, co jest błędem agrotechnicznym. Wynika to z jednej strony z niewiedzy, a z drugiej z faktu, że jego efekty nie są tak widoczne, jak zwalczanie chwastów, czy stosowanie nalistnej ochrony grzybobójczej. Nie mniej zabieg ten przynosi same korzyści. Obecnie w sprzedaży dostępna jest duża liczba zapraw. Począwszy od najprostszych jednoskładniowych, a kończąc na produktach zawierających aż 3 substancje czynne z różnych grup chemicznych.
Wraz ze składem zmienia się skuteczność działania i jakość zabezpieczenia roślin. Dlatego też warto zwracać uwagę nie tylko na skład, ale także na sposób działania. Zaprawy o najwyższej skuteczności łączą działanie powierzchniowe i układowe (systemiczne).
Znaczenia działania układowego
Jeżeli zaprawa działa tylko powierzchniowo, to ma ona charakter zapobiegawczy, czyli ogranicza infekcję i zwalcza grzyby będące na powierzchni ziarniaka. Wynika z tego, że działa tylko w miejscu naniesienia — jej skuteczność w bardzo dużym stopniu zależy od staranności zaprawiania. W związku z tym ma bardzo ważne działanie układowe. Polega ono na tym, że substancja czynna wnika do ziarniaka, a następnie się w nim przemieszcza. W przypadku niektórych zaprawa możliwa jest też ochrona liści przed wybranymi chorobami w początkowym etapie wzrostu roślin zbóż.
Zaprawa trzyskładnikowa
Biorąc pod uwagę, że wraz z zaawansowaniem zaprawy, zwiększa się jej skuteczność w zwalczaniu chorób, to warto zwrócić uwagę na Kinto Plus. Produkt przeznaczony jest do zaprawiania materiału siewnego najważniejszych gatunków zbóż ozimych i jarych. Pozwala to na jego uniwersalne wykorzystanie w gospodarstwie do ochrony plantacji. Zaprawa nasienna Kinto Plus, zastąpiła Kinto Duo i dostępna jest w sklepie dla rolnika: https://osadkowski.pl/produkt/kinto-plus-10l--s-104714.
Zawiera 3 substancje czynne z różnych grup chemicznych oraz działa układowo i powierzchniowo. Dzięki czemu doskonale zabezpiecza uprawy przed zgorzelą siewek powodowaną przez powszechnie występujące w glebie grzyby z rodzaju Fusarium.
Na pleśń śniegową
W związku z tym, że sprawcą pleśni śniegowej są również grzyby z rodzaju Fusarium, to zaprawa doskonale sobie z radzi z tą chorobą.
Materiały partnera
Napisz komentarz
Komentarze