Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Kobiety w sporcie - Czyli co się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?

Podziel się
Oceń

Realia w świecie sportu są takie, że wciąż znaczną przewagę ma w nim reprezentacja mężczyzn. Tyczy się to zarówno kobiet pracujących w sporcie, jak i tych, które ten sport uprawiają. Jednakże obecny udział płci żeńskiej w świecie sportowym nadal ciągle i jest wyraźnie wyższy, niż było to w przeszłości. Jakie funkcje pełnią kobiety w sporcie? Jak wygląda żeńska strona rzeczywistości? Oto fakty.
Kobiety w sporcie - Czyli co się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?

Autor: UKS Trójka Staszkówka Jelna

 

Kobiety w klubach sportowych

Jeszcze kilka dekad temu kobiety w sporcie nie miały łatwo. Mężczyźni dominowali w niemal każdym aspekcie, co często objawiało się poprzez złe traktowanie przedstawicielek płci przeciwnej. Na szczęście głupie stereotypy odchodzą w zapomnienie. Dzisiaj we wszelakie sportowe projekty są zaangażowane przede wszystkim osoby kompetentne, bez względu na płeć, wyznanie czy pochodzenie.

Najpopularniejsza w świecie sportu jest oczywiście piłka nożna. Wciąż trudno znaleźć przypadki, aby w profesjonalnej jej odsłonie kobiety pełniły funkcje pierwszych trenerów. Coraz częściej za to można dostrzec udział kobiet w sędziowaniu. Przykład tego widać na każdej większej imprezie, w stylu mistrzostw świata, gdzie pewną część arbitrów stanowi reprezentacja kobiet. Te prowadzą również zawody w niektórych ligach krajowych czy Lidze Mistrzów. Przedstawicielki żeńskiej społeczności coraz częściej również są członkiniami sztabów. W Bayernie Monachium kierowniczką drużyny jest Kathleen Krueger, a ostatnio jako pierwszy asystent pracę w Unionie Berlin rozpoczęła Marie Louise-Eta. Jeszcze parę lat temu jedną z ważniejszych osób w sztabie słynnej Chelsea z Londynu była główna fizjoterapeutka Eva Carneiro.

Także w polskim sporcie coraz częściej do głosu dochodzą kobiety. Kluby sportowe nie zamykają się na nie tylko ze względu na płeć. Przykładami mogą być Legia Warszawa, Puszcza Niepołomice czy Korona Kielce, których rzeczniczkami prasowymi są właśnie panie. Jak wiadomo, nie jest to łatwa praca. Wymaga zaangażowanego udziału w życiu klubu oraz znakomitej orientacji w temacie, którą wypracowuje się przez lata. Jak pokazują powyższe przykłady, działania te nie muszą być prowadzone wyłącznie przez mężczyzn. Praca kobiet w polskich klubach sportowych także jest coraz bardziej doceniana.

Jak wygląda praca kobiet w polskich klubach sportowych?

Liczba żeńskich zawodniczek w obecnych czasach

Obecność kobiet w zawodowym sporcie różni się w zależności od regionu świata oraz dyscypliny. Jedną z kwestii, która warunkuje możliwość ich udziału, są rządy w danym kraju oraz religia. Nie jest bowiem tajemnicą, że w największym stopniu prawa kobiet do uprawiania sportu są szanowane i chronione w państwach skandynawskich. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku krajów o ścisłym reżimie islamskim. Jednakże nawet tam w coraz większym stopniu kobiecy sport otwiera się, chociaż nie jest lekko. Także zewnętrzne organizacje prowadzą różnorakie działania, których cele mają pozwolić kobietom na realizowanie swoich pasji i powołań.

Coraz większa liczba kobiet jest zainteresowana uprawianiem sportu. Coraz więcej kobiet jest zaangażowana we wszelakie sportowe projekty. Doskonale widać ich mocniej eksponowane miejsce na przykładzie Igrzysk Olimpijskich. W pierwszej ich odsłonie, w 1900 roku, były na nich ledwie 22 panie z całkowitej liczby 997 sportowców. Jednakże z każdą kolejną odsłoną ich liczba rosła, na co istnieją twarde dane. Na IO w Tokio w 2021 kobiety stanowiły 48 procent wszystkich uczestników (5457 z 11420), gdzie jeszcze w Los Angeles (1984) procent kobiet wynosił 23. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nieustannie prowadzi działania zwiększające liczbę dyscyplin olimpijskich z udziałem pań. Promuje to nie tylko uprawianie sportu, ale i dyskusje o równości płci.

Jak to wyglądało kiedyś?

W przeszłości w sporcie kobiety nie miały łatwo. Choć pewnego rodzaju hermetyczność i stereotypowość nadal są w nim obecne, wraz ze zmianą obyczajów granice coraz mocniej zanikają. Jednakże kłopoty nie były związane tylko i wyłącznie z podejściem do płci żeńskiej. Aktualnie jak grzyby na deszczu pojawiają się kolejne kluby sportowe, w których powstają lub rozwijają się żeńskie sekcje. Mecze z udziałem kobiet nie są w sporcie niczym dziwnym, ale nie zawsze to w ten sposób wyglądało. Wielokrotnie bowiem rola pań w życiu społecznym bywała ograniczana do zajmowania się domem, rodziną. Sport był zajęciem typowo męskim, a na kobiety-sportowczynie patrzyło się krzywym wzrokiem. Zresztą nie tylko mężczyznom się to nie podobało, ale również... samym kobietom, szczególnie tym starszej daty, które krytykowały inne kobiety.

W dzisiejszych czasach nie ma już żadnych przeciwwskazań, aby przedstawicielki płci żeńskiej uprawiały taki sport, na jaki mają akurat ochotę. Wiadomo, że jeszcze przez długie lata w większości dyscyplin dominować będą mężczyźni. To sport męski przyciąga największe zainteresowanie, a większe zainteresowanie oznacza większe pieniądze. To zaś daje pole do rozwoju i popularyzacji - zataczając pewnego rodzaju krąg. Tak działa prawo rynku. Jednakże kobiecy sport rozwija się, a ostatnie mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej były tego najlepszym przykładem. Zainteresowanie było rekordowe. Warto też przywołać tutaj sytuację z amerykańskiej National Women's Soccer League, rozgrywek piłkarskich z USA, które w 2020 roku zanotowały wzrost popularności... o 300 procent!


Napisz komentarz

Komentarze

C. Clark 12.03.2024 09:13
Piłka nożna kobiet staje się coraz bardziej popularna mimo wszechobecnych lejców. Nic dziwnego jednak że nadal zdarzają się komentarze jak ten poniżej skoro dopiero od kilku lat można zauważyć jakąś promocję zawodników i drużyn - chociaż nie w Polszy xd To dosyć logiczne - jak mamy zwiększać popyt skoro nie pokazujemy zawodniczek a transmisja meczów nie jest łatwo dostępna (jak np. w Niemczech gdzie kanał Danz Fast Plus transmituje mecze Bundesligi za darmo)? Wystarczy wyciągnąć rękę do kobiet sportowców i szybko widać efekty, polecam zerknąć na wzrost oglądalności kobiecego sportu choćby w Wielkiej Brytanii czy USA. Nasz padołek to wiadomo, jak Bóg Sportu Stano głosi, nie ma talentu wśród Pań to nie ma widzów. A owce alfa łykają tę retorykę i jeszcze przyklaskują entuzjastycznie. Brawo :p

Brataniec T 08.02.2024 22:02
Niech sobie uprawiają co chcą, ale wara od piłki nożnej. W ich wykonaniu to nie jest sport.

ja 09.02.2024 08:23
11 kolesi biega za piłką i wydaje im się że są świetni , a kasę powinni dostawać tylko za strzelone bramki

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 29 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12