Minister Mariusz Kamiński, stojący na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji, przedłużył czas obowiązywania kontroli na granicy ze Słowacją do 22 listopada, czyli o 20 dni. Rządzący chcą w ten sposób przeciwdziałać nielegalnej migracji z tzw. szlaku bałkańskiego.
Niestety taka sytuacja jest powodem dużych utrudnień w tzw. małym ruchu przygranicznym dla mieszkańców okolicznych miejscowości, turystów i pracujących po obu stronach granicy. Burmistrzowie i wójtowie ziemi gorlickiej, zwrócili się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o otwarcie przejścia także dla ruchu drogowego.
Samorządowcy zwrócili uwagę, że zamknięcie granicy dla ruchu kołowego utrudnia pracę, negatywnie wpływa na biznes oraz dotyka turystyki wypoczynkowej i handlowej.
Szanowny Panie Ministrze,
w związku z zamknięciem polsko-słowackiego przejścia granicznego w Koniecznej oraz planami utrzymania takiego stanu w najbliższym okresie, pragniemy wyrazić swoje zaniepokojenie tą sytuacją i zwracamy się z prośbą o możliwie najszybsze otwarcie przejścia, także dla ruchu drogowego. Zdajemy sobie sprawę z obecnych problemów z jakimi musi mierzyć się Polska. Zamknięcie przejścia w Koniecznej stanowi jednak poważne utrudnienie dla mieszkańców, turystów i samorządów. Z Gorlic droga do najbliższego otwartego przejścia w Barwinku jest dwukrotnie dłuższa niż do Koniecznej. Wpływa to na życie tysięcy Polaków i Słowaków, którzy są mieszkańcami terenów przygranicznych – sytuacja ta często utrudnia im pracę, negatywnie wpływa na biznes oraz dotyka turystyki wypoczynkowej i handlowej. Przedłużenie zamknięcia przejścia może prowadzić do eskalacji napięcia i obecnych problemów.Pragniemy również nadmienić, że lokalne samorządy mają obecnie utrudniony kontakt z miastami i gminami partnerskimi, m.in. w kwestii realizacji projektów transgranicznych. W odniesieniu do powyższej sytuacji zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o pozytywne rozpatrzenie prośby i rozwiązanie tego bardzo istotnego dla naszego pogranicza problemu.
Burmistrz Miasta Gorlice - Rafał Kukla
Burmistrz Biecza - Mirosław Wędrychowicz
Burmistrz Bobowej - Wacław Ligęza
Wójt Gminy Sękowa - Małgorzata Małuch
Wójt Gminy Moszczenica - Jerzy Wałęga
Wójt Gminy Gorlice - Jan Przybylski
Wójt Gminy Łużna - Mariusz Tarsa
Wójt Gminy Ropa - Karol Górski
Wójt Gminy Uście Gorlickie - Zbigniew Ludwin
Kontrole będą nadal prowadzone na kierunku wjazdowym do Polski. Granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Podróżni przekraczający granice polsko-słowacką muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu.
Zgodnie z rozporządzeniem granicę można przekraczać przez osiem przejść drogowych i trzy kolejowe oraz jedenaście pieszych, nie wolno w innych miejscach - np. na górskich szlakach w Tatrach. Już poprzednio wprowadzono zapis, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w rozporządzenia.
Granicę można przekroczyć w 8 drogowych przejściach granicznych:
- Radoszyce
- Barwinek
- Muszynka
- Piwniczna-Zdrój – Mnišek nad Popradom
- Jurgów
- Chyżne
- Korbielów
- Zwardoń - Skalité Platforma
W 3 kolejowych przejściach granicznych:
- Łupków – Palota
- Muszyna – Plaveč
- Zwardoń–Skalité
W 11 pieszych przejściach granicznych, przeznaczonych wyłącznie dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci:
- Ożenna
- Konieczna
- Leluchów
- Niedzica
- Łysa Polana
- Chochołów
- Winiarczykówka
- Ujsoły
- Bór
- Zwardoń - Mýto
- Jaworzynka – Čierne –Skalité
Dodatkowo w Leluchowie ta grupa osób może przekraczać granicę samochodami - w ruchu osobowym i towarowym.
Źródło: własne/gorlice.pl/gorlice.naszemiasto.pl
Napisz komentarz
Komentarze