Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Bezpieczna jazda w górach – porady dla kierowców odwiedzających Beskid Niski

Podziel się
Oceń

Planując wycieczkę w Beskid Niski, warto pamiętać o bezpiecznej jeździe po górskich drogach. Specyficzne warunki wymagają od kierowców szczególnej ostrożności i odpowiedniego przygotowania. Poniższe wskazówki pozwolą cieszyć się urokami regionu, minimalizując ryzyko podczas prowadzenia samochodu.
fragment tyłu samochodu w tle góry
Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie Assistance – stanowi ono gwarancję pomocy w przypadku niespodziewanych zdarzeń na drodze.

Autor: materiały partnera

 

Przed wyruszeniem w drogę – o tym pamiętaj

Zanim wyjedziesz na kręte drogi Beskidu Niskiego, upewnij się, że twój samochód jest w pełni sprawny technicznie. Sprawdź stan opon, płynów eksploatacyjnych, oświetlenia i hamulców. Warto też zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe lub opony zimowe – są konieczne późną jesienią i zimą. Przecież nagłe zmiany pogody i opady śniegu nie są w górach rzadkością. Zaplanuj trasę, uwzględniając przerwy na odpoczynek. Górskie drogi bywają kręte i wymagające, więc regularny postój pozwoli zachować koncentrację.

Warto też sprawdzić aktualną sytuację i prognozy pogody. Dzięki temu unikniesz nieprzejezdnych odcinków i niebezpiecznych warunków atmosferycznych. Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie Assistance – stanowi ono gwarancję pomocy w przypadku niespodziewanych zdarzeń na drodze. Sprawdź szczegóły polisy: https://hdi.pl/ubezpieczenie-assistance-pojazdu/.

Przygotuj niezbędne akcesoria

  • Oprócz standardowego wyposażenia, w góry warto zabrać kilka dodatkowych elementów: powerbank lub ładowarka samochodowa przydadzą się, gdy telefon rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie;
  • mapa papierowa może okazać się nieoceniona w razie braku zasięgu GPS;
  • apteczka, koce termiczne i latarka to obowiązkowe pozycje na wypadek awarii.

Tankuj paliwo zawczasu

W Beskidzie Niskim stacje benzynowe nie są tak częste jak w miastach. Dlatego przed wyruszeniem w trasę zatankuj do pełna i monitoruj poziom paliwa. Dobrym nawykiem jest uzupełnianie baku przy każdej nadarzającej się okazji. Pozwoli to uniknąć przykrej niespodzianki w postaci pustego zbiornika na odludziu.

Technika jazdy w górach – to bardzo ważna umiejętność

Prowadzenie samochodu w górach wymaga płynności i przewidywania. Gwałtowne manewry, zbyt szybkie wchodzenie w zakręty czy pokonywanie wzniesień to częste przyczyny wypadków. Naucz się czytać drogę, obserwując jej przebieg, znaki i inne pojazdy. Dzięki temu zawczasu dostrzeżesz potencjalne zagrożenia.

Dostosuj prędkość do warunków

Ograniczenia prędkości to nie sugestia, a obowiązek dostosowany do charakterystyki drogi. W górach bezpieczna prędkość bywa znacznie niższa niż dopuszczalna przepisami. Mgła, deszcz, mokra nawierzchnia, ostre zakręty – to sygnały do zdjęcia nogi z gazu. Pamiętaj, lepiej dotrzeć do celu później, ale bezpiecznie.

Pokonuj zakręty z głową

Serpentyny i ostre zakręty to częsty element górskich tras. Pokonuj je płynnie, po zewnętrznej stronie, stopniowo zwalniając przed wejściem w łuk. Unikaj przekraczania osi jezdni, hamowania w zakręcie czy gwałtownego przyspieszania na wyjściu. Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, by mieć pole do manewru.

Uważaj na innych użytkowników drogi

Beskid Niski to nie tylko raj dla kierowców. Na drogach spotkasz też rowerzystów, motocyklistów i pieszych. Zachowaj szczególną czujność w rejonach atrakcji turystycznych, parkingów czy podczas wyprzedzania. Sygnalizuj zamiar manewru, zachowaj bezpieczny odstęp i nie utrudniaj ruchu innym pojazdom.

Wyprzedzaj z rozwagą

Zanim zaczniesz wyprzedzanie, upewnij się, że masz odpowiednią widoczność i miejsce do wykonania manewru. Zrezygnuj, jeśli widoczność jest ograniczona lub z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd. Nigdy nie wyprzedzaj na podwójnej ciągłej, skrzyżowaniach czy bezpośrednio przed wzniesieniem.

Nie ignoruj znaków i sygnałów

Jak wspomniano wcześniej, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, znaki poziome to nie elementy krajobrazu, a ważne wskazówki. Informują o zagrożeniach, ograniczeniach prędkości czy pierwszeństwie przejazdu. Ich ignorowanie to proszenie się o kłopoty. Szczególną ostrożność zachowaj przy znakach ostrzegawczych typu „piesi”, „dzikie zwierzęta” czy „stromy zjazd”.

Reaguj na zmienne warunki

Górska pogoda bywa kapryśna, a warunki na drodze potrafią zmienić się w mgnieniu oka. Dlatego bądź przygotowany na różne scenariusze i odpowiednio reaguj. Dostosuj prędkość do widoczności, włącz światła przeciwmgielne, zwiększ odstęp od innych pojazdów. W razie załamania pogody rozważ bezpieczny postój.

Mgła – jak się zachować?

Mgła to częsty towarzysz górskich wojaży. Ogranicza widoczność, zniekształca percepcję odległości i daje złudne poczucie izolacji. Gdy wpadniesz w jej objęcia, zwolnij, włącz światła przeciwmgielne i zachowaj zwiększony odstęp. Jeśli widoczność spadnie poniżej 50 m, najlepszym wyjściem będzie zjechanie na pobocze i przeczekanie zjawiska.

Deszcz i śliska nawierzchnia

Opady deszczu są nie tylko uciążliwe, ale stanowią realne zagrożenie. Mokra nawierzchnia wydłuża drogę hamowania, sprzyja poślizgom, a rozpryskiwana spod kół woda dodatkowo ogranicza widoczność. W takich warunkach adekwatnie zmniejsz prędkość, delikatnie operuj hamulcem i unikaj gwałtownych ruchów kierownicą. Wzmożoną czujność zachowaj na mostach, wiaduktach i w lasach – tam nawierzchnia wysycha najdłużej.

Beskid Niski to piękny region, który warto odkrywać również zza kierownicy samochodu. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Stosując powyższe porady, zminimalizujesz ryzyko i w pełni skorzystasz z uroków górskich wojaży. Szerokiej drogi!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.