Dzięki finansowaniu ze środków Unii Europejskiej Fundacja Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” oraz Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” i Drustvo Za Trajnostni Razvoj In Oesbnostno Rast – Institut Treelogy ze Słowenii, miały okazję od 1 maja 2022 do 30 kwietnia 2024 realizować projekt „Edukacja ekologiczna przeciwko wykluczeniu społecznemu”.
Podczas trwania projektu zrealizowano aż pięć mobilności, z czego cztery realizowane były w Gorlicach, Polańczyku oraz Łosiach. W pierwszej mobilności partnerzy wspólnie ustalili cel działania oraz zajęli się sprawami formalnymi, jak również opracowali tematykę pozostałych etapów projektu.
Podczas drugiej mobilności pracownicy Fundacji „Wyjdź z domu” przeprowadzili warsztaty dotyczące najważniejszych zagadnień Konwencji ONZ do spraw osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawienia metod pomocy i zasad dostosowania przestrzeni publicznej do ich potrzeb.
Trzecia mobilność natomiast odbywała się już w Słowenii, gdzie partnerzy projektu zapoznali uczestników z tematyką oraz metodami prowadzonej przez nich pedagogiki leśnej, która polegała na przygotowaniu i organizacji oferty turystycznej ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością.
Z kolei czwarta mobilność w ramach projektu „Edukacja ekologiczna przeciwko wykluczeniu społecznemu” objęła warsztaty m.in. z zakresu technik terapii łąką i lasem, znaczenia bioróżnorodności w odniesieniu do ziołolecznictwa, miodów oraz ich wykorzystania w lokalnej kuchni. Nie zabrakło też arteterapii.
Ostatnia mobilność realizowana w ramach projektu „Edukacja ekologiczna przeciwko wykluczeniu społecznemu” objęła zajęcia z pedagogiki leśnej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Gdzie ich uczestnicy mieli okazje poznać lokalne przepisy kulinarne i posmakować wyrobów darów lasu.
Rezultaty projektu są następujące:
- w trakcie trzech mobilności zrealizowano łącznie 72 godziny warsztatów/szkoleń dla kadry edukacji organizacji partnerskich,
- przeprowadzono 32 godz. warsztatów/szkoleń podczas jednej mobilności łączonej dorosłych słuchaczy do partnera ze Słowenii,
- organizacje partnerskie przy współudziale beneficjentów opracowały lokalne plany z zakresu edukacji ekologicznej i włączenia społecznego, z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności przekazanej od partnerów projektu,
- organizacje partnerskie opracowały scenariusze ekologicznych zajęć/ warsztatów/ spotkań z mieszkańcami swoich lokalnych społeczności,
- wzrost kompetencji kadry organizacji partnerskich w pracy w międzynarodowej grupie, podniesienie kompetencji językowych i interpersonalnych oraz zwiększenie świadomości na temat różnorodności kulturowej państw Unii Europejskiej.
Źródło info i foto: Fundacja „Wyjdź z Domu”
Napisz komentarz
Komentarze