Niektóre z nich były w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne w północnej i centralnej Polsce.
W czwartek wpływ na pogodę będzie miał aktywny niż, który wraz z upływem czasu w środowisku szybkiego przepływu powietrza w środkowej i górnej troposferze będzie wędrował w kierunku Bałtyku, cały czas się pogłębiając. Wraz z nim będzie powiązany system frontów, w tym chłodny, którego obecność będzie sprzyjała rozwojowi konwekcji. Duża różnica ciśnienia sprawi, że będziemy mieli do czynienia z wyraźnym wzrostem prędkości wiatru.
W naszym rejonie czwartek pod kątem wiatru w początkowej fazie dnia będzie jednak względnie spokojny. Prędkość wiatru wyraźnie wzrośnie dopiero późnym popołudniem i wówczas będzie silny lub dość silny. Z najsilniejszym wiatrem przyjdzie nam się zmagać w piątek.
W czwartek mogą pojawić się u nas opady, na co największa szansa byłaby wieczorem oraz w nocy z czwartku na piątek.
Zachmurzenie będzie przeważnie duże.
Temperatura maksymalna osiągnie granice 5 stopni w północnej części powiatu. Najzimniej będzie na krańcach południowych, w granicy 0 lub lekko poniżej.
Początek tygodnia był bardzo ciepły, biorąc pod uwagę obecny okres roku oraz fakt, iż mamy do czynienia z najkrótszymi dniami w roku. Najcieplej było w Bielsku-Białej. Tamtejsza stacja zmierzyła aż 13,2 stopnia.
W tym miejscu warto dodać, że np. w Szczyrku temperatura była dość podobna do tej z 6 sierpnia 2023 roku, kiedy to odbywał się tam konkurs skoków narciarskich, który miałem okazję oglądać na żywo.
We wczorajszym poście wspominałem Wam o zmianie pogody. Wpływ na nią będą wywierały układy niskiego ciśnienia. Aktywny niż będzie kształtował pogodę w Polsce podczas piątkowej i sobotniej doby. Spora pozioma różnica ciśnienia sprawi, że zdecydowanie wzrośnie prędkość wiatru z gradientu. Dodatkowo prędkość wiatru będzie wzmagała konwekcja.
W rejonie powiatu gorlickiego również odczujemy wyraźnie nasilony wiatr z południa, głównie podczas piątkowej doby.
Napisz komentarz
Komentarze