Dla kogo Bon Energetyczny?
Według ustawy przyjętej 23 kwietnia Bon Energetyczny ma przysługiwać tylko najuboższym, których 70 proc. dochodu jest przeznaczane na rachunki za prąd. Nie oznacza to jednak, że nie mogą otrzymać go gospodarstwa jednoosobowe lub wieloosobowe, a jedynym warunkiem jednorazowego dofinansowania są kryteria dochodowe.
Z tego powodu Bon Energetyczny jest także skierowany do emerytów i rencistów poniżej minimalnej emerytury i emerytów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.
Ile wynosi Bon Energetyczny?
Według założeń Bon Energetyczny 2024 ma wynosić od 300 do 600 złotych, a jego beneficjentami ma być aż 3,5 miliona osób. Podczas obliczania progu dochodowego ważna jest ilość osób w danym gospodarstwie domowym. Co więcej, średni miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym za 2023 rok może wynosić maksymalnie 2500 złotych. Natomiast w gospodarstwie wieloosobowym 1700 złotych.
Czy to oznacza, że powyżej tych kwot wniosek o Bon Energetyczny zostanie odrzucony? Wtedy przysługuje wysokość różnicy między wartością bonu a kwotą, jaka została przekroczona.
Jak i kiedy złożyć wniosek o Bon Energetyczny?
Czas na składanie odpowiednich formularzy będzie od 1 sierpnia do 30 września bieżącego roku, a będzie to, można zrobić na trzy różne sposoby. Wniosek o otrzymanie Bonu Energetycznego jest przeznaczony dla każdego, kto ma polskie obywatelstwo i mieszka na terenie Polski, a do tej grupy wliczają się m.in. cudzoziemcy ze zezwoleniem na pobyt stały lub czasowy oraz osoby ze statusem uchodźcy albo ochroną uzupełniającą.
Wniosek o Bon Energetyczny można złożyć osobiście w swoim urzędzie gminy, ale też przesłać go pocztą lub elektronicznie. Każdy z dokumentów będzie tak samo ważny i rozpatrzony przez odpowiednie organy administracji publicznej.
Źródło info: Kobiece Inspiracje
Napisz komentarz
Komentarze