Laserowa korekcja wzroku – najpierw wywiad lekarski
Laserową korekcję wzroku poprzedza szczegółowy wywiad medyczny. Podczas rozmowy lekarz pyta o oczekiwania, sprawdza ogólny stan zdrowia i na podstawie badań diagnostycznych dobiera najlepszą metodę korekcji wzroku. W trakcie wizyty otrzymasz też najważniejsze informacje o przebiegu całej procedury, poznasz zalecenia pozabiegowe, których musisz ściśle przestrzegać. Specjalista poinformuje Cię też o potencjalnych powikłaniach. Podczas wywiadu lekarskiego możesz podzielić się obawami związanymi z zabiegiem i zadać nurtujące Cię pytania. Czeka Cię laserowa korekcja wzroku w Krakowie lub innym polskim mieście? Zapoznaj się z informacjami w kolejnej części artykułu.
Jak wygląda badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku?
Przed laserową korekcją wzroku w ramach przygotowań do zabiegu czeka Cię szereg badań diagnostycznych. W trosce o Twoje bezpieczeństwo specjalista (optometrysta, lekarz okulista) musi wykonać m.in. następujące procedury:
- pomiar ostrości wzroku,
- topografię rogówki,
- biometrię optyczną,
- pomiar wielkości źrenic,
- badanie widzenia obuocznego,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- komputerowe badanie refrakcji,
- badanie OCT tylnego odcinka oka i rogówki.
Wszystkie badania okulistyczne są bezbolesne, nie musisz więc obawiać się bólu w trakcie kwalifikacji do zabiegu, jak i podczas trwania samej procedury laserowej. Ile trwa wywiad medyczny wraz z badaniami okulistycznymi? Około 2-3 godziny, zarezerwuj więc w grafiku wolny czas, aby bez stresu poddać się tym czynnościom. Wiedz, że wyniki badań kwalifikacyjnych są ważne jedynie przez 3 miesiące, tak więc po wykonaniu diagnostyki nie zwlekaj z wyznaczeniem terminu laserowej korekcji wzroku.
O czym należy pamiętać przed wykonaniem laserowej korekcji wzroku?
Poza wywiadem medycznym i badaniami kwalifikacyjnymi musisz odpowiednio przygotować się do samej procedury zabiegowej. Pamiętaj, aby odstawić miękkie soczewki kontaktowe minimum na tydzień przed laserową korekcją wzroku. Soczewki miękkie toryczne należy odstawić na dwa tygodnie przed procedurą okulistyczną, z kolei soczewki twarde na cztery tygodnie przed planowanym zabiegiem. Nie wykonuj makijażu oczu i twarzy w dniu zabiegu. Nie wiesz, co założyć na siebie w dniu zabiegu? Postaw na luźny i wygodny strój. Optymalnym rozwiązaniem będzie ulubiony dres i obuwie sportowe. Zadbaj o higienę snu, pozwól organizmowi w pełni wypocząć na noc przed laserową korekcją wzroku. Zrezygnuj ze spożywania napojów energetycznych, kawy i mocnej herbaty w dniu laserowej korekcji wzroku. Dla własnego komfortu zjedź przed wizytą w klinice okulistycznej zbilansowany i lekkostrawny posiłek.
Jak postępować po laserowej korekcji wzroku?
Pamiętaj, aby nie pić alkoholu 48 godzin po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Bezpośrednio po procedurze wstrzymaj się też od wielogodzinnych podróży. Jako że od razu po zabiegu niedozwolone jest samodzielne prowadzenie pojazdów, zadbaj o to, by ktoś z bliskich odwiózł Cię bezpiecznie do domu. Zabierz do kliniki osobę towarzyszącą, która przy okazji może być dla Ciebie psychicznym wsparciem w tym ważnym dniu. Zastanawiasz się, ile zajmie Ci powrót do obowiązków zawodowych po laserowej korekcji wzroku? Wszystko zależy od rodzaju profesji i wybranej metody zabiegu. Przykładowo, jeśli jesteś pracownikiem fizycznym lub pracujesz w mocno zanieczyszczonym, czy zapylonym środowisku, minimalny okres zwolnienia lekarskiego powinien wynosić 10-14 dni.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku
[dostęp: 26.07.2024 r.]
Napisz komentarz
Komentarze