Od 1 lipca bieżącego roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Gorlicach rozpoczęło realizację projektu „VIII Korona Gór Polski – Gorlickim Dzieciom”. Autorką przedsięwzięcia jest Wiesława Brudniak, gorliczanka oraz siedmiokrotna zdobywczyni Korony Gór Polski.
Celem projektu jest nie tylko zdobycie VIII Korony Gór Polski, ale także zaangażowanie gorlickich dzieci w tę aktywność. Autorka zorganizowała wspólne wędrówki po szlakach, aby dzieci mogły zdobywać niektóre szczyty razem z nią.
Wiesława Brudniak zamierza promować turystykę górską wśród dzieci i młodzieży, zachęcając do aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu. Uczestnikami projektu są wychowankowie Placówki Wsparcia Dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach, jak również uczniowie szkół podstawowych w Gorlicach. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Gorlice, Rafał Kukla.
W czerwcu powstała również otwarta dziecięca grupa turystyczna „Młodzi Turyści”, która od sierpnia zaczęła swoje górskie wędrówki pod opieką Pani Wiesławy. W pierwszym etapie projektu wzięły w nich udział dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego TPD. Zorganizowane zostały trzy wyjazdy.
6 sierpnia grupa „Młodych Turystów” wędrowała po szlakach Gór Świętokrzyskich, zdobywając Łysicę. Trasa prowadziła z miejscowości Święta Katarzyna, obok kapliczki i źródełka św. Franciszka, przez malownicze kładki aż do gołoborza. Cała droga była wyjątkowo urokliwa i zróżnicowana. Uczestnicy przeszli ją bez zadyszki, skoncentrowani na każdym kroku, gdyż w niektórych miejscach było mokro i ślisko. W takich warunkach smartfony okazały się zbędne. Po intensywnej wędrówce przyszedł czas na relaks – grillowanie w tradycyjnej świętokrzyskiej zagrodzie, Chacie Kaka w Kakoninie.
14 sierpnia „Młodzi Turyści” wyruszyli na szlaki Pienin, by zdobyć Wysoką. Grupa była pod opieką przewodnika PTTK Oddział Gorlice, Emila Kani. Wędrówkę rozpoczęli w Jaworkach, przechodząc przez malowniczy „Wąwóz Homole”, który jest rezerwatem przyrody. Ten wąwóz zachwycił dzieci swoimi wysokimi wapiennymi skałami i wijącym się potokiem. Szlak kilkakrotnie przecinał potok, prowadząc przez urokliwe mostki. Piękne polany i wyjątkowa formacja skalna „Kamienne Księgi” dopełniły niezapomnianych wrażeń z pienińskiej trasy.
28 września „Młodzi Turyści” zmierzyli się z najtrudniejszym szlakiem – Królową Beskidu Niskiego, Lackową. W momencie, gdy dotarli do Izb, ich wzrok padł na majestatyczną górę, która od razu przykuła ich uwagę. Po chwili niepewności zdecydowali się na wspinaczkę. Ostatnie podejście okazało się strome, co przeraziło kilku uczestników, ale dzięki determinacji dotarli wszyscy na szczyt Lackowej. To była niesamowita chwila – mimo zmęczenia na ich twarzach widniały uśmiechy. Takie momenty sprawiają, że warto zdobywać górskie szczyty!
Wyjazdy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dla dzieci stanowiły one nową i fascynującą formę spędzania wolnego czasu, jednocześnie wymagającą wysiłku, uczącą odpowiedzialności za własne działania oraz za swoich rówieśników, a także kształtującą ich charakter.
Podsumowując wyjazdy, autorka projektu powiedziała:
Jestem z Was bardzo dumna i serdecznie wam gratuluję. Uwierzyliście w siebie, pokonaliście własne słabości, osiągnęliście cel, a przy okazji dobrze się bawiliście. Jesteście super!
Wyjazdy dzieci były wspierane przez Burmistrza Miasta Gorlice, Bank Spółdzielczy w Gorlicach, PTTK Oddział Gorlice oraz Spółdzielnię Mieszkaniową „Osiedle Młodych”.
Źródło info i foto: Wiesława Brudniak/UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze