O jakich zmianach w ortografii mowa?
Zmiany obejmują między innymi konieczność używania wielkiej litery przy pisowni nazw mieszkańców miast oraz dzielnic, a także zmiany w pisowni przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym z przedrostkiem „nie”, które będą pisane łącznie.
Od nowego roku zmiany w pisowni
Od nowego roku zapisywać będziemy „Warszawianin” zamiast „warszawianin”, „Ochocianka”, „Mokotowianin” czy „Nowohucianin”. Ponadto, wprowadzone zostaną zasady pisania wielką literą nazw firm, marek, a także konkretnych egzemplarzy produktów, na przykład „samochód marki Ford”. Zasada ta rozciągnie się również na rozdzielne używanie cząstek „-bym”, „-byś”, „-by”, „-byśmy”, „-byście” ze spójnikami, np. „Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry”.
Nowością będzie także łączna pisownia „pół-” w wyrażeniach takich jak „półzabawa”, „półnauka” oraz z łącznikiem w odniesieniu do połączeń typu „pół-Polka”, „pół-Francuzka”. Zmiany dotyczą również pisowni nazw własnych i miejsc, np. „Pustynia Gobi” zamiast „pustynia Gobi” oraz orderów, medali, i nagród, które teraz będą zapisywane wielką literą we wszystkich członach, jak „Nagroda Rektora za Wybitne Osiągnięcia Naukowe”.
Dodatkowo, zostanie wprowadzona łączna pisownia „nie-” z przymiotnikami oraz przysłówkami odprzymiotnikowymi w stopniu wyższym i najwyższym, np. „nienajlepiej”, „nienajstaranniej” oraz łączna pisownia „niby-”i „quasi-” z wyrazami pisanymi małą literą, np. „nibyartysta”, „quasiromantycznie”.
Rada Języka Polskiego tłumaczy, że te zmiany mają na celu uproszczenie i ujednolicenie zapisu, eliminację wyjątków oraz przepisów, które były problematyczne w zastosowaniu. Ostatecznie, ma to przyczynić się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz umożliwić piszącym skupienie się na innych aspektach językowych. Wszystkie nowe zasady zostaną szczegółowo opisane w dokumencie „Zasady pisowni i interpunkcji polskiej”, który stanie się głównym źródłem wiedzy o ortografii i interpunkcji od 2026 roku.
Źródło info: RMF FM
Napisz komentarz
Komentarze