Powody infekcji i bólu ucha latem
Istnieją co najmniej 3 ważne czynniki, które zwiększają ryzyko infekcji i bólu uszu latem. Należą do nich:
- Korzystanie z mocnej klimatyzacji w pomieszczeniach – wychodzenie z pomieszczeń, w których działa klimatyzacja, na zewnątrz, gdzie może być nawet 35 stopni Celsjusza, powoduje, że łatwiej się przeziębiamy i przytrafia nam się katar. Ekspozycja na takie czynniki może prowadzić do zapalenia ucha, w szczególności u dzieci.
- Zażywanie kąpieli – ciepłe i wilgotne środowisko w przewodzie słuchowym to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego też długotrwałe lub częste przebywanie w wodzie może skutkować infekcjami ucha – zwłaszcza zapalenia ucha zewnętrznego, co powszechnie nazywane jest uchem pływaka. Nazwa schorzenia nie jest przypadkowa – u osób nurkujących lub pływających częściej dochodzi bowiem do uszkodzenia nabłonka, który tworzy wyściółkę w przewodzie słuchowym. To natomiast, razem z zalegającą wilgocią w uchu, sprzyja rozwojowi infekcji.
- Podróżowanie samolotem – podczas startu i lądowania wielu podróżnych doświadcza uczucia zatkania, a niekiedy nawet bólu ucha. Związane jest to z dużymi, nagłymi zmianami ciśnienia powietrza w uchu środkowym. W takim przypadku błona bębenkowa nabrzmiewa w kierunku zewnętrznym przy starcie oraz wewnętrznym przy lądowaniu. Trąbka Eustachiusza w uchu ulega spłaszczeniu i jeśli nie będziemy interweniować, np. ssaniem cukierka, żuciem gumy czy choćby przełykaniem śliny, ucho będzie dalej bolało. Jeśli po wylądowaniu nic w tej kwestii się nie zmienia, trzeba niezwłocznie skontaktować się z laryngologiem.
Jak rozpoznać infekcję ucha?
Pierwszą oznaką infekcji ucha zwykle jest jego ból, zlokalizowany wewnątrz i na zewnątrz ucha. Nie jest to jednak jedyny symptom schorzenia. Infekcjom ucha mogą towarzyszyć ponadto:
- swędzenie ucha,
- uczucie zatkania ucha,
- gorączka,
- wyciek wydzieliny z ucha.
W przypadku zaobserwowania u siebie lub u dziecka podobnych objawów warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować pacjenta do laryngologa. Doraźną pomoc mogą stanowić ogólnodostępne preparaty bez recepty, np. krople do ucha LIX (wyrób medyczny).
Infekcje ucha – jak działają krople do uszu?
W przypadku pierwszych objawów stanów zapalnych ucha, czyli bólu i swędzenia przewodu słuchowego zewnętrznego albo obrzęku ucha, warto sięgnąć po krople do uszu LIX (wyrób medyczny). Przynoszą on zwykle szybką ulgę w bólu. Mogą być stosowane przy dolegliwościach, w których przebiegu występuje ból ucha spowodowany np. ekspozycją na działanie wody.
W składzie kropli LIX znajduje się glicerol, który osusza przewód słuchowy, jednocześnie zmniejszając obrzęk tkanek i redukując ból. Zmiękcza przy okazji woskowinę i pomaga w jej szybkim usuwaniu. Lidokaina w składzie kropli LIX ma natomiast działanie powierzchniowo znieczulające, wzmacnia działanie glicerolu i szybko łagodzi ból ucha.
Jeśli przy stosowaniu kropli LIX przez 3 dni problem nie mija, a nawet się pogarsza, należy skonsultować swój stan z lekarzem. Przedłużający się ból i obrzęk mogą sygnalizować zakażenie bakteryjne lub grzybicze wymagające wdrożenia specjalistycznego leczenia.
Jak przeciwdziałać infekcjom ucha latem?
Zapobieganie infekcjom ucha latem polega na unikaniu klimatyzacji i zmniejszaniu jej natężenia, a także ochronie ucha przed zalaniem w czasie kąpieli, np. z zastosowaniem wkładek przeciwwodnych. Pływacy – zarówno amatorzy, jak i zawodowcy – często sięgają po takie wkładki dla zachowania zdrowia swoich uszu. Doskonale zabezpieczą one przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda. Natomiast przypadku rekreacyjnych kąpieli wodnych nad jeziorem czy morzem warto po prostu pamiętać o dokładnym wysuszeniu uszu tuż po wyjściu z wody.
Źródła:
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2084530812700199
- https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/122681,czy-nagle-zatykanie-sie-jednego-ucha-jest-czyms-niepokojacym
LIX krople do uszu
Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
LIX/16319/08/24
Napisz komentarz
Komentarze