Kobiety w klubach sportowych
Jeszcze kilka dekad temu kobiety w sporcie nie miały łatwo. Mężczyźni dominowali w niemal każdym aspekcie, co często objawiało się poprzez złe traktowanie przedstawicielek płci przeciwnej. Na szczęście głupie stereotypy odchodzą w zapomnienie. Dzisiaj we wszelakie sportowe projekty są zaangażowane przede wszystkim osoby kompetentne, bez względu na płeć, wyznanie czy pochodzenie.
Najpopularniejsza w świecie sportu jest oczywiście piłka nożna. Wciąż trudno znaleźć przypadki, aby w profesjonalnej jej odsłonie kobiety pełniły funkcje pierwszych trenerów. Coraz częściej za to można dostrzec udział kobiet w sędziowaniu. Przykład tego widać na każdej większej imprezie, w stylu mistrzostw świata, gdzie pewną część arbitrów stanowi reprezentacja kobiet. Te prowadzą również zawody w niektórych ligach krajowych czy Lidze Mistrzów. Przedstawicielki żeńskiej społeczności coraz częściej również są członkiniami sztabów. W Bayernie Monachium kierowniczką drużyny jest Kathleen Krueger, a ostatnio jako pierwszy asystent pracę w Unionie Berlin rozpoczęła Marie Louise-Eta. Jeszcze parę lat temu jedną z ważniejszych osób w sztabie słynnej Chelsea z Londynu była główna fizjoterapeutka Eva Carneiro.
Także w polskim sporcie coraz częściej do głosu dochodzą kobiety. Kluby sportowe nie zamykają się na nie tylko ze względu na płeć. Przykładami mogą być Legia Warszawa, Puszcza Niepołomice czy Korona Kielce, których rzeczniczkami prasowymi są właśnie panie. Jak wiadomo, nie jest to łatwa praca. Wymaga zaangażowanego udziału w życiu klubu oraz znakomitej orientacji w temacie, którą wypracowuje się przez lata. Jak pokazują powyższe przykłady, działania te nie muszą być prowadzone wyłącznie przez mężczyzn. Praca kobiet w polskich klubach sportowych także jest coraz bardziej doceniana.
Jak wygląda praca kobiet w polskich klubach sportowych?
Liczba żeńskich zawodniczek w obecnych czasach
Obecność kobiet w zawodowym sporcie różni się w zależności od regionu świata oraz dyscypliny. Jedną z kwestii, która warunkuje możliwość ich udziału, są rządy w danym kraju oraz religia. Nie jest bowiem tajemnicą, że w największym stopniu prawa kobiet do uprawiania sportu są szanowane i chronione w państwach skandynawskich. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku krajów o ścisłym reżimie islamskim. Jednakże nawet tam w coraz większym stopniu kobiecy sport otwiera się, chociaż nie jest lekko. Także zewnętrzne organizacje prowadzą różnorakie działania, których cele mają pozwolić kobietom na realizowanie swoich pasji i powołań.
Coraz większa liczba kobiet jest zainteresowana uprawianiem sportu. Coraz więcej kobiet jest zaangażowana we wszelakie sportowe projekty. Doskonale widać ich mocniej eksponowane miejsce na przykładzie Igrzysk Olimpijskich. W pierwszej ich odsłonie, w 1900 roku, były na nich ledwie 22 panie z całkowitej liczby 997 sportowców. Jednakże z każdą kolejną odsłoną ich liczba rosła, na co istnieją twarde dane. Na IO w Tokio w 2021 kobiety stanowiły 48 procent wszystkich uczestników (5457 z 11420), gdzie jeszcze w Los Angeles (1984) procent kobiet wynosił 23. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nieustannie prowadzi działania zwiększające liczbę dyscyplin olimpijskich z udziałem pań. Promuje to nie tylko uprawianie sportu, ale i dyskusje o równości płci.
Jak to wyglądało kiedyś?
W przeszłości w sporcie kobiety nie miały łatwo. Choć pewnego rodzaju hermetyczność i stereotypowość nadal są w nim obecne, wraz ze zmianą obyczajów granice coraz mocniej zanikają. Jednakże kłopoty nie były związane tylko i wyłącznie z podejściem do płci żeńskiej. Aktualnie jak grzyby na deszczu pojawiają się kolejne kluby sportowe, w których powstają lub rozwijają się żeńskie sekcje. Mecze z udziałem kobiet nie są w sporcie niczym dziwnym, ale nie zawsze to w ten sposób wyglądało. Wielokrotnie bowiem rola pań w życiu społecznym bywała ograniczana do zajmowania się domem, rodziną. Sport był zajęciem typowo męskim, a na kobiety-sportowczynie patrzyło się krzywym wzrokiem. Zresztą nie tylko mężczyznom się to nie podobało, ale również... samym kobietom, szczególnie tym starszej daty, które krytykowały inne kobiety.
W dzisiejszych czasach nie ma już żadnych przeciwwskazań, aby przedstawicielki płci żeńskiej uprawiały taki sport, na jaki mają akurat ochotę. Wiadomo, że jeszcze przez długie lata w większości dyscyplin dominować będą mężczyźni. To sport męski przyciąga największe zainteresowanie, a większe zainteresowanie oznacza większe pieniądze. To zaś daje pole do rozwoju i popularyzacji - zataczając pewnego rodzaju krąg. Tak działa prawo rynku. Jednakże kobiecy sport rozwija się, a ostatnie mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej były tego najlepszym przykładem. Zainteresowanie było rekordowe. Warto też przywołać tutaj sytuację z amerykańskiej National Women's Soccer League, rozgrywek piłkarskich z USA, które w 2020 roku zanotowały wzrost popularności... o 300 procent!
Napisz komentarz
Komentarze