Sala wystawiennicza gorlickiego Biura Wystaw Artystycznych nie mogła pomieścić wszystkich gości jubileuszu 40-lecia Galerii Sztuki Dworu Karwacjanów w Gorlicach.
Ale wszystko po kolei, zacnych gości powitała salwa armatnia Gorlickiego Bractwa Kurkowego, która uświetniła początek całej gali. O muzyczną oprawę zadbał band z Zespołu Szkół Muzycznych w Gorlicach.
Potem wszyscy zaproszeni goście przenieśli się do głównego miejsca uroczystości. Przemawiali tu przedstawiciele lokalnych samorządów, Radna Województwa Małopolskiego, Jadwiga Wójtowicz, samorządowcy powiatu gorlickiego, starosta Maria Gubała oraz przewodniczący Witold Kochan.
Głos także zabrała dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Monika Gubała.
Planujemy w przyszłości przeprowadzenie kilku inwestycji dla gorlickiej Galerii Sztuki – powiedziała Monika Gubała.
Dwory Karwacjanów i Gładyszów są predysponowane go tego, by w tej najnowszej perspektywie pozyskać środki i przeprowadzić tutaj duży, generalny remont na miarę obecnych czasów, przede wszystkim pod kątem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Chcemy, by ten obiekt jeszcze lepiej mógł służyć i pracownikom, i przede wszystkim odbiorcom tej pięknej sztuki, która tu się znajduje. Kolejny projekt dotyczy zadbania o przestrzeń Bartnego. To właśnie tam trafią środki z funduszu InterReg. Zwrócimy szczególną uwagę na cerkiew w Bartnem i możliwość jej konserwacji.
Zarząd Województwa Małopolskiego pozyskał środki z Polskiego Ładu 2 na tę ważną inwestycję, która zostanie przeprowadzona w ciągu kolejnych dwóch lat.
Przemówienia przedstawicieli lokalnych samorządów zahaczały o osobę byłego dyrektora Dworów Karwacjanów i Gładyszów, Zdzisława Tohla. To właśnie on 40 lat temu podpisał umowę z ówczesnym dyrektorem Galerii Sztuki w Nowym Sączu, Krzysztofem Kulisiem, na utworzenie podobnej instytucji w Gorlicach.
Galeria przez te 40 lat zrobiła prawie tysiąc wystaw, mieliśmy tu plenery malarskie, gościliśmy polonijnych artystów, których przewinęła się tu prawie setka, mieliśmy wiele imprez muzycznych, m.in. gorlicką jesień muzyczną, kwartety smyczkowe co styczeń, oraz wiele wiele innych.
Przez te wszystkie lata dążyliśmy do tego, by Dwór Karwacjanów stał się salonem, czego dowodem jest tu obecność Państwa – powiedział Zdzisław Tohl.
Potem głos zabrała gospodyni uroczystości, dyrektor Katarzyna Szepieniec.
W pierwszym roku mojej pracy na stanowisku dyrektora przypadł mi zaszczyt i wyzwanie organizacji 40. lecia powstania Galerii Sztuki Dworu Karwacjanów – powiedziała Katarzyna Szepieniec.
To bardzo trudne zadanie biorąc pod uwagę dorobek życia, jakim była galeria dla Zdzisława Tohla. Najbliższa przyszłość w ramach modernizacji głównej siedziby to plan stworzenia wystawy stałej w pełni możliwości opowiadającej historię tego miejsca.
W ostatnich miesiącach pozyskaliśmy 6 grafik autorstwa Teodora Axentowicza zakupionych przez Zarząd Województwa Małopolskiego do zbiorów Muzeum z okazji obchodów Jubileuszu. Bardzo cieszymy się z tego nabytku.
Po zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert Włodka Pawlika, światowej klasy jazzmena, kompozytora i pianisty. To był istny majstersztyk muzyki na najwyższym, globalnym poziomie. Artyście nie przeszkodził nawet dźwięk telefonu komórkowego, który rozległ się podczas zakończenia pierwszego z utworów. Włodek Pawlik, słysząc tę melodię płynącą ze smartfona, włączył ją w graną melodię, improwizując i bawiąc się tym dźwiękiem, za co zebrał ogromny aplauz publiczności.
Kilka kolejnych utworów było wirtuozerią dźwięków i wyzwolonych nią emocji, na co publiczność bardzo żywo reagowała. Po występie artysta chętnie rozmawiał ze swoimi fanami i pozował do wspólnych zdjęć.
To był świetny wieczór w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach.
Napisz komentarz
Komentarze