PIĄTEK, 3 maja 2024
Imieniny obchodzą: Aleksander, Alodia, Antonina, Diodor, Diodora, Juwenalis, Leonia, Maria, Mariola, Maura, Piotr, Świętosława, Teodul, Teodulf, Tymoteusz, Wirzchosława i Wiola.
Dziś jest Święto Konstytucji 3 Maja
Dzień ten upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie (drugiej na świecie) w 1791 roku. W dokumencie zawarto wiele progresywnych wówczas tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto. Niestety, wprowadzenie tych postanowień w życie nie było już takie łatwe. Zaledwie rok później, w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również Wojną w obronie Konstytucji 3 maja, którą zakończyła się klęską wojsk Rzeczpospolitej. Rok później Rosja i Prusy przystąpiły do II rozbioru Polski. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym – jednym z najważniejszych w czasach międzywojennych.
Dziś jest Dzień KosmosuŚwięto ustanowione zostało z inicjatywy amerykańskich astronautów. Jego przesłaniem jest nie tylko upamiętnienie wysiłków związanych z poznawaniem przestrzeni kosmicznej, ale i zainspirowanie naukowców do dalszych działań.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień TubyTen instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych ma swoje święto w pierwszy piątek maja.
Dziś jest Dzień bez KomputeraDla wielu milionów ludzi na świecie byłby to dzień wyjęty z życia. Bez aktualizacji statusu na Facebooku, bez najświeższych wiadomości z kraju i zagranicy, bez ulubionych seriali i gier, słowem – bez sensu. Niemniej inicjatywa ta ma właśnie na celu uświadomienie ludziom nie tego, co dzięki komputerom zyskują, ale raczej rzeczy, które mogą przez nie przeoczyć lub stracić.
Dziś jest Dzień SłońcaWielu z nas kocha słońce, piękną pogodę. Ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Dziś jest szansa nadrobić zaległości.
Dziś jest Światowy Dzień Wolności PrasyDzięki prasie możemy dowiedzieć się co się wokół nas dzieje. Dlatego tym bardziej wszystkim powinno zależeć, by była ona obiektywna i niezależna. A teraz marsz do kiosku po gazetę!
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Astmy i AlergiiChoroby te są bardzo często powiązane ze sobą, choć nie oznacza to, iż osoba mającej alergię zachoruje na astmę. Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii powstał w celu uświadamiania społeczeństwu, czym charakteryzują się te choroby oraz, w jaki sposób można je leczyć. Jest to dzień, w którym każdy z nas może okazać wsparcie osobom borykającym się z alergią i astmą.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 5:08
- Zachód słońca: 19:56
- to 124 dzień roku, do końca pozostało 242 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (3 maja):
Kino Kolory w Gorlicach:- 15.15– Kicia Kocia w przedszkolu
- 16 – Mój pies Artur
- 18 – Challengers
- 20.30 – Niepokalana
- 15 – Pies i Kot
- 17 – Miłość bez ostrzeżenia
- 20 – Niepokalana
- Ucieczka ze zwierzowersum – 11.15
- Kaskader – 11, 15.15, 18, 20.45
- Gniazdo pająka – 16, 18.15
- Challengers – 13.40, 16.30, 19.30
- Mój pies Artur – 10, 15, 17.30
- Niepokalana – 20
- Kicia Kocia w przedszkolu – 12.15
- Back to Black. Historia Amy Winehouse – 13.15, 16.15, 19
- Kung Fu Panda 4 – 10.45, 13
- Godzilla i Kong: Nowe imperium – 12.30
- Za duży na bajki 2 – 10, 14
- Civil War – 20.30
Gorlice. Wydarzenia
- godz. 10 | Dni Gorlic 2024 | halogorlice.info
3 maja (piątek)
- Święto Konstytucji 3 Maja; start: godz. 10, Bazylika Mniejsza pw. Narodzenia NMP/gorlicki Rynek/Pomnik Niepodległości
Uroczystości związane z upamiętnieniem uchwalenia w 1791 r. przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej regulującej ustrój ówczesnej Rzeczpospolitej, rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. Około 11.35 nastąpi przemarsz z gorlickiego Rynku pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożone zostaną okolicznościowe wiązanki.
- „Coverowy piątek”; start: godz. 18, Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach
– 18 ETER
– 19 CLAPPTON - A Tribute to Eric Clapton
– 20.30 ÉDÁSZ - AC/DC Tribute Band (Węgry) - „Festiwal Światła”
– 19 Aleja Światła – wieczorem, po zmroku Park rozświetlą setki barw, a to dzięki niesamowitej iluminacji świetlnej – alei światła, która dostępna będzie do późnych godzin nocnych.
W ramach Dni Gorlic, Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach im. Ignacego Łukasiewicza, zaprasza na Dni Otwarte. Obiekt będzie czynny w majówkę 1 maja-3 maja w godz. od 10 do17. Wzorem lat wcześniejszych, zwiedzenie ekspozycji stałych i wystawy czasowej będzie bezpłatne.
Główne wystawy stałe związane są z Bitwą Gorlicką, której 109. rocznica przypada 2 maja br. oraz z początkami przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej.
Organizacja powiatowa Ligi Obrony Kraju oraz Miasto Gorlice serdecznie zapraszają wszystkich chętnych sympatyków strzelectwa sportowego na zawody.
Celem zawodów jest popularyzacja strzelectwa sportowego wśród młodzieży i dorosłych. Zawodnicy strzelają trzy strzały próbne i dziesięć ocenianych do tarczy odległej 50 m.
Podczas piątkowych koncertów w ramach Dni Gorlic usłyszycie największe przeboje AC/DC i Erica Claptona, a to wszystko za sprawą wyjątkowych tribute bandów. Wydarzenie otworzy koncert młodej formacji Eter.
Wystąpią:
ETER
CLAPPTON – A Tribute to Eric Clapton
ÉDÁSZ – AC/DC Tribute Band prosto z Węgier
Festiwal rozpoczniemy w piątek (3 maja) Aleją Światła, która rozświetli parkowe ścieżki między polaną, a misiami. Atrakcja będzie dostępna między 19 a 24, również w sobotę (4 maja)!
Główne wydarzenia Festiwalu odbędą się w sobotę (4 maja). O godz. 20 zapraszamy do Parku na niezwykły koncert bigbandu The Light, w oprawie laserów i efektów pirotechnicznych.
Następnie przeniesiemy się na gorlicki Rynek, gdzie o 22 odbędzie się zapierający dech w piersiach multimedialny pokaz, składający się z trzech części połączonych w jedno show. Sceną będzie budynek magistratu, a wieża Ratusza zamieni się w latarnię morską! To będzie pierwszy takie spektakl w naszym regionie!
Gościem specjalnym Dni Gorlic 2024 jest zespół ÉDÁSZ AC/DC Tribute Band z naszego partnerskiego miasta Papa (Węgry).
Zapraszamy do wspólnej zabawy w rytmie kultowych hitów AC/DC.
Gorlice. Wystawy
Wystawa „Gorlickie ulice 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym.
Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji.
Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów: Muzeum -Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach, zaś najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin tj. fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na wystawę „Historia Biblii”.
Wystawa przedstawia ponad 3000 lat historii Pisma Świętego. Ekspozycja składa się z replik manuskryptów, kamiennych tablic, skrawków papirusów, zrolowanych skór, zapisanych zwojów oraz pierwszych drukowanych egzemplarzy.
Ekspozycja „Nasi tam wiercili” jest dedykowana nafciarzom, którzy pracowali przy wydobyciu czarnego płynnego złota od końca XIX w. do czasów współczesnych.
Historia opowiedziana zostanie dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Muzeum oraz udostępnionym przez osoby prywatne.
Na wystawie przypomniane zostaną także dwa rocznicowe wydarzenia. Pierwszym z nich jest przypadająca w tym roku 170. rocznica zapalenia przez Łukasiewicza w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.
Drugim wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest 160. rocznica urodzin Władysława Długosza. Ten potentat naftowy oraz filantrop związał swoje dorosłe życie z Siarami i z naszym regionem.
Od czwartku 25 kwietnia w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach będzie prezentowana wystawa rysunku i grafiki Marii Gabryel-Rużyckiej.
Szymbark. Wystawy
Wystawa „zaŁĄCZNIKart” zawiera dwie ekspozycje: wystawę prac wykładowców MY / WY = ART oraz ekspozycję prac studentów WY / MY = EDU studiów pierwszego stopnia: Graphic design i technologie wizualne i studiów drugiego stopnia: Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Łosie. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zaprasza na wystawę prac dzieci i młodzieży z zespołu szkolno-przedszkolnego w Łosiu pt. „Zwierzęta ludowe”.
Biecz. Wydarzenia
Spacer prowadzi autor książki „Żydzi Biecza” Krzysztof Przybyłowicz. Czas trwania spaceru ok. 1 godziny, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Burmistrz Biecza, Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, Dyrektor ZSP w Rożnowicach i Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury zapraszają na obchody 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Biecz. Wystawy
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Sabina Salamon serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa „Inspiracje naturą”.
Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”, której głównym organizatorem jest Muzeum Regionalne im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Ropa. Wydarzenia
Gminne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wysowa-Zdrój. Wydarzenia
Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim zaprasza na Koncert z okazji Dnia Flagi i Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wystąpi Orkiestra Dęta z Brunar oraz Chór Galicyjski.
Zdynia. Wydarzenia
- godz. 21 | Spektakl „Bombel” halogorlice.info
Stowarzyszenie im. Mirka Nahacza „BIAŁY SOKÓŁ” oraz PLEMIĘ Międzypokoleniowa Grupa Teatralna zapraszają na przedstawienie pt. „Bombel”.
Spektakl wyłącznie dla dorosłych!
Trzcinica. Wydarzenia
Łucznicza Majówka w Karpackiej Troi rozpocznie się trzecią edycją Turnieju Łuczniczego na Wałach Królewskich. W łuczniczych zmaganiach weźmie udział około 150 zawodników, którzy w różnych kategoriach będą walczyć o zwycięstwo.
W pozostałe dni Majówki (2-5 maja) odbędą się warsztaty strzelania z łuku, które będą prowadzone przez utytułowanych łuczników tradycyjnych z Polski.
Napisz komentarz
Komentarze