Wśród zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, w tym wicestarosta Marcin Krzemiński, sekretarz miasta Daniel Janeczek oraz proboszcz Stanisław Kogut, a także Łukasz Połomski, historyk, nauczyciel, publicysta, popularyzator historii z Nowego Sącza.
Sekretarz miasta, Daniel Janeczek, w swoim przemówieniu przypomniał o mrocznych dniach likwidacji getta w Gorlicach, kiedy to doszło do masowych mordów i deportacji Żydów do obozów zagłady. Jak podkreślił, akty te były nie tylko brutalnym zamachem na życie, ale także na pamięć, kulturę i dziedzictwo całej społeczności żydowskiej, która stanowiła ważną część tkanki społecznej miasta.
Wydarzenia te pozostawiły trwały ślad w historii Gorlic, choć dziś już niewiele osób pamięta o dawnej żydowskiej obecności w mieście. Ocaleni z Holokaustu w większości opuścili Polskę, a w samych Gorlicach brak jest bezpośrednich potomków, którzy pielęgnowaliby pamięć o swoich przodkach. Wspomnienia o tych tragicznych czasach żyją jeszcze jedynie w pamięci najstarszych mieszkańców, którzy reprezentują pokolenie przedwojenne.
Daniel Janeczek zwrócił uwagę na to, że ci, którzy zostali zamordowani w Gorlicach, w lesie Garbacz oraz w obozie zagłady w Bełżcu, to byli sąsiedzi, znajomi dziadków i pradziadków współczesnych mieszkańców miasta. Byli to ludzie, którzy angażowali się w życie Gorlic, współtworzyli jego społeczność i codzienne funkcjonowanie.
Uroczystość ta była nie tylko okazją do wspomnienia o przeszłości, ale także wezwaniem do refleksji nad przyszłością. Jak zaznaczył sekretarz miasta, pamięć o tych wydarzeniach powinna inspirować do budowania lepszego i bardziej sprawiedliwego świata, w którym takie tragedie nigdy nie powinny się już powtórzyć.
W dalszej części uroczystości ksiądz Stanisław Kogut poprowadził krótką modlitwę, oddając hołd ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed ponad 80 lat. Obecni zebrani pochylili głowy w zadumie, pamiętając o tych, którzy zginęli, i o historii, która na zawsze zmieniła oblicze Gorlic.
Zwieńczeniem wydarzenia był krótki apel poległych, podczas którego wspomniano tragicznie zmarłych gorliczan w 1942 roku.
Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy przenieśli się do Pawilonu Historii w Rynku, gdzie odbyło się otwarcie wystawy Sary Melzer Weinfeld „Obowiązek pamięci”. Wystawa prezentuje prace artystki ocalałej z Zagłady, która w swych dziełach przypomina o konieczności pielęgnowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.
A tak wyglądały obchody likwidacji getta w 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze