Czym dokładnie jest socjalizacja?
Socjalizacja to proces mający na celu zapoznania psa ze środowiskiem świata ludzi, przygotowaniem go do życia razem z nami. Psy dość szybko przystosowują się do danego środowiska i wielu z nas nie widzi potrzeby specjalnego nacisku na ten proces i tu pojawia się duże niebezpieczeństwo. Uznajemy, że skoro nasz pupil zachowuje się świetnie w domu i na spacerze to znaczy, że wszędzie i w każdych okolicznościach tak będzie, niestety nie.
Jak podkreśla Wojciech Burzyński ze szkoły „BiBi”:
Największym wrogiem psa jest lęk i to on doprowadza do wielu skrajnych sytuacji, o których później tworzy się mity, że psu nie można ufać, co kompletnie nie jest prawdą. Pies w przeciwieństwie do człowieka zawsze da znać o swoich zamiarach, a to, że wielu sygnałów nie rozumiemy lub po prostu ignorujemy, doprowadza do niebezpiecznych sytuacji. Socjalizacja zatem powinna być kluczowym elementem przygotowania czworonoga dla każdego opiekuna psa. Moim zdaniem jest nawet ważniejsza od samego szkolenia, bo o ile pies nie musi umieć wielu rzeczy i dalej być ukochanym pupilem to zaniedbanie socjalizacji może doprowadzić a, bardzo często tak właśnie się dzieje, do które zaburzeń na początku są lekkimi niedogodnościami, lecz z czasem narastają, doprowadzając do poważnych zaburzeń, z którymi już sobie nie radzimy. Taki zaburzony czworonóg kończy wtedy w kojcu, w klatce, w schronisku, u rodziny na wsi, a w ekstremalnych przypadkach przywiązany do drzewa w lesie.
Nie można także zapominać o socjalizacji z innymi psami i to jest coś, o czym najczęściej zapominamy lub nawet unikami świadomie. Co gorsze nawet wielu właścicieli psów unika kontaktów z innymi psami, motywując to bezpieczeństwem swojego psiaka. Efekty takiego działania widać bardzo szybko. Pies na spacerze szczeka na inne psy, zaczyna ciągnąć na smyczy, widząc innego czworonoga, zaczyna być agresywny. W takich sytuacjach zaczynamy jeszcze bardziej unikać na spacerach wszelkich czworonogów i koło się zamyka.
Co ciekawsze opiekunowie małych psów zaniedbują ten element tak nagminnie, że już się przyzwyczailiśmy, że małe psy są najgłośniejsze i najbardziej zajadłe, że my jako całe społeczeństwo uznajemy to za normę. A czy musi tak być? No właśnie wcale nie musi, wystarczy przeprowadzić w młodym wieku socjalizacje i problem znika, a właściwie wcale się nie pojawia. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić i pamiętać, że o wiele łatwiej jest socjalizować psa niż potem naprawiać błędy, które się popełniło.
O ile socjalizacje z ludźmi można bezpiecznie przeprowadzać we własnym zakresie to już socjalizacji z innymi psami nie do końca, bo wystarczy chwila nieuwagi i zamiast poprawy zachowania, mamy traumę u naszego pupila. Szkoła dla psów „BiBi” powstała, aby rozwiązać ten problem, dać narzędzia do poprawnego rozwoju naszych milusińskich.
Przedszkole dla psów jest narzędziem poprawnej socjalizacji z innymi psami, pod okiem ekspertów mamy pewność, że nasz pupil rozwija się prawidłowo, dobrze się bawi a co najważniejsze w czasie zajęć możemy poznać różne techniki szkolenia pasa, jak i uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Taka forma socjalizacji jest najefektywniejsza i znacząco poprawia wspólne życie opiekuna i psa.
Kolejnym sztandarowym projektem szkoły jest kurs podstawowy, jest w nim wszystko, co powinniśmy wiedzieć na początku naszej wspólnej drogi. Zaczynamy pomału od skupiania uwagi psa i nakierowywaniu go na nas, aby potem przejść płynnie do kolejnych ważnych kwestii takich jak:
- przywołanie i odwołanie
- proste komendy typu, siad, leżeć
- poprawne chodzenie na smyczy (chodzenie na luźnej smyczy i przy nodze)
- socjalizacja
- przygotowanie psa do wizyt u weterynarza
- zagadnienia związane z karmieniem i pielęgnacja
O szkole „BiBi” można powiedzieć, że dopiero rozpoczyna swoją działalność w powiecie Gorlickim, ale mamy większe plany na przyszłość i z czasem chcemy zająć się nie tylko szeroko pojętą działalnością edukacyjną, ale także zadbać o różne formy aktywności dla opiekunów i ich czworonożnych pupili. W przestrzeni publicznej brakuje imprez skierowanych dla psiarzy, dlatego postaramy się to zmienić i dać impuls do zmian, dlatego warto obserwować nasze konto na Facebooku, by być częścią tych zmian.
https://www.facebook.com/szkoladlapsowbibi
Napisz komentarz
Komentarze