Na wstępie sprawę opisał Przewodniczący Rady Miasta Gorlice, Robert Ryndak.
W związku z wieloma podstawami prawnymi po zapoznaniu się z petycją z dnia 14 sierpnia 2024 roku w sprawie przyjęcia uchwały kierunkowej zobowiązującej organ wykonawczy gminy do użycia wszelkich prawnych metod, aby nie dopuścić do utworzenia na terenie miasta Gorlice jakichkolwiek ośrodków dla imigrantów, Rada Miasta Gorlice uznaje się za niewłaściwą do jej rozpatrzenia – rozpoczął Robert Ryndak.
Z przyczyn ujętych w uzasadnieniu do niniejszej uchwały przekazuje się wyżej wymienioną petycję do organów właściwych, a są nimi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Dyrektor Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Wykonanie uchwały powierza się przewodniczącemu Rady Miasta Gorlice, którego zobowiązuje się do powiadomienia o wnoszącego petycję o treści niniejszej uchwały. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Następnie Robert Ryndak zacytował dość obszerne uzasadnienie uchwały. Oto jej najważniejsze wątki.
(...) Petycja wniesiona w niniejszej sprawie dotyczy podjęcia przez Radę Miasta uchwały kierunkowej wskazującej na oczekiwany sposób działania ze strony Burmistrza Miasta Gorlice w kwestii dotyczącej lokalizacji ośrodków dla uchodźców na terenie miasta Gorlice.
(...)
Rada Gminy może podejmować uchwały tylko w zakresie zadań gminy w sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym niezastrzeżonym ustawami na rzecz innych podmiotów.Kluczowy jest fakt, że polityka imigracyjna, w tym tworzenie ośrodków dla imigrantów, nie należy do zadań samorządu gminnego.
(...)
W związku z tym Komisja Skarg Wniosków i Petycji rekomenduje, aby przekazać ją zgodnie z właściwością do organów administracji wymienionych powyżej.
Do dyskusji nad tą sprawą zgłosiła się Lidia Piotrowicz radna PiS.
W imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości uważamy, że należy zobowiązać organ wykonawczy, a więc Burmistrza Miasta Gorlice do użycia, gdy zajdzie taka potrzeba, wszelkich prawnych metod, aby nie dopuścić do utworzenia na terenie miasta Gorlice jakichkolwiek ośrodków imigrantów – powiedziała Lidia Piotrowicz.
Odsyłanie petycji do rozpatrzenia przez organy państwa wymienione w uzasadnieniu, uważamy za niekonieczne, bowiem petycja skierowana jest do władz naszego miasta i obliguje je do działania ochrony naszego bezpieczeństwa.
Potem nastąpiło głosowanie nad przyjęciem tej uchwały, wśród 20 obecnych na sali radnych, 15 zagłosowało za przyjęciem, 5 przeciwko.
Uchwała została w ten sposób przyjęta.
Napisz komentarz
Komentarze