WTOREK, 17 września 2024
Imieniny obchodzą: Cherubin, Dargosław, Dezyderiusz, Drogosław, Dziebor, Franciszek, Gordian, Hildegarda, Justyn, Justyna, Kolumba, Lambert, Lamberta, Makryn, Narcyz, Piotr, Robert, Sokrates, Szczęsna, Szczęsny, Teodora, Walerian, Zygmunt i Zygmunta.
Dziś jest Światowy Dzień Sybiraka
17 września (w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę) obchodzony jest Dzień Sybiraka. Jest to okazja do wspólnych rozmów, jak i przypominania losów zesłańców. Dzień ten upamiętnia tych, którzy zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania gdzie kultywowali polskość.
Dziś jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa PacjentaMylenie się jest rzeczą ludzką, ale w przypadku medycyny każda zła decyzja lekarza może mieć tragiczne skutki. Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta zwraca uwagę na błędy medyczne. Często poszkodowani chorzy nie wiedzą w jaki sposób domagać się swoich praw, więc w tym dniu udzielane są porady specjalistów i głośno mówi się o konkretnych przypadkach.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Muzyki CountryMiędzynarodowy Dzień Muzyki Country to data, którą powinien zapamiętać każdy miłośnik kowbojskich melodii. W tym dniu na całym świecie odbywają się koncerty dla stałych wielbicieli oraz by zachęcić nowych słuchaczy do tego gatunku muzycznego.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 6:15
- Zachód słońca: 18:44
- to 261 dzień roku, do końca pozostało 105 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (17 września):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 15 – W głowie się nie mieści 2
- godz. 17 – Niepewność. Zakochany Mickiewicz
- godz. 19, 21 – Beetlejuice Beetlejuice
- godz. 15 – Był sobie kot
- godz. 17.30 – Borderlands
- godz. 20 – Beetlejuice Beetlejuice
- Nie mów zła – 16, 18.30, 21
- Leonardo. Odkrywca – 11.50, 14.20, 16.45
- Niepewność. Zakochany Mickiewicz – 11, 17
- Beetlejuice Beetlejuice – 13.15, 18, 20.30
- Deadpool & Wolverine – 14.10, 19
- Obcy: Romulus – 17.20, 20
- Gru i Minionki: Pod Przykrywką – 12, 15.45
- W głowie się nie mieści 2 – 15
- It Ends with Us – 19.30
- Rodzaje życzliwości – 12.30
Ozi: Głos deszczowego lasu – 12.45
Gorlice. Wydarzenia
- godz. 10 | Światowy Dzień Sybiraka | halogorlice.info
Starosta Gorlicki Mirosław Waląg i Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Krzysztof Zagórski zapraszają na do udziału w powiatowych uroczystościach Światowego Dnia Sybiraka, w 85.rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, które odbędą się we wtorek 17 września.
Program uroczystości:
godz. 10 - Msza św. w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
godz. 11.15 - Przemarsz pod Krzyż Katyński na Cmentarz Parafialny w Gorlicach
godz. 12.25 - Złożenie wieńców pod Krzyżem Katyńskim
Zbiórka delegacji z pocztami sztandarowymi będzie miała miejsce na placu przed Bazyliką Mniejszą pw. Narodzenia NMP, o godz. 9.40.
Gorlice. Wystawy
Wystawa prac uczestników wakacyjnych zajęć Malarni prowadzonych przez Tomasza Tajaka, która towarzyszy uroczystemu otwarciu wystawy Olgi Boznańskiej w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach.
Uczestnikami zajęć były dzieci od 4 roku życia, młodzież oraz dorośli. Wystawa zrealizowana dzięki współpracy Gorlickiego Centrum Kultury z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Olga Boznańska (1865-1940) należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku, a na pewno najważniejszej i najbardziej konsekwentnej artystki tego czasu. Jej dzieła będzie można podziwiać w Gorlicach! Zapraszamy serdecznie na uroczysty wernisaż.
Na wystawie w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach będą mogli Państwo zobaczyć, poznać i zrozumieć fenomen Olgi Boznańskiej. Docenić jej subtelne, smutne portrety, zobaczyć tak rzadkie w jej twórczości i zaskakujące nowoczesnością ujęcia pejzaże, a także docenić ulubione przez Artystkę martwe natury.
Wystawa z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Muzeum Dwory Karwacjanów w Gorlicach zaprasza na wystawę „Nowosielski – powrót do domu” autorstwa Jerzego Nowosielskiego.
Ekspozycja „Nasi tam wiercili” jest dedykowana nafciarzom, którzy pracowali przy wydobyciu czarnego płynnego złota od końca XIX w. do czasów współczesnych.
Historia opowiedziana zostanie dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Muzeum oraz udostępnionym przez osoby prywatne.
Na wystawie przypomniane zostaną także dwa rocznicowe wydarzenia. Pierwszym z nich jest przypadająca w tym roku 170. rocznica zapalenia przez Łukasiewicza w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.
Drugim wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest 160. rocznica urodzin Władysława Długosza. Ten potentat naftowy oraz filantrop związał swoje dorosłe życie z Siarami i z naszym regionem.
Pod patronatem halogorlice.info
- 5 października 2024 | Konferencja „Uśmiech bez obaw" - Profilaktyka i czujność onkologiczna
Zapraszamy wszystkich lekarzy rodzinnych, dentystów oraz laryngologów na Konferencję „Uśmiech bez obaw” - Profilaktyka i czujność onkologiczna, która odbędzie się 5 października 2024 roku w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół, ul. Władysława Jagiełły 5, Gorlice 38-300 (budynek dawnego kina "Wiarus").
Biecz. Wystawy
Biblioteka Biecz zaprasza oraz Zofia Żmuda-Hendriks zapraszają na wystawę „Mój magiczny świat”.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę plansz z Muzeum Ziemi Sądeckiej.
Dwaj wybitni artyści - poeta i malarz, dla których fascynacja Łemkowszczyzną i Beskidami stała się źródłem twórczego natchnienia. Nikifor był Łemkiem z Krynicy, Łemkowszczyzna była jego „małą ojczyzną”, poza którą żyć nie potrafił i której piękno utrwalał na swoich obrazach przez całe życie, tak jak nie uczynił nigdy żaden inny malarz. Z wielką pasją i w niepowtarzalnej stylistyce.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę „Zabytkowe rowery”.
Na ekspozycji zebrano wyjątkową kolekcję jednośladów, od tych najstarszych, zabytkowych z końca XIX wieku, po egzemplarze z początku XX wieku, modele przedwojenne i produkowane tuż po II wojnie światowej.
Na wystawie będzie można przyjrzeć im się z bliska, poznać ich budowę i historię, piękno, precyzję i kunszt dawnych rowerowych akcesoriów. Ekspozycja odkrywają przed widzem fascynującą drogę, jaką przebyli konstruktorzy rowerów przez ostatnie 200 lat.
Prezentowane zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji Pawła Dziedzica który zabytkowe jednoślady zbiera od ponad 10 lat.
Napisz komentarz
Komentarze