Będzie napływała do nas bardzo ciepła masa powietrza, choć odczucie ciepła obniży nasilony halny.
Wielka Sobota będzie też ostatnim dniem, podczas którego będzie obowiązywał czas zimowy (CET). Od Wielkanocy aż do ostatniej soboty października w Polsce będzie obowiązywał czas letni (CEST).
Oznacza to, że do wszystkich wyliczeń modeli numerycznych oraz danych choćby ze stacji IMGW będziemy doliczać nie jedną godzinę, lecz dwie. W meteorologii posługujemy się czasem uniwersalnym (UTC+0), przez co od tegorocznej Wielkanocy musimy doliczać 2 godziny. Dla przypomnienia CEST=UTC+2 natomiast CET=UTC+1.
Zachmurzenie w naszym rejonie przez cały dzień będzie małe lub umiarkowane. Nieco więcej chmur piętra wysokiego będzie po południu, co będzie sprzyjało obserwacji klimatycznego zachodu Słońca, tym bardziej że ponownie dotrze do nas większa porcja pyłu saharyjskiego. Jego najwyższa zawartość w atmosferze w południowej Polsce przypadnie jednak na Poniedziałek Wielkanocny.
Temperatura maksymalna osiągnie 23 stopnie w północnej części powiatu, w południowej 21. Najzimniej będzie przy granicy ze Słowacją.
Wiatr przez cały dzień będzie dość silny lub silny z południa. Najmocniejsze porywy wiatru będą odnotowywane we wschodniej części powiatu i będą mogły przekraczać 50 km/h.
Grafika:
- spodziewana imponująca dodatnia anomalia temperatury w Europie Środkowej w Wielką Sobotę o 13 CET. W naszym rejonie dodatnia anomalia osiągnie aż 12 stopnie.
Miłego dnia! 😊
Napisz komentarz
Komentarze