Zakup mieszkania pod wynajem, flip nieruchomości czy lokata kapitału? Wśród inwestorów rozważających zakup nieruchomości inwestycyjne dużym zainteresowaniem cieszą się największe miasta w Polsce. To przede wszystkim Warszawa, Kraków i Gdańsk. Zwłaszcza stolica małopolski przyciąga uwagę jako ośrodek akademicki, biznesowy oraz miasto turystów. Według danych GUS Kraków wytwarza aż 40% PKB województwa małopolskiego, a w rankingu magazynu Forbes został oceniony jako najbardziej przyjazne biznesowi miasto w kraju.
Zróżnicowany rynek najmu
Początkujący inwestorzy powinni mieć świadomość, że Kraków jest miastem bardzo zróżnicowanym pod względem rynku najmu nieruchomości. Zainteresowaniem cieszą się tu zarówno prestiżowe apartamenty, jak i kawalerki w starym budownictwie. Nie brakuje odbiorców ofert dotyczących najmu długoterminowego oraz krótkoterminowego. Ważne więc, aby w pierwszej kolejności dokładnie określić grupę docelową i przeznaczenie mieszkania. Wynajem długoterminowy czy krótkoterminowy? Najemca biznesowy czy prywatny? Są to pytania, które pozwolą Ci ustalić jakiego mieszkania szukasz.
Jaka grupa docelowa?
Kraków to miasto studentów. Według danych GUS w 2022 roku pobierało tu naukę 129,2 tys. osób. Tak dużej liczby nie sposób bagatelizować. Studenci stanowią więc istotną grupę docelową. W ich zwyczajach mieszkaniowych można wyróżnić dwa podejścia. Część osób woli mieszkać w dużym mieszkaniu w kilka osób. Najlepiej, aby nieruchomość znajdowała się jak najbliżej uczelni lub centrum. Innym podejściem jest wynajem kawalerki. W jednym i drugim przypadku kluczowe znaczenie ma lokalizacja, a standard często nie jest priorytetem.
Miasto posiada także duże zaplecze biznesowe. Zagraniczne firmy otwierają swoje oddziały w Krakowie i przyciągają wysoko wykwalifikowanych pracowników. Takie osoby najczęściej poszukują mieszkań w mieście lub na jego obrzeżach. W zależności od możliwości finansowych, szukają oni pokoi na wynajem, samodzielnego mieszkania lub prestiżowego apartamentu. Ważna jest lokalizacji i dobry dostęp do komunikacji miejskiej.
Większe metraże wchodzą także w orbitę zainteresowań mieszkańców Krakowa, takich jak rodziny z dziećmi. Dla tej grupy najemców istotne znaczenie będzie mieć funkcjonalny rozkład powierzchni i bliskość infrastruktury handlowo-usługowej oraz placówek edukacyjnych dla dzieci. Duże mieszkanie możesz wynająć także firmie. Kancelarie czy biura księgowe chętnie decydują się na wynajem powierzchni w centrum lub na osiedlu mieszkalnym.
Kolejną grupę stanowią najemcy krótkoterminowi. To przede wszystkim odwiedzający miasto turyści. Kluczowe znaczenie będzie mieć więc lokalizacja mieszkania i jego standard. Mieszkanie nie musi być zwykle duże. Idealny wyborem będzie więc kawalerka w pobliżu Starego Miasta.
Potencjał dzielnicy i ceny nieruchomości
Zakup mieszkania inwestycyjnie nie zawsze oznacza chęć wynajmu. Nieruchomość możesz kupić w celu lokaty kapitału lub sprzedać ją za wyższą cenę w ramach tzw. flipu nieruchomości. W obu przypadkach ważne jest, aby odpowiednio ocenić potencjał takiej nieruchomości. Warto w tym celu przeanalizować ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach i sprawdzić jak zmieniły się na przestrzeni lat. W serwisie https://gethome.pl/ znajdziesz aktualne ofert domów i mieszkań w Krakowie.
Najdroższe i najtańsze dzielnice Krakowa
Analizując oferty mieszkań na https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/, łatwo można zaważyć, że najdroższe dzielnice stanowią Stare Miasto, Zwierzyniec i Grzegórzki. Bliskość uczelni i zabytków sprawia, że są one najbardziej atrakcyjne dla studentów, turystów i singli. Wysokie ceny często stanowią skuteczną barierę wejścia dla inwestorów indywidualnych. Rozwiązaniem może być zakup mieszkania z rynku wtórnego do remontu. Taka nieruchomość idealnie nadaje się na flip nieruchomości. Prestiżowa lokalizacja sprawia, że łatwo będzie Ci ją wynająć zarówno w wariancie długo, jak i krótkoterminowym.
Im dalej od centrum, tym ceny stają się bardziej przystępne.
Najtańszymi dzielnicami Krakowa są Nowa Huta, Wzgórza Krzesławickie i Mistrzejowice. Za metr kwadratowy mieszkania trzeba tu zapłacić nieco ponad 9 tysięcy złotych. To dobry wybór jeśli szukasz mieszkania na wynajem długoterminowe lub chcesz ulokować pieniądze na dłuższy czas. Również nieruchomości w peryferyjnych dzielnicach nabierają systematycznie wartości, co czyni zakup dobrą inwestycją.
Najbardziej obiecujące typy nieruchomości
Oprócz lokalizacji zwróć także uwagę na typ nieruchomości. Duże mieszkanie możesz wynająć drożej. To samo dotyczy ofert domów, które znajdziesz na stronie https://gethome.pl/domy/na-sprzedaz/krakow/. Na większe metraże chętnie decydują się firmy, rodziny z dziećmi lub studenci, którzy wynajmują poszczególne pokoje. Możesz więc liczyć na większą stabilność najmu, pod warunkiem że znajdziesz odpowiedniego najemcę. Mniejsze mieszkania łatwiej wynająć lub sprzedać. Stwarzają także większe możliwości pod względem najmu krótkoterminowego. Ze względu na popyt kawalerki i studia 1-osobowe notują najbardziej dynamiczny wzrost wartości.
Napisz komentarz
Komentarze