PONIEDZIAŁEK, 22 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Agapit, Aital, Gaja, Gajusz, Kaja, Leon, Leona, Leonid, Leonida, Lucjusz, Łucjusz, Łukasz, Soter, Strzeżymir, Teodor, Wanesa i Wirginiusz.
Dziś jest Dzień Ziemi
Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia i ma na celu pokazanie wszystkim mieszkańcom naszej planety jak ważna jest troska o środowisko.
Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1969 roku oddolnie przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który po ujrzeniu na własne oczy wycieku oleju w Santa Barbara, tak bardzo chciał zwrócić uwagę mediów na ochronę środowiska, że wykorzystał do tego aktywność studentów. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w tym apelu. W 1970 roku odbyły się już oficjalne, pierwsze obchody Dnia Ziemi, w których wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni.
Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do licznych manifestacji odnośnie poprawy warunków na Ziemi. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990 roku.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
Ziemia to najpiękniejsza z planet, wspólny dom wszystkich ludzi. Dbajmy o nią każdego dnia, a nie tylko w święto ustanowione z inicjatywy Boliwii.
Dziś jest Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean
Fasolkowe cukierki Jelly Bean to prawdziwe gwiazdy, skoro mają swoje własne święto. Trudno, żeby było inaczej, bowiem wymyślono je w Los Angeles niedaleko Hollywood. Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean to najlepsza okazja, by poznać wyjątkowe smaki tych słodyczy.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 5:27
- Zachód słońca: 19:39
- to 113 dzień roku, do końca pozostało 253 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (22 kwietnia):
Kino Kolory w Gorlicach:- 14.30 – Za duży na bajki 2
- 16.20, 20.45 – Back to Black. Historia Amy Winehouse
- 18.30 – Kobieta z...
- 15 – Podróż do krainy jutra
- 17.30 – Czerwone maki
- 20 – Perfect Days
- Dobrzy nieznajomi - Kino Konesera – 18
- Back to Black. Historia Amy Winehouse – 15.15, 17.45, 20.45
- Abigail – 14.45, 20
- Przysięga Ireny – 17
- Civil War – 13, 18.30, 21
- Godzilla i Kong: Nowe imperium – 12.45, 17.15, 20.15
- Omen: Początek – 14.15, 19.45
- Diuna: Część druga – 15
- Kung Fu Panda 4 – 12.30, 15.30
- Za duży na bajki 2 – 12
- Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka – 12.15
Gorlice. Wystawy
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na wystawę „Historia Biblii”.
Wystawa przedstawia ponad 3000 lat historii Pisma Świętego. Ekspozycja składa się z replik manuskryptów, kamiennych tablic, skrawków papirusów, zrolowanych skór, zapisanych zwojów oraz pierwszych drukowanych egzemplarzy.
Szymbark. Wystawy
Wystawa „zaŁĄCZNIKart” zawiera dwie ekspozycje: wystawę prac wykładowców MY / WY = ART oraz ekspozycję prac studentów WY / MY = EDU studiów pierwszego stopnia: Graphic design i technologie wizualne i studiów drugiego stopnia: Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Łosie. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zaprasza na wystawę prac dzieci i młodzieży z zespołu szkolno-przedszkolnego w Łosiu pt. „Zwierzęta ludowe”.
Biecz. Wystawy
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Sabina Salamon serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa „Inspiracje naturą”.
Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”, której głównym organizatorem jest Muzeum Regionalne im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Krosno. Wydarzenia
Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Jędrzejem Pasierskim i promocję najnowszej powieści z Niną Warwiłow w roli głównej „Źródło”.
Jędrzej Pasierski – prawnik, pracował w organizacjach zajmujących się ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową i współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Obecnie jeden z najbardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych w Polsce. Debiutował w 2018 r. powieścią „Dom bez klamek”, w której po raz pierwszy pojawiła się komisarz Nina Warwiłow. Jest autorem thrillera „W Imię Natury” (2019) oraz kolejnych części cyklu z Niną Warwiłow, na który składają się: „Roztopy” (2019), „Czerwony świt” (2020), „Kłamczuch” (2021), „Gniazdo” (2022), „Martwy klif” (2023) i wydane w lutym 2024 r. „Źródło”.
Za książkę „Roztopy” został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku, za „Czerwony świt” otrzymał nominację do Nagrody Złotego Pocisku, a za „Kłamczucha” – wyróżnienie w konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.
Napisz komentarz
Komentarze