Wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar, w towarzystwie samorządowców, wśród których znaleźli się Starosta Gorlicki Maria Gubała, Wicestarosta Stanisław Kaszyk oraz Wójtowie Gmin: Gorlice – Jan Przybylski i Łużna Mariusz Tarsa, odwiedzili cmentarz wojenny Nr 123 położony w Łużnej na wzgórzu Pustki. To gest pamięci i hołdu dla żołnierzy poległych na tym terenie, którzy pochodzili z armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej.
Symbol pamięci i pojednania
Cmentarz wojenny Nr 123, będący największą nekropolią w Zachodniej Galicji, rozciąga się na ponad 2,27 ha. Tutaj w 829 mogiłach pojedynczych i 46 grobach zbiorowych spoczywa około 1200 żołnierzy. Jest to również miejsce, gdzie znajduje się największa liczba pochowanych żołnierzy węgierskich poza granicami Węgier, stanowiąc ważny punkt na mapie europejskiego dziedzictwa.
Bitwa, która zmieniła historię
W dniach 2 i 3 maja 1915 roku, rejon Łużnej był miejscem kluczowych walk pierwszej fazy Operacji Gorlickiej. Zacięte starcia o wzgórze Pustki stały się symbolem Małopolski walczącej. To właśnie na ich pamiątkę powstał cmentarz wojenny Nr 123, który po ponad stu latach od tych wydarzeń, przemienia miejsce krwawej bitwy w przestrzeń łączącą ludzi ponad granicami narodów i wyznań.
Europejskie wyróżnienie
Dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy wsparciu wielu osób związanych ze światem nauki i kultury, cmentarz został uhonorowany przez Komisję Europejską tytułem Znaku Dziedzictwa Europejskiego. To wyróżnienie podkreśla nie tylko lokalne, ale i ogólnoeuropejskie znaczenie Łużnej – Pustki jako świadka burzliwej historii kontynentu.
Uroczyste nadanie tytułu Znaku Dziedzictwa Europejskiego, które miało miejsce 2 lutego 2016 roku, stało się okazją do refleksji nad przeszłością. Jest to również inspiracja do kontynuowania działań na rzecz pokoju, zrozumienia i pojednania w Europie.
Cmentarz wojenny Nr 123 w Łużnej jest wyjątkowym miejscem, gdzie historia splata się z przesłaniem pokoju i pojednania. Jego znaczenie wykracza daleko poza granice Polski, stanowiąc istotny element europejskiego dziedzictwa kulturowego i pamięci historycznej.
Źródło info i foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze