CZWARTEK, 25 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Anian, Ewodia, Ewodiusz, Filon, Filona, Franciszka, Hermogenes, Jarosław, Kaliksta, Kalista, Marek, Markusław, Piotr, Radociech, Rustyk, Rustyka, Stefan i Włodzimira.
Dziś jest Dzień Sekretarki
Dzień Sekretarki, który w Polsce przypada 25 kwietnia to nie jedyna data promująca pracę sekretarek. 25 stycznia obchodzony jest Dzień Sekretarki i Asystentki, a 25 kwietnia jest określany Dniem Sekretarki na skalę międzynarodową. Dotyczy ono tak naprawdę wszelkich stanowisk o charakterze asystenckim tak często lekceważonych i pojmowanych jako niepoważne.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia HałasemCelem święta jest zwrócenie uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Święto ustanowione zostało przez Ligę Niedosłyszących.
Dziś jest Dzień Świadomości Alienacji RodzicielskiejCelem tej akcji jest uświadamianie społeczeństwa na temat alienacji rodzicielskiej, czyli zaburzeń w sytuacji rozchodzenia się rodziców w relacji pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem. Obchody w naszym kraju odbywają się od 2008 roku z udziałem Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica.
Dziś jest Światowy Dzień MalariiCelem obchodów Światowego Dnia Malarii jest wzrost świadomości społecznej i redukcja skutków dotyczącej tej tropikalnej choroby pasożytniczej.
Dziś jest Dzień DNADzień DNA obchodzimy 25 kwietnia na cześć dwóch wydarzeń. Najpierw tego dnia w 1953 roku ogłoszono, jak zbudowane jest DNA, a 50 lat później Narodowe Instytut Zdrowia w USA wydal komunikat, że nadchodzi finał projektu Human Genome Project. Początkowo miało to być jednorazowe wydarzenie, jednak szybko przerodziło się w święto biologów molekularnych.
Dziś jest Światowy Dzień PingwinaTo święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. W ten dzień naukowcy czekają więc na te sympatyczne zwierzaki.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 5:22
- Zachód słońca: 19:44
- to 116 dzień roku, do końca pozostało 250 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (25 kwietnia):
Kino Kolory w Gorlicach:- 12.20 – Za duży na bajki 2
- 14, 18.30 – Kobieta z...
- 16.20, 20.45 – Back to Black. Historia Amy Winehouse
- nieczynne
- Sami swoi. Początek - Kultura Dostępna – 18
- Back to Black. Historia Amy Winehouse – 15.15, 17.45, 20.45
- Abigail – 14.45, 20
- Przysięga Ireny – 17
- Civil War – 13, 18.30, 21
- Godzilla i Kong: Nowe imperium – 12.45, 17.15, 20.15
- Omen: Początek – 14.15, 19.45
- Diuna: Część druga – 15
- Kung Fu Panda 4 – 15.30
- Za duży na bajki 2 – 12
- Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka – 12.15
- Cudowny Chłopak: Biały Ptak – 11.45
Gorlice. Wydarzenia
Dzisiaj (25 kwietnia) o godz. 10 w sali sesyjnej im. W. Biechońskiego w Urzędzie Miejskim w Gorlicach odbędzie się LXXII Sesja Rady Miasta Gorlice.
Miejska Biblioteka Publiczna Gorlicach bierze udział w kolejnej odsłonie Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Tegoroczna, XXIII edycja wydarzenia została poświęcona tematom obrzędowości, ludowości, tradycji w kulturze i literaturze.
Z tej okazji przygotowaliśmy szereg atrakcji, na które zapraszamy w dniach 17-18 oraz 23-26 kwietnia.
W programie m.in. otwarcie wystawy „Historia Biblii”, spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki (w trakcie spotkania wystąpi zespół muzyczny CHŁOPKI), czy Wielki kiermasz książek używanych obok biblioteki, na skwerze pod lipami. Nie zabraknie zajęć literacko-artystycznych dla dzieci, a także słodkiego poczęstunku.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki.
W trakcie spotkania Księgarnia Mieszko będzie prowadzić sprzedaż książek Autorki.
Spotkanie odbywa się w ramach gorlickiej edycji XXIII Małopolskich Dni Książki Książka i Róża.
Gorlice. Wystawy
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na wystawę „Historia Biblii”.
Wystawa przedstawia ponad 3000 lat historii Pisma Świętego. Ekspozycja składa się z replik manuskryptów, kamiennych tablic, skrawków papirusów, zrolowanych skór, zapisanych zwojów oraz pierwszych drukowanych egzemplarzy.
Szymbark. Wystawy
Wystawa „zaŁĄCZNIKart” zawiera dwie ekspozycje: wystawę prac wykładowców MY / WY = ART oraz ekspozycję prac studentów WY / MY = EDU studiów pierwszego stopnia: Graphic design i technologie wizualne i studiów drugiego stopnia: Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Łosie. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zaprasza na wystawę prac dzieci i młodzieży z zespołu szkolno-przedszkolnego w Łosiu pt. „Zwierzęta ludowe”.
Biecz. Wystawy
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Sabina Salamon serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa „Inspiracje naturą”.
Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”, której głównym organizatorem jest Muzeum Regionalne im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Napisz komentarz
Komentarze