Dlaczego ludzie zostają uznani za zaginionych?
Znane nam programy informacyjne, takie jak „Ktokolwiek widział, ktokowiek wie” pokazują, że powodów zaginięć może być wiele: morderstwa, samobójstwa, porwania, chęć rozpoczęcia życia od nowa „z czystą kartą”, ucieczka od problemów osobistych. Rodziny nie poddają się i często całymi latami poszukują osób zaginionych, chcąc poznać ich los.
Fundacja ITAKA od lat wspiera najbliższych w poszukiwaniu osób uznanych za zaginione. Jak wskazują – około 70% osób odnajduje się, żywe lub martwe. Wyjątkowo, nawet po latach, zdarzają się historie, w których osoba zaginiona cieszy się zdrowiem, ale świadomie nie chce nawiązać kontaktu z poszukującymi jej osobami z rodziny.
Czy zaginięcie jest gorsze niż śmierć?
Coraz większa ilość dobrowolnych ucieczek, od dzieci, współmałżonków, rodziców pokazuje, że z problemem takim może mieć w przyszłości do czynienia coraz więcej osób.
Czy dobrowolne zaginięcie jest więc najlepszym rozwiązaniem?
Jak potwierdzają osoby poszukujące swoich bliskich zaginionych, z czasem czekają już nawet na potwierdzoną informację o śmierci. Jest ona „lepsza” niż nieustanna niepewność. Wiadomość taka po latach poszukiwań jest tym, co przynosi ukojenie, spokój, pewność. Pozwala godnie pożegnać osobę bliską i zamknąć trudny czas poszukiwań.
Co jeśli ktoś z moich bliskich zaginie?
Fundacja ITAKA służy pomocą. Przedstawia także skrót najważniejszych informacji związanych z postępowaniem w takich okolicznościach:
-Zgłoś zaginięcie na policji;
-Skontaktuj się z Fundacją ITAKA;
-Sprawdź szpitale, noclegownie, ośrodki pomocy społecznej;
-Skontaktuj się sąsiadami, przyjaciółmi, kolegami z pracy osoby zaginionej;
-Przejrzyj rzeczy osobiste zaginionego – może znajdziesz wskazówkę gdzie go szukać;
-Rozwieś plakaty w okolicy, gdzie po raz ostatni była widziana osoba zaginiona;
-Poproś media o zamieszczenie odpowiedniego komunikatu.
Czy policja zawsze ma obowiązek ujawnienia miejsca pobytu osoby zaginionej?
Policja nie może ujawnić miejsca pobytu osoby zaginionej po jej odnalezieniu, jeśli nie wyraża ona na to zgody, składając pisemne oświadczenie. Oświadczenie takie może złożyć tylko osoba dorosła i nieubezwłasnowolniona.
Czy warto korzystać z usług detektywistycznych i usług jasnowidzów?
Co do zasadności korzystania z takich usług nie można zająć jednoznacznego stanowiska.Przede wszystkim korzystając z takich usług należy zapoznać się z treścią umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki stron, czyli zakres czynności, które detektyw lub jasnowidz zobowiązuje się wykonać oraz wysokość wynagrodzenia za te czynności.
Fundacja służy także pomocą i odpowiada na pytania na temat możliwości działania pod nieobecność osoby zaginionej, np. przeprowadzenia z nią rozwodu, dysponowania jej majątkiem, odpowiedzialności za jej długi, uznania za zmarłą.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
Na stronie ITAKI odnajdujemy 55 ogłoszeń z województwa małopolskiego. Osoby poszukiwane mają od 9 do 91 lat.
Odnajdujemy także nadal aktywne poszukiwania Dariusza Pociechy, o którym pisaliśmy TUTAJ.
Także w naszym mieście po raz ostatni widziana była Maria Brigitte Henselmann, która zaginęła 4 lata temu.
Na stronie ITAKI odnajdujemy zdjęcia ponad 1000osób, których poszukują rodziny.
Zachęcamy do zapoznania się twarzami osób zaginionych.
info za: Fundacja ITAKA
Napisz komentarz
Komentarze