CZWARTEK, 17 października 2024
Imieniny obchodzą: Augustyna, Florentyn, Heron, Ignacy, Laurentyna, Lucyna, Małgorzata, Mamelta, Marian, Niceta, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Seweryna, Sulisława, Wiktor i Zuzanna.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Mediacji
Międzynarodowy Dzień Mediacji to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych, bowiem uświadamia ludzi, że wiele spraw można rozwiązać bez konieczności sprawy sądowej. Tym bardziej cieszy, że w Polsce jest ono coraz bardziej popularne i rozpowszechnione.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Unii KredytowychTo święto, które ma długie tradycje. Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU) wprowadziła je bowiem już w 1948 roku. Celem jest docenienie roli społecznej i ekonomicznej, jaką odgrywają Unie Kredytowe.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Walki z UbóstwemMiędzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem ma na celu zwrócić uwagę na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślić solidarność i braterstwo z najuboższymi.
Dziś jest Polski Dzień Sprzedaży BezpośredniejSprzedaż bezpośrednia wywodzi się z handlu prowadzonego poprzez domokrążców – komiwojażerów. Jest to więc praca oparta na zaufaniu i tradycyjnych kontaktach międzyludzkich, ale podczas Polskiego Dnia Sprzedaży Bezpośredniej coraz więcej czasu poświęca się także na nowe technologie.
Dziś jest Dzień Arkusza KalkulacyjnegoDzień Arkusza Kalkulacyjnego obchodzony jest 17 października, ponieważ jest to dzień, w którym VisiCalc, pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla Apple II został wydany w 1979 roku, a proces obliczania i zarządzania ogromnymi ilościami danych stał się płynny i łatwy. Arkusze kalkulacyjne są niezbędne we współczesnym świecie, a cała firma używa ich do zarządzania swoimi budżetami i porządkuje wszystkie dane, nazwiska i numery członków itp.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 7:00
- Zachód słońca: 17:40
- to 291 dzień roku, do końca pozostało 75 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (17 października):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 14.30 – Akademia magii
- godz. 16.15 – Kulej. Dwie strony medalu
- godz. 18.40 – Joker: Folie à deux
- godz. 21 – Substancja
- nieczynne
- Skąd dokąd - Kultura Dostępna – 18
- Uśmiechnij się 2 – 21
- Kulej. Dwie strony medalu – 14, 19.15
- Dziki robot – 12.50, 15.15, 17.45
- Terrifier 3 – 20
- Randka w ciemno – 20.15
- Joker: Folie a Deux – 12.30, 14.30, 17.30, 20.30
- Substancja – 15.40
- Smok Diplodok – 12, 15.30, 17
- Beetlejuice Beetlejuice – 18.40
- W głowie się nie mieści 2 – 12.15
- Drużyna A(A) – 15.45
- Ozi: Głos deszczowego lasu – 11
Niepewność. Zakochany Mickiewicz - KNT – 10
Gorlice. Wydarzenia
Już w najbliższy czwartek (17 października) w Gorlickim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące projektu „GOV4PeaCE” finansowanego z Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.
Spotkanie ma na celu szersze przedstawienie założeń naszego przedsięwzięcia, działań zaplanowanych przez Miasto Gorlice oraz wyników ankiet dotyczących dziedzictwa I wojny światowej z obszaru Małopolski, stanowiących pierwszy etap realizacji projektu. Będzie to okazja do spotkania z przedstawicielami gmin i instytucji, które objęte zostały ankietowaniem, a także wszystkimi organizacjami, podmiotami czy osobami prywatnymi, którym bliska jest tematyka ochrony i zarządzania dziedzictwem na terenie Małopolski, Podkarpacia i całego pogranicza polsko-słowackiego.
Program:
- 10 – Otwarcie spotkania i przywitanie zebranych gości
- 10:10-10:30 – Przedstawienie założeń projektu GOV4PeaCE
- 10:30-10:50 – Prezentacja szlaku tematycznego I wojny światowej pn. „Walk of peace”, dr Kamil Ruszała, Uniwersytet Jagielloński
- 10:50-11:05 – Prezentacja wyników ankiet dot. dziedzictwa I Wojny Światowej na terenie Małopolski
- 11:05-12:15 – Panel dyskusyjny „Zarządzanie i potencjał turystyczny materialnego dziedzictwa I wojny światowej na terenie pogranicza polsko – słowackiego. Szanse i wyzwania.
Moderacja: dr Kamil Ruszała, Uniwersytet Jagielloński
Projekt pn. „Model wielowymiarowego i międzyterytorialnego zarządzania aktywacją dziedzictwa I wojny światowej w celu wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego odległych terytoriów Europy Środkowej” – „GOV4PeaCE” ma na celu ochronę i popularyzację dziedzictwa I wojny światowej. To także ogromna szansa na promocję regionu i rozwój lokalnej turystyki, a w przyszłości, w ramach kontynuacji współpracy, podjęcia międzynarodowych, wspólnych starań by europejskie obiekty związane z pierwszowojenną historią (połączone ze sobą europejskim szlakiem „Walk of Peace”) wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza w czwartek 17 października o godz. 18 do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wernisaż wystawy „W LABIRYNCIE ZDARZEŃ”. Wystawa będzie prezentowana do 8 grudnia br.
- godz. 18.30 | Spotkanie autorskie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi | zapowiedzi imprez – halogorlice.info
Miejska Biblioteka w Gorlicach zaprasza na spotkanie autorskie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi, autorami powieści etnokryminalnych o parze nieszablonowych śledczych: antropolożce kulturowej i dziennikarzu.
Gorlice. Wystawy
Olga Boznańska (1865-1940) należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku, a na pewno najważniejszej i najbardziej konsekwentnej artystki tego czasu. Jej dzieła będzie można podziwiać w Gorlicach! Zapraszamy serdecznie na uroczysty wernisaż.
Na wystawie w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach będą mogli Państwo zobaczyć, poznać i zrozumieć fenomen Olgi Boznańskiej. Docenić jej subtelne, smutne portrety, zobaczyć tak rzadkie w jej twórczości i zaskakujące nowoczesnością ujęcia pejzaże, a także docenić ulubione przez Artystkę martwe natury.
Wystawa z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawa prac uczestników wakacyjnych zajęć Malarni prowadzonych przez Tomasza Tajaka, która towarzyszy uroczystemu otwarciu wystawy Olgi Boznańskiej w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach.
Uczestnikami zajęć były dzieci od 4 roku życia, młodzież oraz dorośli. Wystawa zrealizowana dzięki współpracy Gorlickiego Centrum Kultury z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Muzeum Dwory Karwacjanów w Gorlicach zaprasza na wystawę „Nowosielski – powrót do domu” autorstwa Jerzego Nowosielskiego.
Biecz. Wystawy
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Krystyna Ołpińska zapraszają na wystawę rękodzieła w bieckiej bibliotece.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę ukraińskiej artystki i fotoreporterki Marii Szewczenko pt. „Dialogi zmierzchowych marzeń”.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zaprasza do zwiedzania wystawy malarstwa Barbary Hubert „Pamięć niezatopiona”, która eksponowana będzie w dniach 26 września - 3 listopada 2024 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku.
Bielanka. Wystawy
Gmina Gorlice i Ośrodek Kultury Gminy Gorlice zapraszają na wystawę „Wełną malowane”. Warto zobaczyć, jak włókno zmienia się w sztukę i inspiruje uczestników prowadzonych przez ośrodek warsztatów artystycznych!
Wysowa-Zdrój. Wystawy
Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim zapraszają na wystawę Krzysztofa Madeja „Cerkiewne banie i krzyże”.
Ropa. Wydarzenia
Gmina Ropa zaprasza mieszkańców na spotkanie promujące publikację „Bocian Teodor wędruje przez Ropę”.
Nowy Sącz. Wydarzenia
Joanna Dudkowska to kompozytorka, producentka, basistka, która współpracowała z tuzami polskiej sceny muzycznej. Chuc Frazier jest amerykańskim artystą pochodzącym z Houston w Teksasie. Kompilacja muzyki Joanny i Chuc’a to niezwykła dawka energii muzycznej i jedyne w swoim rodzaju show, które jest niecodziennym przeżyciem dla każdego widza.
Koncert określany jest jako swoista podróż po muzyce. Eklektyczny w warstwie gatunkowej zawiera elementy popu, bluesa, funku i jazzu. Autorskie utwory przeplatają się z nowatorskimi aranżacjami znanych utworów z repertuaru Michaela Jacksona, Prince’a, Boba Marleya, E. Claptona, Buddy Guya czy Juniora Wellsa.
Napisz komentarz
Komentarze