ŚRODA, 2 października 2024
Imieniny obchodzą: Aleksandra, Antoni, Berengar, Berengaria, Eleuteria, Eleuteriusz, Eleutery, Leodegar, Nasiębor, Stanimir, Ursycyn i Teofil.
Dziś jest Dzień Efektywności Energetycznej
Priorytetem Dnia Efektywności Elektrycznej jest nauczenie ludzi jak mogą oszczędnie gospodarować energią we własnych domach. Najbardziej przekonujący jest fakt, że jest to równoznaczne ze zmniejszeniem rachunków za prąd.
Dziś jest Dzień Anioła StróżaAniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój... Dziś nasi opiekunowie mają swoje święto, które ma bardzo długie tradycje. Wprowadził je bowiem papież Klemens X w XVII wieku.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień bez PrzemocyTrudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole, w telewizji. Warto więc stawić jej czoła, reagować kiedy komuś dzieje się krzywda. Święto zostało ustalone w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy.
Dziś jest Światowy Dzień Zwierząt HodowlanychŚwięto obchodzone jest w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego. Lider indyjskiego ruchu niepodległościowego walczył nie tylko o prawa ludzi, ale i zwierząt (m.in. uznawany jest za pioniera wegetarianizmu). Święto jest okazją do zaprotestowania przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt hodowlanych.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 6:37
- Zachód słońca: 18:11
- to 276 dzień roku, do końca pozostało 90 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (2 października):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 12.30, 14.30, 16.30 – Transformers: początek
- godz. 18.20 – Gladiator
- godz. 21 – Nie mówi zła
- nieczynne
- Akademia magii – 12.15, 14.20
- Beetlejuice Beetlejuice – 15.30, 18, 20.30
- Substancja – 17.45, 20.45
- Transformers: Początek – 12,16.30, 19
- Drużyna A(A) – 17, 20
- W głowie się nie mieści 2 – 13.15, 17.15
- Deadpool & Wolverine – 14.45, 19.30
- Nie mów zła – 14.30, 21.20
- Gru i Minionki: Pod Przykrywką – 15
- Ozi: Głos deszczowego lasu – 12.45
Niepewność. Zakochany Mickiewicz – 11.30
Gorlice. Wystawy
Olga Boznańska (1865-1940) należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku, a na pewno najważniejszej i najbardziej konsekwentnej artystki tego czasu. Jej dzieła będzie można podziwiać w Gorlicach! Zapraszamy serdecznie na uroczysty wernisaż.
Na wystawie w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach będą mogli Państwo zobaczyć, poznać i zrozumieć fenomen Olgi Boznańskiej. Docenić jej subtelne, smutne portrety, zobaczyć tak rzadkie w jej twórczości i zaskakujące nowoczesnością ujęcia pejzaże, a także docenić ulubione przez Artystkę martwe natury.
Wystawa z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawa prac uczestników wakacyjnych zajęć Malarni prowadzonych przez Tomasza Tajaka, która towarzyszy uroczystemu otwarciu wystawy Olgi Boznańskiej w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach.
Uczestnikami zajęć były dzieci od 4 roku życia, młodzież oraz dorośli. Wystawa zrealizowana dzięki współpracy Gorlickiego Centrum Kultury z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Muzeum Dwory Karwacjanów w Gorlicach zaprasza na wystawę „Nowosielski – powrót do domu” autorstwa Jerzego Nowosielskiego.
Pod patronatem halogorlice.info
- 5 października 2024 | Konferencja „Uśmiech bez obaw" - Profilaktyka i czujność onkologiczna
Zapraszamy wszystkich lekarzy rodzinnych, dentystów oraz laryngologów na Konferencję „Uśmiech bez obaw” - Profilaktyka i czujność onkologiczna, która odbędzie się 5 października 2024 roku w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół, ul. Władysława Jagiełły 5, Gorlice 38-300 (budynek dawnego kina "Wiarus").
Biecz. Wystawy
Biblioteka Biecz zaprasza oraz Zofia Żmuda-Hendriks zapraszają na wystawę „Mój magiczny świat”.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zaprasza do zwiedzania wystawy malarstwa Barbary Hubert „Pamięć niezatopiona”, która eksponowana będzie w dniach 26 września - 3 listopada 2024 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę plansz z Muzeum Ziemi Sądeckiej.
Dwaj wybitni artyści - poeta i malarz, dla których fascynacja Łemkowszczyzną i Beskidami stała się źródłem twórczego natchnienia. Nikifor był Łemkiem z Krynicy, Łemkowszczyzna była jego „małą ojczyzną”, poza którą żyć nie potrafił i której piękno utrwalał na swoich obrazach przez całe życie, tak jak nie uczynił nigdy żaden inny malarz. Z wielką pasją i w niepowtarzalnej stylistyce.
Bielanka. Wystawy
Gmina Gorlice i Ośrodek Kultury Gminy Gorlice zapraszają na wystawę „Wełną malowane”. Warto zobaczyć, jak włókno zmienia się w sztukę i inspiruje uczestników prowadzonych przez ośrodek warsztatów artystycznych!
Łużna. Wydarzenia
Wójt Gminy Łużna zaprasza mieszkańców Gminy zainteresowanych dofinansowaniem w ramach Programu „Czyste Powietrze” na spotkanie informacyjne w dniu 2 października (środa) o godzinie 16:30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.
Spotkanie poprowadzi przedstawiciel Firmy STARGEL – oficjalny Operator Programu „Czyste Powietrze”.
Szymbark. Wydarzenia
Ośrodek Kultury Gminy Gorlice zaprasza na spotkanie z poezją religijną Karoliny Ludwin. Promocja książki „Gdy spoglądam w NIEBO” odbędzie się 2 października o godz. 17 w sali pod Kościołem pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku.
Nowy Sącz. Wydarzenia
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu podróżniczym z Igorem Strojeckim, autorem książki Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej.
„Na Jedwabnym Szlaku. Uzbekistan śladami Leona Barszczewskiego” to opowieść Igora Strojeckiego o podróży śladami jego pradziadka, wielkiego polskiego podróżnika po dawnym Emiracie Buchary.
W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane fotografie współczesnego Uzbekistanu, m.in. fascynujących miast Chiwy, Buchary czy Samarkandy, ukazujące niezwykłą architekturę meczetów, medres i twierdz oraz codzienne życie tamtejszych mieszkańców. Współczesne widoki będzie można porównać z dawnymi ujęciami utrwalonymi przez podróżnika Leona Barszczewskiego. Zapraszamy w podróż do tętniących życiem i kolorami miejsc pełnych historii i egzotyki. Spotkanie uzupełni prezentacja wielobarwnych, tradycyjnych tkanin, czapeczek i strojów pochodzących z Republiki Uzbekistanu ze zbiorów autora.
Napisz komentarz
Komentarze