ŚRODA, 1 maja 2024
Imieniny obchodzą:
Aniela, Asaf, Berta, Briok, Floryna, Izydora, Jakub, Jeremi, Jeremiasz, Józef, Julian, Lubomir, Maja, Orencjusz, Peregryn, Petronela, Tamara i Wiwald.
Dziś jest Święto Pracy
Święto obchodzone od 1890 roku, ale dopiero w 1950 roku zostało świętem narodowym. Wydarzenia, które przyczyniły się do jego ustanowienia, miały miejsce pod koniec XIX wieku za oceanem. Klasa robotnicza była tam poddawana nieustannemu wyzyskowi, co wywołało falę protestów. W Chicago w 1886 roku doszło do krwawego starcia pomiędzy robotnikami walczącymi o równouprawnienie i policją. Atak funkcjonariuszy nastąpił z nieznanych powodów – pomimo pokojowego charakteru demonstracji. W celu upamiętnienia ofiar Druga Międzynarodówka uchwaliła 1 maja Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Jak można się domyślać, marsze na rzecz poszanowania praw robotniczych nie podobały się ówczesnym zaborcom ziem polskich. Dopiero władze Polski Ludowej, w imię krzewienia idei pracy, wyjątkowo upodobały sobie Święto Pracy – do tego stopnia, ze uczestnictwo w pochodach pierwszomajowych było obowiązkowe w szkołach i zakładach pracy.
Dziś jest Ogólnopolskie Święto KaszankiCo tu dużo mówić, kaszanka to nasza duma. Święto to początkowo obchodzone było w okolicach Płocka, dziś jednak jest znane w całej Polsce. Początek długiego majowego weekendu to zresztą świetna okazja, by zjeść kaszankę z grilla.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia SłonecznikówInspiracją dla Richarda Reynoldsa, pomysłodawcy międzynarodowego Dnia Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników, był koloryt, jakiego dodają one nawet najbardziej ponurym miejscom. Obchody święta mają zachęcić do sadzenia słoneczników w swojej okolicy, zwłaszcza że nie wymagają one szczególnej pielęgnacji ani warunków.
Dziś jest Święto KonwaliiDzień Konwalii to święto wywodzące się z Francji. Korzenie sięgają prawdopodobnie czasów starożytnych, ale współczesną popularność święto zawdzięcza także polityce, bo stało się symbolem Święta Pracy we Francji.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 5:11
- Zachód słońca: 19:53
- to 122 dzień roku, do końca pozostało 244 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (1 maja):
Kino Kolory w Gorlicach:- 12.30, 16.30 – Mój pies Artur
- 14.30, 15.30– Kicia Kocia w przedszkolu
- 18.15 – Back to Black. Historia Amy Winehouse
- 20.30 – Challengers
- nieczynne
- Liga Mistrzów UEFA: Borussia Dortmund - PSG – 20.45
- Kaskader – 20.15
- Challengers – 14.30, 17.30, 19.45
- Mój pies Artur – 11, 15.15, 17.45
- Niepokalana – 16, 18.45
- Kicia Kocia w przedszkolu – 10.30, 15.45
- Back to Black. Historia Amy Winehouse – 11.45, 17, 20.30
- Kung Fu Panda 4 – 10.15, 13.30
- Godzilla i Kong: Nowe imperium – 11.15, 16.15
- Za duży na bajki 2 – 10
- Civil War – 18.15
- Abigail – 13.45, 21
- Diuna: Część druga – 12.30
Gorlice. Wydarzenia
- godz. 9.45 | Dni Gorlic 2024 | halogorlice.info
1 maja (środa)
- Obchody Międzynarodowego Święta Pracy, Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego (start: godz. 9.45 – zbiórka pod Domem Nauczyciela, przemarsz pod pomnik)
- „Gorlice – historia światłem malowana”
start: godz. 19.30 – spektakl, pokaz mappingu 3D, Gorlicki Rynek
19.30 – Spektakl pantomimy
20 – Patriotyczne śpiewanie z Chórem Belfersingers
20.30 – Mapping 3D „Ściana pamięci”
21 – Mapping 3D „Gorlice 1915”
21.30 – Mapping 3D „Ściana pamięci”
21.40 – Mapping 3D „Gorlice 1915”
Świętowanie rozpoczniemy przedstawieniem i radosnym śpiewem pieśni patriotycznych, których słowa będą wyświetlane na murach gorlickiego Ratusza. Wolontariusze będą wręczać wszystkim przybyłym kotyliony, które własnoręcznie wykonają gorliccy seniorzy. Dzień zwieńczy pokaz świetlny na fasadzie odnowionego Ratusza, którego motywem przewodnim będą symbole narodowe, Bitwa Gorlicka, postać Łukasiewicza – twórcy przemysłu naftowego i wielkiego patrioty oraz 170. rocznica zapalenia pierwszej w świecie ulicznej lampy naftowej. Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 68 800 zł z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
W ramach Dni Gorlic, Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach im. Ignacego Łukasiewicza, zaprasza na Dni Otwarte. Obiekt będzie czynny w majówkę 1 maja-3 maja w godz. od 10 do17. Wzorem lat wcześniejszych, zwiedzenie ekspozycji stałych i wystawy czasowej będzie bezpłatne.
Główne wystawy stałe związane są z Bitwą Gorlicką, której 109. rocznica przypada 2 maja br. oraz z początkami przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej.
- godz. 19.30 | Historia Światłem Malowana | halogorlice.info
Historia nie musi być nudna – udowodnimy to już 1 maja podczas niezwykłego pokazu świetlnego – mappingu 3D „Ściana pamięci”! Na fasadzie wyremontowanego Ratusza zobaczycie m.in. elementy Bitwy Gorlickiej, postać Łukasiewicza – twórcy przemysłu naftowego i wielkiego patrioty oraz prace konkursowe uczniów gorlickich szkół podstawowych. Wydarzenie poprzedzi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz spektakl pantomimy „Póki my żyjemy”, w wykonaniu podopiecznych Dziennego Ośrodka Wsparcia.
Gorlice. Wystawy
Wystawa „Gorlickie ulice 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym.
Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji.
Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów: Muzeum -Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach, zaś najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin tj. fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na wystawę „Historia Biblii”.
Wystawa przedstawia ponad 3000 lat historii Pisma Świętego. Ekspozycja składa się z replik manuskryptów, kamiennych tablic, skrawków papirusów, zrolowanych skór, zapisanych zwojów oraz pierwszych drukowanych egzemplarzy.
Ekspozycja „Nasi tam wiercili” jest dedykowana nafciarzom, którzy pracowali przy wydobyciu czarnego płynnego złota od końca XIX w. do czasów współczesnych.
Historia opowiedziana zostanie dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Muzeum oraz udostępnionym przez osoby prywatne.
Na wystawie przypomniane zostaną także dwa rocznicowe wydarzenia. Pierwszym z nich jest przypadająca w tym roku 170. rocznica zapalenia przez Łukasiewicza w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.
Drugim wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest 160. rocznica urodzin Władysława Długosza. Ten potentat naftowy oraz filantrop związał swoje dorosłe życie z Siarami i z naszym regionem.
Od czwartku 25 kwietnia w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach będzie prezentowana wystawa rysunku i grafiki Marii Gabryel-Rużyckiej.
Szymbark. Wystawy
Wystawa „zaŁĄCZNIKart” zawiera dwie ekspozycje: wystawę prac wykładowców MY / WY = ART oraz ekspozycję prac studentów WY / MY = EDU studiów pierwszego stopnia: Graphic design i technologie wizualne i studiów drugiego stopnia: Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Łosie. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zaprasza na wystawę prac dzieci i młodzieży z zespołu szkolno-przedszkolnego w Łosiu pt. „Zwierzęta ludowe”.
Biecz. Wydarzenia
Spacer prowadzi autor książki „Żydzi Biecza” Krzysztof Przybyłowicz. Czas trwania spaceru ok. 1 godziny, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Biecz. Wystawy
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Sabina Salamon serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa „Inspiracje naturą”.
Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”, której głównym organizatorem jest Muzeum Regionalne im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Trzcinica. Wydarzenia
Łucznicza Majówka w Karpackiej Troi rozpocznie się trzecią edycją Turnieju Łuczniczego na Wałach Królewskich. W łuczniczych zmaganiach weźmie udział około 150 zawodników, którzy w różnych kategoriach będą walczyć o zwycięstwo.
Napisz komentarz
Komentarze