Początek działalności tego punktu sięga 10 lutego 1940 roku. To właśnie wtedy Czesław Chmielnik w swoim notatniku dokonał wpisu Otworzyliśmy sklep. Czesław Chmielnik był poznaniakiem, przybył do Gorlic na początku 1939 roku, by założyć filię jednego z wielkopolskich przedsiębiorstw handlowych. Jego pierwszy sklep mieścił się przy ul. 3 Maja 6, która wtedy nazywała się ul. Główną. Punkt w czasie okupacji musiał mieć nazwę niemiecką, i stąd na jego szyldzie widniał napis Elektroferum.
W jego sklepie można było kupić przysłowiowe szwarc, mydło i powidło, czyli po trochu wszystkiego. Sprzedawane były między innymi rowery, które w okresie okupacji były bardzo ściśle reglamentowane, a ich zakup możliwy był tylko dla Niemców i ich kolaborantów. Sklep otrzymał dostawę 27 jednośladów które Chmielnik przekazał partyzantom.
Po wojnie i przejęciu władzy przez komunistów prywatny handel działał dość normalnie do 1948 roku. W tym czasie władze wprowadziły szereg przepisów, które miały na celu wyeliminowanie prywatnych handlowców z rynku.
Sklep zaopatrywał miejscowe zakłady przemysłowe w tak prozaiczne z dzisiejszej perspektywy towary jak kłódki, towar, którego dostarczenie przekraczało możliwości państwowego handlu. Dyrektorzy tych zakładów, między innymi Forestu, wystosowali do władz list z prośbą, by nie zamykać sklepu Chmielnika, bo to ich jedyny pewny dostawca.
W tamtych czasach sklep zmienił swoją lokalizację, został przeniesiony do budynku na rogu 3 Maja i Narutowicza. W 1960 roku sklep przeniesiono w głąb ulicy Narutowicza, gdzie przetrwał ponad 30 lat.
Od roku 1972 w sklepie z ojcem pracował już syn Andrzej Chmielnik.
W latach siedemdziesiątych sklep powoli się przebranżawiał, nadal było to 1001 drobiazgów, ale coraz silniej ukierunkowywano się na branżę motoryzacyjną. W latach 90. punkt handlowy Andrzeja Chmielnika przeniósł się na ul. Kołłątaja.
Nekrolog śp. Andrzeja Chmelnika.Źródło info: Gazeta Gorlicka/własne
Napisz komentarz
Komentarze