Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Niepokojące statystyki ostatnich wakacji

Podziel się
Oceń

Podsumowanie wakacji 2024 opublikowane przez Komendę Główną Policji pokazuje, że w tym okresie doszło do 5 161 wypadków drogowych, co oznacza wzrost o 193 wypadki w porównaniu do roku 2023.
policjant stojący tyłem kierujący ruchem
Polska policja podsumowała ostatnie wakacje pod względem ilości osób które zginęły na polskich drogach.

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Pomimo wzrostu liczby wypadków, liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 54 osoby, z 469 w 2023 roku do 415 w 2024 roku. Liczba rannych natomiast wzrosła o 265 osób, z 5 792 w 2023 roku do 6 057 w 2024 roku.

Analizując te dane, można zauważyć, że choć liczba wypadków i liczba rannych wzrosły, to jednocześnie zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych. Może to sugerować, że wypadki, które miały miejsce, były mniej poważne lub że poprawiła się jakość i szybkość udzielanej pomocy medycznej, co przyczyniło się do mniejszej liczby zgonów.

Liczba zatrzymanych pijanych kierowców wyniosła 21 507, co wskazuje na kontynuację problemu nietrzeźwości za kierownicą, ale jednocześnie podkreśla skuteczność działań policji w zakresie kontroli trzeźwości.

W porównaniu z danymi z zeszłego roku, tegoroczne wyniki są lepsze, co może wynikać z intensyfikacji działań prewencyjnych i kontrolnych prowadzonych przez policję. Jednakże mimo poprawy statystyk, policja wciąż apeluje o ostrożność i rozwagę na drogach, co sugeruje, że wciąż jest miejsce na dalszą poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wnioski, które można wyciągnąć z tych danych, wskazują na potrzebę kontynuacji działań prewencyjnych oraz edukacji kierowców, zwłaszcza w zakresie unikania prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych to pozytywny trend, który warto utrzymać i rozwijać w przyszłości.

 

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, źródło: policja.pl

Źródło: Policja

 


Napisz komentarz

Komentarze

Jendrek 04.09.2024 17:21
@ja, co to za różnica, w jakim wieku najwięcej osób powoduje wypadki??? Chodzi mi o to, że te dane i tak by nie były miarodajne, puki nie ma systemu takiego jak w samochodach ciężarowych (czyli tachografy, które rejestrują prędkość odraz dystans), to nigdy to niczego nie zmieni. O co mi chodzi, a no o to że nie ma co porównywać młodych ze starymi, bo wiadomo młodzi powodują więcej wypadków, ale dobra, ile oni jeżdżą. Taki młody co zdaje prawo jazdy, to praktycznie gdyby nie to że ograniczenia finansowe (czyli zakup auta, oraz paliwo) to on praktycznie z auta by nie wysiadał. Młody kierowca w pierwszym roku jak ma tylko za co jeździć, to robi rocznie 25 000 km minimum. Osoba 60+ mimo tego że mają pieniądze, to przeważnie rocznie nie robią więcej niż 1 000 kilometrów, i jak to wtedy liczyć?. Jak każdy kierowca będzie nabijał swój licznik kilometrów, to wtedy będzie miarodajne porównywanie, która grupa kierowców popełnia więcej wykroczeń drogowych, nie wspominając już o tym że taki kierowca z wieloletnim stażem, to ma takie święte przekonanie że wszędzie ma pierwszeństwo, że nawet i z tego powodu popełnia dużo więcej wykroczeń. Osoby z dużym stażem są głównymi sprawcami wymuszeń pierwszeństwa na drodze, bo on ma takie już doświadczenie, on jest na emeryturze, to młodsi powinni mu ustępować pierwszeństwo, ale na drogach nie ma czegoś takiego jak parytet przywilejów, starsi nie mają pierwszeństwa na drodze, kobiety nie mają pierwszeństwa na drodze, matki nie mają pierwszeństwa na drodze, no i niepełnosprawni, bo oni według przepisów to mogą nawet jechać pod prąd, i nie dostaną za to mandatu, z czego nie raz korzystają, ale przy okazji rezygnują z przywileju życia, bo przepisy są przepisami, i ty nie ma kurtuazji, bo to inni powinni być uprzejmi dla innych kierowców, on nie musi, on ma już te wszystkie powyższe przywileje, że nie musi się tym samym odwdzięczać. Tak więc puki kierowcy nie będą rozliczani za swoje kilometry, to nie będzie czegoś takiego, jak doświadczenie na drodze, i że jak starszy to odpowiedzialny, za dużo takich znam co są w wieku 60+ i ich nawet nie wpuścił bym za kierownicę, a to że puki co im się nic nie stało, to dla tego że inni dbają o to żeby nic mu się nie stało, więc nie ma tak że to on jest świetnym kierowcą, po prostu, puki nie "zderzą" się na drodze dwa takie same charaktery, to do tego czasu on może czuć się bezpiecznie.

ja 04.09.2024 09:55
podajcie w jakim wieku osoby najwięcej powodują wypadki i wszystko wiadomo

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”