Warunki zwłaszcza w drugiej części nocy z piątku na sobotę mogły sprzyjać powstawaniu komórek konwekcyjnych, na których trasie występowałyby intensywne opadu deszczu. Prawdopodobieństwo generowania wyładowań będzie niewielkie.
W trakcie dnia również może u nas padać. Dotyczy to przede wszystkim pierwszej części soboty.
Grube warstwowe zachmurzenie, które będzie utrzymywało się przez całą sobotę, nie będzie sprzyjało ogrzaniu planetarnej warstwy granicznej.
W drugiej części dnia temperatura będzie mieściła się w przedziale 13-15 stopni. Najzimniej będzie standardowo w południowej części powiatu.
Odczucie ciepła będzie obniżał umiarkowany lub dość silny wiatr z północnego zachodu. Obniży on odczuwalną temperaturę o około 2 stopnie.
Grafika:
- spodziewana pokaźna ujemna anomalia temperatury w południowo wschodniej Polsce w sobotę o 14 CEST. Ujemna anomalia będzie przekraczała u nas aż 10 stopni.
Gdybyśmy mieli do czynienia z odwrotną sytuacją i anomalia byłaby dodatnia, to wówczas mielibyśmy do czynienia ze sporym upałem. Mógłby wtedy paść u nas rekord ciepła, a temperatura osiągałaby około 36 stopni.
Tak duża ujemna anomalia w ostatnich latach zdarza się rzadko, lecz od czasu do czasu występuje. Przykład mieliśmy w tym roku w połowie stycznia, kiedy minimalna temperatura w nocy spadała w rejonie do poniżej -25 stopni.
Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze