PONIEDZIAŁEK, 27 maja 2024
Imieniny obchodzą: Augustyn, Eutropiusz, Fryderyk, Fryderyka, Jan, Julian, Juliusz, Lucjan, Magdalena, Małgorzata, Oliwer, Oliwier, Radowit i Świętobor.
Dziś jest Dzień Samorządu Terytorialnego
Dzień Samorządu Terytorialnego to święto, które upamiętnia wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Były to pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory w III RP. Dzień Samorządu Terytorialnego został uchwalony przez Sejm RP w 2000 roku, na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
Dziś jest Dzień Diagnosty LaboratoryjnegoData obchodów Dnia Diagnosty Laboratoryjnego związana jest z odkryciem 27 maja 1961 roku kodu genetycznego przez amerykańskich naukowców. Badania nad rozszyfrowaniem informacji genetycznej trwały wiele lat, a naukowcy zostali nagrodzeni za swoje osiągniecie nagrodą Nobla.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 4:36
- Zachód słońca: 20:28
- to 148 dzień roku, do końca pozostało 218 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (27 maja):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 14 – Ucieczka ze zwierzowersum
- godz. 15.30, 17.30 – Istoty fantastyczne
- godz. 19.30 – Furiosa: Saga Mad Max – dubbing
- godz. 15 – Strażniczka smoków
- godz. 17 – Furioza: Saga Mad Max
- godz. 20 – Tarot: Karta Śmierci
- Do usług Szanownej Pani - Kino Konesera – 18
- Furiosa: Saga Mad Max – 12.30, 15.45, 17.30, 19.30
- Strażniczka smoków – 11.45, 15.30, 17
- Istoty fantastyczne – 12.15, 14.40, 16, 18.30
- Hit Man – 21
- Tarot: Karta śmierci – 20
- Królestwo Planety Małp – 14.15, 19
- Ucieczka ze zwierzowersum – 12, 13, 14
Gorlice. Wydarzenia
Gorlice. Wystawy
Gorlickie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela serdecznie zapraszają na wystawę „Rajmistrzowie – czas na wystawę!”
Zostaną na niej zaprezentowane prace z pracowni plastycznej i ceramicznej Gorlickiego Centrum Kultury prowadzonych przez Magdalenę Rak oraz Arkadiusza Kapłona.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubowik.
Twórczość Artystki jest różnorodna. Zajmuje się tkactwem artystycznym, ale szczególną uwagę w jej twórczości zwraca nietypowe malarstwo wykonywane rzadko stosowaną techniką, jaką jest batik - obrazy malowane na delikatnym, jedwabnym podkładzie.
Wystawa „Gorlickie ulice 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym.
Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji.
Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów: Muzeum -Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach, zaś najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin tj. fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycja „Nasi tam wiercili” jest dedykowana nafciarzom, którzy pracowali przy wydobyciu czarnego płynnego złota od końca XIX w. do czasów współczesnych.
Historia opowiedziana zostanie dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Muzeum oraz udostępnionym przez osoby prywatne.
Na wystawie przypomniane zostaną także dwa rocznicowe wydarzenia. Pierwszym z nich jest przypadająca w tym roku 170. rocznica zapalenia przez Łukasiewicza w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.
Drugim wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest 160. rocznica urodzin Władysława Długosza. Ten potentat naftowy oraz filantrop związał swoje dorosłe życie z Siarami i z naszym regionem.
Od czwartku 25 kwietnia w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach będzie prezentowana wystawa rysunku i grafiki Marii Gabryel-Rużyckiej.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, gdzie od 28 kwietnia do 18 sierpnia 2024 roku będzie można obejrzeć wystawę pt. „Jan Gryboś – nieznany artysta ludowy z Gródka”.
Biecz. Wydarzenia
Biblioteka Biecz zaprasza na zajęcia animacyjno-czytelnicze Bibliotecznego Klubu Malucha dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Biecz. Wystawy
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Lidia, Irena i Anna Kocur serdecznie zapraszają na wystawę grafiki.
Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”, której głównym organizatorem jest Muzeum Regionalne im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Napisz komentarz
Komentarze