Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Zmiany w polskiej ortografii. Nowe zasady od 2026 roku

Podziel się
Oceń

Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk ogłosiła wprowadzenie zmian w zasadach ortografii, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
Kobieca dłoń, trzyma czerwony mazak i zakreśla słowa na kartce
Zmiany w polskiej ortografii. Nowe zasady od 2026 roku

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

O jakich zmianach w ortografii mowa?


Zmiany obejmują między innymi konieczność używania wielkiej litery przy pisowni nazw mieszkańców miast oraz dzielnic, a także zmiany w pisowni przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym z przedrostkiem „nie”, które będą pisane łącznie.

 

Od nowego roku zmiany w pisowni


Od nowego roku zapisywać będziemy „Warszawianin” zamiast „warszawianin”, „Ochocianka”, „Mokotowianin” czy „Nowohucianin”. Ponadto, wprowadzone zostaną zasady pisania wielką literą nazw firm, marek, a także konkretnych egzemplarzy produktów, na przykład „samochód marki Ford”. Zasada ta rozciągnie się również na rozdzielne używanie cząstek „-bym”, „-byś”, „-by”, „-byśmy”, „-byście” ze spójnikami, np. „Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry”.

Nowością będzie także łączna pisownia „pół-” w wyrażeniach takich jak „półzabawa”, „półnauka” oraz z łącznikiem w odniesieniu do połączeń typu „pół-Polka”, „pół-Francuzka”. Zmiany dotyczą również pisowni nazw własnych i miejsc, np. „Pustynia Gobi” zamiast „pustynia Gobi” oraz orderów, medali, i nagród, które teraz będą zapisywane wielką literą we wszystkich członach, jak „Nagroda Rektora za Wybitne Osiągnięcia Naukowe”.

Dodatkowo, zostanie wprowadzona łączna pisownia „nie-” z przymiotnikami oraz przysłówkami odprzymiotnikowymi w stopniu wyższym i najwyższym, np. „nienajlepiej”, „nienajstaranniej” oraz łączna pisownia „niby-”i „quasi-” z wyrazami pisanymi małą literą, np. „nibyartysta”, „quasiromantycznie”.

Rada Języka Polskiego tłumaczy, że te zmiany mają na celu uproszczenie i ujednolicenie zapisu, eliminację wyjątków oraz przepisów, które były problematyczne w zastosowaniu. Ostatecznie, ma to przyczynić się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz umożliwić piszącym skupienie się na innych aspektach językowych. Wszystkie nowe zasady zostaną szczegółowo opisane w dokumencie „Zasady pisowni i interpunkcji polskiej”, który stanie się głównym źródłem wiedzy o ortografii i interpunkcji od 2026 roku.

Źródło info: RMF FM

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego