Przekraczanie prędkości
Limity prędkości zawsze ustalane są w jakimś celu. O ile jednak nie są one problemem w strefie zamieszkania czy na autostradzie, to już na niektórych drogach mogą wydawać się wręcz absurdalne. Tymczasem bez względu na to, w jaki sposób do nich podchodzimy, nie należy ich przekraczać. W przeciwnym razie należy liczyć się z wysokim mandatem, punktami karnymi, a w skrajnym przypadku nawet z czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Konsekwencje będą boleśniejsze, jeśli w wyniku szybkiej jazdy spowodujemy wypadek. Nagminne przekraczanie prędkości nie jest domeną młodych kierowców – coraz częściej dopuszczają się tego również doświadczone osoby.
Poleganie na systemach elektronicznych
Samochody coraz częściej wyposażone są w różnego typu systemy elektroniczne, dzięki którym mogą na przykład samodzielnie parkować. Dla większości kierowców z pewnością jest to ułatwienie, ale nie można pokładać całej nadziei wyłącznie w elektronice. Trzeba też pamiętać, że jest to tylko technika, która może okazać się zawodna. Za spowodowanie wypadku odpowiada kierowca, a nie system, dlatego należy mieć na uwadze, że to my prowadzimy pojazd, a nie sztuczna inteligencja.
Brak skupienia na drodze
Poruszanie się po drogach, które dobrze znamy, wydaje się bardzo łatwe. Nie można jednak tracić czujności – w każdej chwili może dojść do zdarzenia losowego, w którym będziemy musieli pilnie zareagować. Zbytnie rozluźnienie nie sprzyja bezpiecznej jeździe, podobnie jak nadmierna pewność siebie. Nawet wieloletni kierowcy muszą skupić całą uwagę na drodze, aby prowadzić pojazd bezpiecznie. Jeśli muzyka czy audiobook również działają rozpraszająco, należy z nich zrezygnować.
Nieodpowiednie przygotowanie do jazdy
Brak przygotowania pojazdu do trasy to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców z różnym stażem. Zanim wyruszymy w drogę, należy sprawdzić, czy światła, hamulce i skrzynia zmiany biegów działają poprawnie. Od czasu do czasu trzeba przeprowadzić kontrolę apteczki i gaśnicy. Sprawdźmy też, czy jesteśmy wyposażeni w koło zapasowe. Przez złe przygotowanie do jazdy rozumiemy również brak odpowiednich zabezpieczeń, a takim jest na przykład ubezpieczenie AC. Trzeba pamiętać o przygotowaniu własnego organizmu, zapewniając mu odpoczynek i dbając o rześkość umysłu.
Bagatelizowanie drobnych usterek
Do delikatnych, ale niecodziennych odgłosów jesteśmy się w stanie przyzwyczaić, a lekki zapach przepalonego sprzęgła nie sprawia nam większego problemu? Nic bardziej mylnego! Bagatelizowanie pozornie drobnych usterek może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego portfela, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Każda zmiana budząca wątpliwości powinna zostać skonsultowana z mechanikiem, zwłaszcza jeśli wybieramy się w dalszą podróż. Niektóre wpływają też na komfort jazdy, co w dłuższej perspektywie może okazać się naprawdę uciążliwe. Im szybciej zmiana zostanie wykryta i usunięta, tym koszty związane z jej naprawą będą niższe, a my nie zostaniemy niemiło zaskoczeni na drodze.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze