PONIEDZIAŁEK, 10 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Amancjusz, Amata, Apollo, Asteriusz, Aureliusz, Bogumił, Bogumiła, Cecylia, Diana, Edgar, Henryk, Ingolf, Jan, Maksym, Małgorzata, Mauryn, Onufry, Tymoteusz, Wiktorian, Wiktoriana i Wiktorianna.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Elektryka
Międzynarodowy Dzień Elektryka to święto o długich tradycjach, w dodatku zapoczątkowane przez Polaków (wspólnie z Francuzami). Uchwalono je na pamiątkę 150. rocznicy śmierci André Marie Ampère’a, wybitnego fizyka i matematyka. O tym jak ważna jest praca elektryków, pokazują niektóre urządzenia w naszym domu wymagające prądu, jak lampa, lodówka, telewizor, laptop czy telewizor. Dlatego też święto ma na celu docenienie wszystkich inżynierów, techników i innych ludzi z szeroko pojętej branży elektrycznej.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 4:27
- Zachód słońca: 20:41
- to 162 dzień roku, do końca pozostało 204 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (10 czerwca):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 12.30 – Basia. Jestem w sam raz
- godz. 13.15 – Strażniczka smoków
- godz. 15, 16.45 – Garfield
- godz. 18.30 – Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa
- godz. 20.30 – Jedno życie
- godz. 15, 17.30 – Garfield
- godz. 20 – Puchatek: Krew i miód 2
- Powoli - Kino Konesera – 18
- Bad Boys: Ride or Die – 15.50, 18.30, 20.30
- The Watchers – 13.30, 19, 21
- Basia. Jestem w sam raz – 12.10, 15.20
- Jurek Maskonurek: Misja Puffinów – 13.15
- Garfield – 12.15, 14.40, 15.30, 17
- Istoty fantastyczne – 12, 17.30
- Strażniczka smoków – 16.45
- Furiosa: Saga Mad Max – 14.20, 19.30
- Puchatek: Krew i miód 2 – 21.15
- Jedno życie – 20
- Królestwo Planety Małp – 10
- Budda. Dzieciak '98 – 13
Gorlice. Wystawy
Gorlickie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela serdecznie zapraszają na wystawę „Rajmistrzowie – czas na wystawę!”
Zostaną na niej zaprezentowane prace z pracowni plastycznej i ceramicznej Gorlickiego Centrum Kultury prowadzonych przez Magdalenę Rak oraz Arkadiusza Kapłona.
Wystawa „Gorlickie ulice 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym.
Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji.
Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów: Muzeum -Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach, zaś najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin tj. fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycja „Nasi tam wiercili” jest dedykowana nafciarzom, którzy pracowali przy wydobyciu czarnego płynnego złota od końca XIX w. do czasów współczesnych.
Historia opowiedziana zostanie dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Muzeum oraz udostępnionym przez osoby prywatne.
Na wystawie przypomniane zostaną także dwa rocznicowe wydarzenia. Pierwszym z nich jest przypadająca w tym roku 170. rocznica zapalenia przez Łukasiewicza w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.
Drugim wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest 160. rocznica urodzin Władysława Długosza. Ten potentat naftowy oraz filantrop związał swoje dorosłe życie z Siarami i z naszym regionem.
Od czwartku 25 kwietnia w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach będzie prezentowana wystawa rysunku i grafiki Marii Gabryel-Rużyckiej.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę fotografii inspirowaną historią. „Lira jak malowana” to projekt Katarzyna Bednarz łączący lutnictwo, malarstwo i fotografię.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, gdzie od 28 kwietnia do 18 sierpnia 2024 roku będzie można obejrzeć wystawę pt. „Jan Gryboś – nieznany artysta ludowy z Gródka”.
Nowy Sącz. Wydarzenia
„Igraszki z diabłem” należą do żelaznego repertuaru powojennego teatru czeskiego. Komedia ta powstała w czasie okupacji. I ona jest na swój sposób reakcją na ten mrok i grozę, jakie roznosił po świecie na swych butach niemiecki naród „panów”.
Czerpiąc z podań ludowych, z pieśni ludu czeskiego, napisał Drda w duchu jego naiwnych bogatych i szlachetnych pojęć komedię o tym, jak uczciwy chłop z czystym sumieniem nie musi się niczego na świecie obawiać, bo takiego zucha nawet piekło nie zmoże. Jest to bajka, ale jest to i poemat dramatyczny, pełen rozkosznego humoru, teatralnego wigoru i godnych naszej sympatii postaci ludowych.
Napisz komentarz
Komentarze