Dzięki Fundacji Inicjatyw Twórczych – Targowisko Instrumentów, które było organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, można było przenieść się w czasie i zobaczyć muzykę od troszkę innej strony. Od godziny 11 trwała wystawa twórców instrumentów, jak również koncerty oraz warsztaty muzyczne i wykłady tematyczne, które z pewnością na długo zapadną w pamięć.
To nie wszystko, ponieważ w namiocie przy Kasztelu odbywały się warsztaty wytwórcze „zrób to sam”, gdzie można było poznać bliżej bębenek, szarpuszkę, gwizdek i bębnograje z kartonowych tub. Z opowieści tematycznych natomiast popłynęła niesamowita wiedza o rozmaitych instrumentach, historii lutnictwa, czyli sztuce tworzenia instrumentów. Zaprezentowali je Katarzyna Bednarz, Stanisław Nogaj, Regina Pazdur, Piotr Kowalcze, Monika Sobolewska i Piotr Nowak.
Na stosikach nie zabrakło m.in. lir korbowych, fletów, skrzypiec, fletni pana, cymbałów oraz gitar. Wystawcy mocno zachęcali do zagrania na prezentowanym przez nich instrumentarium, a takie obcowanie z muzyką jest najlepszą zabawą i nauką.
Kto zagrał na Galicyjskim Targowisku Instrumentów w Szymbarku?
Na Galicyjskim Targowisku Instrumentów oczywiście była prezentowana muzyka, ale głównie ta ludowa, gdzie dało się usłyszeć pieśni z różnych regionów etnograficznych np. Ukrainy, Przemyśla oraz Łemkowszczyzny.
Co więcej, w programie Galicyjskiego Targowiska Instrumentów znalazły się autorskie kompozycje gitarowe, których inspiracją była muzyka hiszpańska, jazz i blues, co udowadnia, że muzyka jest językiem uniwersalnym i nie ma w niej żadnych „sztywnych” ram. Podczas potańcówki zaprezentowało się kilkanaście zespołów:
- Kapela Ozimkowicza
- Zespół Ciupazecka z Bobowej
- Kapela Zastawnych z Brzostku
- Hop Kapela Szabasówka
- Kapela z Futomy
- Kapela HrayBery
- Kapela Agopsowicza
Napisz komentarz
Komentarze