Oligofrenopedagog – kto to? Czym się zajmuje?
Kim jest oligofrenopedagog? To pedagog specjalny, który na co dzień zajmuje się rozwojem, edukacją i rewalidacją osób – w szczególności dzieci i młodzieży – z niepełnosprawnością intelektualną stopnia lekkiego, umiarkowanego, znacznego lub głębokiego. Podstawowym zadaniem w pracy oligofrenopedagoga jest maksymalne wykorzystanie potencjału podopiecznych oraz uczenie ich samodzielności, zasad współżycia społecznego czy organizacji czasu wolnego.
Lista obowiązków oligofrenopedagoga jest dość długa i obejmuje m.in.:
- ustalanie celów wychowawczych (zgodnie z możliwościami rozwojowymi),
- planowanie i realizację zajęć rewalidacyjnych,
- indywidualne spotkania terapeutyczne,
- współpracę z nauczycielami i rodzinami osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Perspektywy zawodowe oligofrenopedagoga
Gdzie może pracować oligofrenopedagog? Nauczyciel z przygotowaniem w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną może zatrudnić się w:
- przedszkolach i szkołach specjalnych, integracyjnych lub ogólnodostępnych,
- ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych,
- ośrodkach szkolno-wychowawczych,
- zakładach poprawczych przeznaczonych dla nieletnich z niepełnosprawnością intelektualną,
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
- placówkach pomocy społecznej.
Kurs z zakresu oligofrenopedagogiki: poznaj tajniki edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
Jeśli chcesz pracować z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, to doskonałym wyborem jest kurs z zakresu oligofrenopedagogiki, który znajdziesz w ofercie platformy ePedagog. Jego adresatami są w szczególności psycholodzy szkolni, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych i ośrodków wychowawczych, a także pedagodzy i nauczyciele, którzy chcą pracować w szkolnictwie specjalnym lub integracyjnym. Kurs z zakresu oligofrenopedagogiki cieszy się również dużą popularnością wśród rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Program kursu został opracowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki. Obejmuje zagadnienia z zakresu pedagogiki specjalnej, podstaw psychologicznych rewalidacji upośledzonych umysłowo czy metodyki nauczania i wychowania upośledzonych w stopniu lekkim.
Wymienione zagadnienia i inne tematy poruszane w trakcie kursu z zakresu oligofrenopedagogiki gwarantują, że słuchacze zostaną w kompleksowy sposób przygotowani do prowadzenia zajęć z dziećmi dotkniętymi niepełnosprawnością intelektualną. Potwierdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności jest dokumentacja zgodna z rozporządzeniem MEiN, wydawana po zdaniu egzaminu końcowego.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze